Prawidłowe nawilżanie, zapobieganie pękaniu skóry pięt, usuwanie zrogowaciałego naskórka - to tylko jedne z kroków do prawidłowej pielęgnacji stóp.

Po kąpieli zawsze używaj kremów i balsamów przeznaczonych specjalnie do stóp. Najlepsze będą te z kompleksem AHA, czyli kwasem jabłkowym i cytrynowym, mocznikiem, gliceryną czy olejem z oliwek. Już po kilku dniach stosowania zauważysz, że Twoje stopy są miękkie, odporne na pękanie i... lżejsze!

Kosmetyk z dodatkiem parafiny dodatkowo zapewni im aksamitną gładkość. Jeśli masz problem z nadmiernym poceniem, sięgnij po dezodorant. Możesz wybrać taki do stóp, który zneutralizuje przykry zapach, zwalczy bakterie i grzyby i na długo pozwoli utrzymać suchość – działa do 24 godzin!

Problem popękanej skóry pięt dotyczy wielu kobiet. Jeśli Ciebie też, pamiętaj o kilku zasadach:

  • Regularnie mocz stopy w wodzie z dodatkiem olejku herbacianego (ma on silne działanie antysep- tyczne) i usuwaj odkażoną tarką zrogowaciały naskórek.
  • Codziennie nakładaj krem przeznaczony do pielęgnacji pękających pięt, który jest bogaty w substancje nawilżające i złuszczające.
  • Bierz dodatkowo witaminy A i E niezależnie od tego, że przyjmujesz je w spożywanych produktach. Witamina A reguluje złuszczanie skóry, a witamina E działa silnie regenerująco.
  • Możesz sięgnąć po odpowiednie maseczki do pielęgnacji stóp, następnie nałożyć bawełniane skarpetki lub owinąć stopy folią spożywczą. Z tak przygotowanymi stopami połóż się spać, a rano usuń folię i nadmiar kosmetyku zdejmij papierowym ręcznikiem.

Wymocz stopy np. w płynie do kąpieli. Po takim zabiegu skóra będzie zmiękczona, a Ty łatwo rozprawisz się ze zrogowaciałym naskórkiem. Do wyboru masz kilka metod.

Jeśli dźwięk pumeksu przyprawia Cię o zgrzytanie zębów, sięgnij po peeling do stóp. Zawarte w nim drobinki, np. z pestek brzoskwini, usuną martwy i suchy naskórek. Możesz również użyć specjalnej, dwustronnej tarki, którą wcześniej lekko zwilż.

Później zadbaj o paznokcie. Przycinaj je równo, aby zapobiec bolesnemu wrastaniu, nie zaokrąglaj brzegów, a nierówności wyrównaj pilnikiem. Skórki możesz odsunąć drewnianym patyczkiem, rozmiękczając je wcześniej specjalnym płynem.