Czym właściwie są komórki macierzyste? Występują w każdym żyjącym organizmie (fauna, flora). Inaczej nazywane są komórkami pnia. Mają dwie niesamowite zdolności: nieograniczoną liczbę podziałów (gdzie same odnawiają ich liczbę) oraz dostosowywanie się do innych komórek.

To znaczy, że jeżeli komórka macierzysta stwierdzi braki komórek któregoś typu, zamienia się w ten typ. Badania nad ludzkimi komórkami macierzystymi jeszcze się nie zakończyły, choć ogłoszono już kilka niesamowitych wyników. Na przykład poprzez pobranie komórek macierzystych dwóch niewidomych pacjentek operacja odzyskania przez nie wzroku powiodła się w stu procentach.

Jednak w kosmetyce dozwolone jest stosowanie tylko i wyłącznie roślinnych komórek macierzystych. Mają one tak samo rewelacyjne właściwości. Zamknięte w specjalnych liposomach – nośnikach, które wnikają głęboko w skórę – dają ludzkiemu organizmowi sygnał do odnawiania się.

W przypadku kremów do twarzy (bo w tego typu produktach najczęściej znajdziesz komórki macierzyste) możesz spotkać komórki jabłoni szwajcarskiej (Eveline bioHyaluron 4D) albo róży alpejskiej. Działają one pobudzająco na ludzkie komórki macierzyste - przywracają im zdolność do podziałów. A co za tym idzie, skóra lepiej się regeneruje oraz dłużej utrzymuje młody wygląd. Ale to nie wszystko. Obydwie rośliny występują w środowisku, gdzie panują ekstremalne warunki. Dlatego ich komórki macierzyste bronią skórę przed czynnikami zewnętrznymi (wolnymi rodnikami), takimi jak promieniowanie UV, wiatr, kurz, toksyny, bardzo niska temperatura. Naprawiają również naturalną barierę ochronną skóry i zwiększają jej zdolności obronne, dzięki czemu staje się mniej wrażliwa. W ludzkim organizmie komórki macierzyste stanowią około ośmiu procent. Ich liczba niestety maleje z biegiem lat, dlatego warto dodawać im energii do podziałów, zaczynając już od ok. 25. roku życia.

Wybierając krem z zawartością komórek, zwróć uwagę również na inne, towarzyszące im składniki. Kwas hialuronowy, witaminy A, E i F, retinol i alantoina to najlepsi partnerzy komórek macierzystych. Pomagają im dostać się w głębokie warstwy skóry, regenerują naskórek, uelastyczniają go oraz dodają cerze blasku. Oczywiście zawartość dodatkowych komponentów zależy od wieku skóry oraz jej indywidualnych wymagań, np. rodzaju cery.