Wiele kobiet rano przemywa twarz, a wieczorem robi demakijaż mleczkiem lub płynem micelarnym. I często są to jedyne czynności, jakie wykonują, by oczyścić skórę. Niestety, czysty wacik, który widzisz w miarę zmywania, stwarza pozory oczyszczonej twarzy.

Należy pamiętać, że w taki sposób nie oczyścisz dokładnie porów skóry. Długo zatkane fundują niechciane niespodzianki w postaci zaskórników i wyprysków. Pozostawianie skóry w takim stanie zmniejsza skuteczność wchłaniania składników aktywnych z kosmetyków pielęgnacyjnych. Innym błędem, popełnianym w oczyszczaniu cery, jest mycie twarzy mydłem. Jego zasadowy odczyn niszczy barierę fizjologiczną skóry, podrażniając ją i narażając na rozwój różnych bakterii. Idealnie, jeśli skóra ma odczyn lekko kwaśny (słynne pH 5,5), który utrzymuje naszą florę bakteryjną, nie dopuszczając do rozwoju szkodliwych bakterii. Rolę takiego „przywracacza” prawidłowego pH pełni tonik, o którym nie wolno zapominać po każdym oczyszczeniu twarzy i przed nałożeniem kosmetyku pielęgnacyjnego. Co zatem zrobić, by skóra została dobrze oczyszczona? Użyć produktu, który dokładnie domyje twarz po demakijażu oraz usunie sebum i bakterie po nocy. Wybór jest ogromny: żele, pianki, pasty, emulsje. jak wybrać właściwie?

Skóra sucha ze skłonnością do podrażnień

Powinnaś zadbać o jej barierę hydro-lipidową. Jeśli zostanie naruszona, np. zbyt mocnymi produktami oczyszczającymi, to dodatkowo pogłębi problem i nasili uczucie ściągnięcia. Do demakijażu używaj mleczek lub delikatnych płynów micelarnych. Kolejnym krokiem oczyszczenia podrażnionej skóry może być użycie kremowego żelu z olejkami lub emulsji marki Biały jeleń. Emulsja zawiera alantoinę, która likwiduje uczucie pieczenia czy ściągnięcia, a obecne w niej prebiotyki (ksylitol i laktitol) utrzymują prawidłową równowagę bakteryjną skóry.

Skóra normalna

Mało jest osób, które mogą cieszyć się tym typem skóry. Taka cera nie przysparza szczególnych problemów – nie ulega podrażnieniom, nie przesusza się i nie błyszczy nadmiernie. Rzadko pojawiają się na niej niechciani goście w postaci trądziku czy zaskórników o ile w ogóle do tego dochodzi. posiadanie tego rodzaju skóry często jest owocem prowadzonej latami właściwej pielęgnacji: dokładnego oczyszczania, tonizowania i regularnego stosowania dobrze dobranych kosmetyków pielęgnacyjnych. Do demakijażu możesz używać zarówno mleczek, jeśli cenisz efekt nawilżenia, jak i płynów micelarnych, np. perfecty. Resztę zanieczyszczeń z całego dnia bądź po nocy doskonale zmyje pianka Nivei, która poprawi kondycję skóry dzięki zawartości minerałów.

Skóra mieszana

Jest to bardzo wymagający rodzaj skóry pod względem pielęgnacji. W pewnych miejscach lubi się przetłuszczać w ciągu dnia (najczęściej tzw. strefa T – broda– nos–czoło), a w innych (np. na policzkach) bywa przesuszona. Czasem też pojawiają się niedoskonałości. Problematyczny bywa dobór kremu. Niektóre panie na dzień stosują dwa produkty: matujący na miejsca przetłuszczające się i mocno nawilżający na okolice suche. Oczyszczanie na szczęście jest łatwiejsze. Do demakijażu przydadzą się płyny micelarne, a do lepszego oczyszczenia – żele lub pianki.

Skóra tłusta

Jest uciążliwa, ponieważ wymaga kontroli sebum w ciągu dnia (zbieranie bibułkami matującymi, oprószanie pudrem) i ma tendencje do niedoskonałości. Często popełnianym błędem pielęgnacyjnym jest jej nadmierne wysuszanie agresywnymi środkami myjącymi, które naruszają barierę hydrolipidową, dając jednocześnie sygnał, że musi produkować więcej sebum. Efektem takich działań jest odwodniona cera wyglądająca na zmęczoną i mało jędrną. Dlatego systematycznie należy używać lekkich kremów nawilżających. Do demakijażu powinnaś stosować płyny micelarne, a do lepszego oczyszczenia - żele z drobinkami oraz składnikami antybakteryjnymi np. Garnier z linii Czysta Skóra.

Nr 1 oczyszczania

Prawdziwym hitem ostatnich miesięcy jest pasta Ziai. Może być używana przez osoby ze skórą od normalnej do tłustej. Działa antybakteryjnie, a drobne ziarenka peelingujące wygładzają i odblokowują pory (oczyszcza tak dobrze, jak maseczki z glinką, którą zawiera).

Do zadań specjalnych

Jeśli czujesz, że mimo stosowania odpowiednio dobranych kosmetyków Twoja skóra wciąż nie jest dobrze oczyszczona, albo jeśli miałaś długi dzień i mocny makijaż, skorzystaj ze specjalnej szczoteczki przeznaczonej do mycia twarzy, która znakomicie współpracuje z żelami. Masaż twarzy, jaki wykonasz przy okazji mycia, ujędrni Twoją skórę i poprawi ukrwienie, co z kolei przełoży się na jej lepsze odżywienie i zdrowy wygląd. Nie używaj szczoteczki do oczyszczania, jeśli masz skórę bardzo suchą, podrażnioną, naczyniową lub aktywny trądzik. Wszystkie inne rodzaje cery będą wdzięczne za taki prezent.