Po okresie letnim skóra często bywa przesuszona i podrażniona. Pojawiają się na niej zmarszczki oraz przebarwienia, a niekiedy również zmiany trądzikowe.

Jest to związane z wieloma niekorzystnymi czynnikami środowiskowymi, których latem nie sposób uniknąć. Dlatego właśnie szczególnie jesienią warto sięgnąć po skoncentrowane kosmetyki, które ułatwią odnowę i regenerację skóry. jednak stosując nawet najlepsze kremy czy maski, możesz nie zobaczyć oczekiwanych rezultatów, jeśli odpowiednio wcześnie nie przygotujesz skóry do wchłaniania przez nią składników aktywnych. Pamiętaj o dwóch ważnych etapach w pielęgnacji: codziennym demakijażu i regularnym wykonywaniu dobranego do potrzeb swojej cery peelingu. W codziennej pielęgnacji skóry niezwykle istotne jest nie tylko systematyczne jej oczyszczanie rano i wieczorem, ale również wykonywanie demakijażu w sposób prawidłowy, to znaczy z uwzględnieniem fizjologicznych procesów zachodzących w skórze. Nie jest wskazane zbyt agresywne oczyszczanie cery produktami silnie odtłuszczającymi ze względu na zaburzenie wydzielania łoju oraz usunięcie dobroczynnej flory bakteryjnej, która chroni przed niekorzystnym wpływem środowiska. Takie zagrożenie pojawia się najczęściej, gdy wybierasz matujące żele czy płyny do demakijażu cery tłustej. Ich działanie często opiera się na właściwościach silnych środków powierzchniowo czynnych, które dobrze usuwają makijaż i zanieczyszczenia zewnętrzne, jednak prowadzą jednocześnie do zniszczenia bariery ochronnej skóry i jej odwodnienia stąd efekt ściągnięcia lub pieczenia skóry bezpośrednio po demakijażu. Podczas oczyszczania cery istotna jest również staranność. Stosując na przykład płyny micelarne, należy przecierać skórę płatkami do momentu, aż będą one całkowicie czyste. Najczęściej przemycie skóry jednym gazikiem jest niewystarczające i skutkuje pozostawieniem na jej powierzchni nieczystości. Niewskazane jest także mycie skóry mydłem, nawet zawierającym substancje nawilżające. Mydło bowiem charakteryzuje się wysokim zasadowym pH, które niszczy ochronną powłokę skóry. Przez to staje się ona bardziej podatna na wysuszenie, podrażnienia i przyspieszone starzenie. Po usunięciu ze skóry makijażu, zanieczyszczeń i nadmiaru wydzieliny łojowej konieczne jest jeszcze zastosowanie toniku. To ważny etap prawidłowego oczyszczania cery, a niestety często pomijany. Zadaniem toniku jest usunięcie resztek produktów myjących, zadbanie o prawidłowy poziom pH skóry oraz jej pielęgnacja. Tonik dobieraj do rodzaju cery. Powinien być pozbawiony alkoholu, który podrażnia i wysusza skórę. W zależności od rodzaju cery może zawierać substancje nawilżające (kwas hialuronowy), przeciwtrądzikowe (oczar wirginijski, kwas salicylowy), wzmacniające kruche naczynka (kasztanowiec, arnika) czy przeciwzmarszczkowe (witamina c, kolagen).

Innowacyjnym sposobem oczyszczania skóry twarzy wśród europejek jest tzw. olejowanie. Metoda ta została zainspirowana japońskim wieloetapowym rytuałem oczyszczania cery. W myśl jego zasad na skórę początkowo aplikowana jest specjalna mieszanina olejów, które rozpuszczają makijaż i zanieczyszczenia, a następnie przy zastosowaniu kolejnego produktu myjącego, np. pianki, olej wraz z toksynami i zanieczyszczeniami jest usuwany z powierzchni skóry. Taka forma demakijażu jest polecana do wszystkich rodzajów cery, nawet tych mieszanych i tłustych. Zgodnie z zasadą „tłuszcz rozpuszcza tłuszcz” olejowanie twarzy przyczynia się również do usunięcia nadmiaru wydzielanego sebum, oczyszczania ujść gruczołów łojowych i redukcji zaskórników bez wysuszenia i podrażnienia skóry. Zastosowane oleje, np. arganowy czy ryżowy, dzięki wysokiej zawartości nnKT (niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych), poza oczyszczaniem zapewniają skórze odżywienie, regenerację i ukojenie.

Działanie peelingów polega na zmniejszeniu grubości naskórka. Warstwa rogowa znajdująca się na powierzchni skóry stanowi barierę chroniącą przed niekorzystnym wpływem środowiska, takim jak zanieczyszczenia, promieniowanie słoneczne czy drobnoustroje. jednak jeżeli jest zbyt zgrubiała, uniemożliwia jednocześnie przenikanie w jej głąb substancji aktywnych zawartych w preparatach kosmetycznych. Warto więc pamiętać,że jeżeli chcesz, by wybrany krem naprawdę działał, nie powinnaś zapominaćo regularnym wykonywaniu peelingu. Ponadto peeling poprawia ogólną kondycję skóry, przyspiesza jejregenerację, oczyszcza ujścia gruczołów łojowych i poprawia koloryt. Peelingi przeznaczone do użycia w domu najprościej można podzielić na enzymatyczne i mechaniczne. Peelingi mechaniczne przeznaczone są do skór grubych, słabo ukrwionych, o ziemistym kolorycie, które potrzebują pobudzenia. Zawarte w preparacie drobinki ścierające powodują złuszczenie części warstwy rogowej naskórka, co skutkuje odsłonięciem nowych pokładów komórek oraz natychmiastowym rozświetleniem i odświeżeniem cery. Peeling enzymatyczny jest polecany szczególnie do cer delikatnych, skłonnych do podrażnień, naczynkowych oraz z trądzikiem. Tego rodzaju kosmetyk zawiera naturalne lub otrzymane biotechnologicznie enzymy, które w kontakcie ze skórą rozpuszczają obumarłe komórki naskórka. Z uwagi na brak substancji ścierających peeling enzymatyczny nie powoduje podrażnień nawet w przypadku cer szczególnie wrażliwych. Prawidłowo oczyszczona i pozbawiona pogrubiałej warstwy rogowej skóra jest gładka, promienna i przygotowana do wchłaniania substancji aktywnych zawartych w preparatach kosmetycznych. O takiej pielęgnacji powinnaś pamiętać przez cały rok, jednak szczególnie jesienią, kiedy skóra potrzebuje głębokiej regeneracji i odnowy.

Tekst Ilona Kiraga - szkoleniowiec marki Bandi, kosmetolog, technik farmacji.