Blog Ciało

Pielęgnacja stóp w 7 prostych krokach. Jak prawidłowo dbać o stopy?

Hebe
Hebe
Zadbane stopy to kwestia komfortu i lepszego samopoczucia. Szczególnie latem, gdy sandałki odkrywają wszelkie mankamenty skóry. Właściwa pielęgnacja stóp nie tylko oszczędzi skrępowania związanego z wystawianiem suchych pięt na widok publiczny, ale też pozwoli zachować stopy w zdrowiu i dobrej kondycji. Od czego zaczynamy?
Pielęgnacja stóp w 7 prostych krokach. Jak prawidłowo dbać o stopy?

Zadbane stopy to kwestia komfortu i lepszego samopoczucia. Szczególnie latem, gdy sandałki odkrywają wszelkie mankamenty skóry. Właściwa pielęgnacja stóp nie tylko oszczędzi skrępowania związanego z wystawianiem suchych pięt na widok publiczny, ale też pozwoli zachować stopy w zdrowiu i dobrej kondycji. Od czego zaczynamy?

Pierwszy krok – usuwanie suchej skóry z pięt

Klasyczne, ostre tarki do pięt przechodzą do lamusa. Zastępują je mniej inwazyjne tarki drobnoziarniste, papierowe lub szklane, które świetnie sobie radzą ze zrogowaciałym naskórkiem. Ważne, by tarka nie była zbyt „agresywna” dla skóry – po zabiegu nie ma prawa boleć, a jeśli tak jest, to znak, że narzędzie jest po prostu za ostre lub zostało użyte nieprawidłowo. Praktycznym gadżetem są też pilniki elektryczne do stóp – usuwają stwardniały naskórek bez Twojego wysiłku.

Uwaga!

Dostępne są tarki do stosowania na mokro i sucho, ale podolodzy, czyli specjaliści od zdrowych stóp, rekomendują, aby zabieg usuwania zrogowaciałego naskórka przeprowadzać tylko na sucho – bez uprzedniego moczenia stóp. Delikatnie pocieraj tarką pięty i miejsca, gdzie tworzy się zgrubiała skóra. Wystarczy potraktować tarką stopy raz w miesiącu, aby zauważyć różnicę.

DODANO
DODANO
DODANO
DODANO
Drugi krok – peeling stóp

Pomiędzy zabiegami z użyciem tarki warto wykonać peeling, który delikatnie złuszczy martwy naskórek. Zawarte w kosmetykach składniki dodatkową zmiękczą i nawilżą skórę. Świetnie sprawdzają się peelingi solne (o działaniu antyseptycznym) i olejowe (o działaniu odżywczym).

Popularnością cieszą się też peelingi kwasowe do stóp – pomagają pozbyć się zrogowaciałej skóry bez mechanicznych zabiegów. Producenci stosują przede wszystkim kwasy AHA i BHA, w tym salicylowy i mlekowy, które są bardzo skuteczne, ale uwaga – trzeba ściśle przestrzegać zaleceń na opakowaniach preparatów i stosować je z rozwagą (więcej na ten temat przeczytasz w artykule o działaniu kwasów kosmetycznych).

To samo dotyczy skarpetek złuszczających, które sprawdzają się świetnie w przypadku sporej warstwy zgrubiałej skóry. Specjaliści jednak podkreślają, żeby nie używać ich zbyt często i nie przetrzymywać ich na stopach – skóra po skarpetkach złuszczających może schodzić płatami. Proces złuszczania rozpoczyna się dopiero kilka dni od kuracji, łatwo więc o otarcia i infekcje.

Porada

Na niewielkie odciski pomogą specjalne preparaty lub plastry. Jeśli cierpisz na modzele albo odciski, nie próbuj usuwać ich sama mechanicznymi metodami. Możesz podrażnić skórę lub usunąć ją w namiarze, przez co będzie jeszcze bardziej narastać. Wybierz się do podologa, który w profesjonalny sposób pozbędzie się problemu.

DODANO
DODANO
DODANO
DODANO
Trzeci krok – dobry krem do stóp

Nawilżanie i odżywienie skóry stóp są szalenie ważne. Na dzień można stosować lżejsze kremy do stóp o działaniu nawilżającym. Na noc wybieraj kremy do stóp o cięższej formule, z większą zawartością lipidów. W składach kremów szukaj:

  • mocznika – częsty składnik dobrych kremów do stóp, który silnie nawilża, zmiękcza skórę, działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie,
  • aloesu – nie tylko łagodzi i nawilża, ale też działa przeciwgrzybicznie,
  • maseł, olejów i ekstraktów roślinnych, np. oleju z sandałowca, awokado, makadamia, z kiełków pszenicy, wyciągu z rumianku, masła shea,
  • witaminy A i E – wspierają regenerację skóry,
  • alantoiny i pantenolu – łagodzą podrażnienia i regenerują wspomagają odnowę skóry,
  • mentol, olejek miętowy, olejek z drzewa herbacianego, kora dębu – działają dezynfekująco i dają przyjemne uczucie świeżości.
DODANO
DODANO
DODANO
DODANO
Czwarty krok – maska na stopy raz w tygodniu

Aby mocniej odżywić wymagającą skórę na stopach, możesz nasmarować ją grubą warstwą dobrego kremu do stóp lub maści i nałożyć na noc bawełniane skarpetki. Możesz też kupić gotowe maski regenerujące do stóp w postaci skarpetek, które przywracają miękkość i zabezpieczają przez rogowaceniem. Taka maska raz w tygodniu sprawi, że stopy staną się miększe i nawilżone.

Na pękające pięty

Jedną z przyczyn pękających pięt jest odwodnienie skóry. Podstawą pielęgnacji pięt ze skłonnością do pękania jest krem o właściwościach natłuszczających, gojących i antyseptycznych, który uszczelni barierę lipidową naskórka, np. Regenerum do suchych pięt.

DODANO
DODANO
DODANO
DODANO
Piąty krok – prawidłowe obcinanie paznokci

W pielęgnacji stóp ważne jest, w jaki sposób obcinasz paznokcie. Nie każdy wie, że należy je obcinać na prosto, a tylko boki można zaokrąglić delikatnie pilnikiem. Obcinanie ich na półokrągło wiąże się z ryzykiem wrastania paznokci, co jest bardzo bolesne. Jeśli problem jest dokuczliwy, rozwiąże go podolog, zakładając klamry naprostowujące rosnący paznokieć.

Jeśli zauważysz, że paznokcie mają żółty odcień, udaj się natomiast do dermatologa. Przyczyną zażółconych paznokci może być używanie ciemnego lakieru do paznokci (wówczas pomogą rozjaśniające odżywki), noszenie zbyt ciasnych butów, ale też grzybica, która wymaga specjalistycznego leczenia.

Szósty krok – kolorowy pedicure

Kolorowe paznokcie u stóp sprawiają, że kobieta czuje się bardziej zadbana. Zanim sięgniesz po lakier, dokładnie usuń skórki za pomocą drewnianego patyczka. Zadanie ułatwią preparaty zmiękczające skórki. Malując paznokcie na wybrany kolor, nie doprowadzaj pędzelkiem do brzegu skórek – pedicure będzie trwalszy. Aby lakier jeszcze dłużej trzymał się płytkach, pokryj je dodatkowo utwardzaczem. A jeśli masz niewiele czasu, by czekać, aż całość stężeje, użyj przyspieszacza do schnięcia lakieru.

DODANO
DODANO
DODANO
DODANO
Siódmy krok –pachnące i zdrowe stopy

Masz problem z potliwością stóp? Prostym rozwiązaniem jest użycie sprayu albo talku do stóp ograniczających pocenie. Dostępne są produkty do stosowania bezpośrednio na skórę lub do butów, które zwalczają nieprzyjemny zapach, zapobiegają poceniu i chronią przed otarciami. Potliwość ograniczają też kąpiele w specjalnych solach i płynach do stóp.

Pamiętaj!

Po kąpieli dokładnie osuszaj stopy, by zapobiegać pojawieniu się grzybicy. Jej charakterystyczne objawy to małe ranki i złuszczanie się skóry, zwłaszcza między palcami. Jeśli tylko zauważysz niepokojące zmiany, skonsultuj się z dermatologiem.

DODANO
DODANO
DODANO
DODANO
Wszystkie produkty znajdziesz w kategorii Pielęgnacja stóp.