Blog Ciało

Podrażnienia pod pachami po goleniu – jak sobie z tym radzić?

Hebe
Hebe

Mamy dla Ciebie 6 konkretnych wskazówek, jak poradzić sobie z podrażnieniami skóry pod pachami, które są dotkliwym skutkiem ubocznym golenia. Jakich błędów nie popełniać przy goleniu i jakie kosmetyki wprowadzić do pielęgnacji, aby już nie cierpieć na stany zapalne pach. 

Podrażnienia pod pachami po goleniu – jak sobie z tym radzić?

Zawsze używaj nowej maszynki jednorazowej i dezynfekuj golarkę wielokrotnego użytku

Maszynki jednorazowe – jak sama nazwa wskazuje – są przeznaczone do jednokrotnego zastosowania. Na brudnej maszynce rozwijają się drobnoustroje, a tępe ostrza niosą ryzyko zacięć. Im więcej golarki mają ostrzy, tym skuteczniej usuwają włoski za jednym ruchem i nie musisz „zdzierać” skóry wieloma pociągnięciami.

Golarki wielorazowe po każdym i przed każdym użyciem należy zdezynfekować, aby nie namnażały się na nich bakterie (np. produktami z oktenidyną lub po prostu spirytusem). 

Golenie pach na sucho odpada 

Golenie pach bez tzw. poślizgu niestety tylko zaogni stany zapalne i zwiększy ryzyko zacięć. Jest cała masa żeli i kremów do golenia, które ułatwiają prowadzenie ostrza po skórze – bez naruszania naskórka! Warto sięgać po produkty do golenia zawierające łagodzące składniki, np. aloes czy pantenol. Jeśli nie chcesz inwestować w dodatkowe produkty, sięgnij chociaż po mydło, które zmiękczy włoski i przygotuje skórę do golenia lepiej niż sama woda.

Uwaga!

Przed goleniem dokładnie umyj pachy ciepłą wodą i dobrym mydłem lub żelem, następnie zastosuj żel lub mydło, który zmiękczy włoski. Pamiętaj, że zawsze delikatniejsze jest golenie z włosem, a nie pod włos.

Dokładnie wypłucz pachy po goleniu

Resztki kosmetyków mogą działać drażniąco – po goleniu umyj pachy delikatną, naturalną pianką lub żelem do mycia ciała o działaniu łagodzącym.

Kontrowersyjny sposób: po goleniu zastosuj peeling rękawicą

Choć intuicja podpowiada inaczej, to paradoksalnie peeling pach bezpośrednio po goleniu znacznie poprawia stan skóry. Wygładza ją i pozwala uniknąć stanu zapalnego czy krostek. Do peelingu wystarczy rękawica i woda. Warto sposób wypróbować, choć trzeba podchodzić do niego z ostrożnością. Już po pierwszym razie będziesz wiedzieć, czy peeling pach po goleniu Ci służy, czy wręcz odwrotnie – zaognia stany zapalne.

Zmień zwykły dezodorant na naturalny

Za podrażnienia i zaczerwienienia pod pachami mogą odpowiadać antyperspiranty z alkoholem i tlenkiem aluminium. Za najbardziej podrażniające uważa się kosmetyki w spreju. Rozważ zmianę produktu na wersję naturalną i o mniejszym potencjale podrażnień. CD DEO CREME lub LEKKER z sodą oczyszczoną to przykłady naturalnych dezodorantów w kremie, które nie tylko zapewniają ochronę przed nieprzyjemnym zapachem, ale też łagodzą podrażnienia. 

Nie pozostawiaj podrażnionych pach bez wsparcia

Jeśli masz tendencję do podrażnień pod pachami, zawsze po goleniu spryskaj skórę preparatem do odkażania (np. Octeniseptem lub innym środkiem z oktenidyną). Profilaktycznie i każdorazowo po depilacji pach zastosuj też naturalny olej ze słodkich migdałów lub aloesowy kompres o działaniu łagodzącym.

Gdy zaczerwienienia i stany zapalne się już pojawiły, możesz ratować się:

  • pantenolem (zawartym np. w kosmetykach na poparzenia słoneczne),
  • Sudocreamem lub innym kremem barierowym (stosowanym u dzieci na odparzenia pieluszkowe),
  • żelem aloesowym,
  • hydrolatami z aloesu, nagietka czy werbeny.

Wprowadzając te metody do codziennej pielęgnacji pach, szybko zauważysz poprawę. Natomiast jeśli wskazane środki nie przynoszą poprawy, skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu lub dermatologiem, który wprowadzi odpowiednie leczenie stanów zapalnych pod pachami.