Blog Ciało

Szczotkowanie ciała na sucho – czy to działa? Jak wykonać masaż?

Hebe
Hebe
Szczotkowanie ciała na sucho to wielkie odkrycie branży beauty. Regularny masaż pomaga usunąć toksyny z organizmu i pozbyć się cellulitu, ale jego zalet jest znacznie więcej. Wystarczy tylko 5-10 minut dziennie! Na jakie rezultaty można liczyć? Jak poprawnie wykonać masaż szczotką? Odkrywamy tajemnice szczotkowania ciała.
Szczotkowanie ciała na sucho – czy to działa? Jak wykonać masaż?
Szczotkowanie ciała na sucho to wielkie odkrycie branży beauty. Regularny masaż pomaga usunąć toksyny z organizmu i pozbyć się cellulitu, ale jego zalet jest znacznie więcej. Wystarczy tylko 5-10 minut dziennie! Na jakie rezultaty można liczyć? Jak poprawnie wykonać masaż szczotką? Odkrywamy tajemnice szczotkowania ciała.

Szczotkowanie na sucho – efekty

Szczotkowanie na sucho zdobywa popularność w Polsce, ale nie każdy wie, że ma długą tradycję i wywodzi się z kultury ajurwedyjskiej – tradycyjnej medycyny indyjskiej. Nie tylko dba o ciało, ale też uspokaja duszę i wpływa na ogólną odporność organizmu.

  • Masaż szczotką na sucho ujędrnia skórę i pomaga pozbyć się cellulitu – jednak to tylko jego pozytywne skutki uboczne. Podstawowym zadaniem szczotkowania ciała jest stymulacja układu limfatycznego i pozbycie się toksyn z organizmu. Masaż może być stosowany jako uzupełnienie kuracji odchudzających, ponieważ przyspiesza metabolizm, niweluje opuchliznę i uczucie ciężkości kończyn.
  • Szczotkowanie pobudza krążenie, a lepiej ukrwiona skóra ma ładniejszy, wyrównany koloryt.
  • Szczotka działa jak peeling. Usuwa martwy naskórek, pomaga pozbyć się wrastającym włosków czy szorstkich kolan. Skóra staje się jedwabiście gładka i wygląda zdrowiej.
  • Wiele osób zachwala efekty szczotkowania brzucha, ud czy pośladków w przypadku świeżych rozstępów – szczotka pomaga zniwelować rozstępy i zapobiega powstawaniu nowych.
  • Szczotkowanie na sucho ma też wpływ na nastrój. Usuwa podwyższone napięcie mięśniowe, relaksuje i uwalnia hormony szczęścia.

Czy wiesz, że?

Jeżeli chcesz pobudzić ciało, wykonaj masaż rano. Jeśli myślisz o pozbyciu się napięć i zrelaksowaniu się po ciężkim dniu, sięgnij po szczotkę do szczotkowania ciała przed snem.

Szczotkowanie na sucho – jaka szczotka

Warto wybrać dobrą szczotkę – nie może być zbyt miękka ani zbyt twarda. Przez wiele lat posłużą szczotki z drewna, np. bukowego. Wiele szczotek do szczotkowania na sucho ma włosie naturalne, zwykle z dzika, ale jeśli zależy Ci na rozwiązaniu vegan friendly, możesz wybrać szczotki z włosiem roślinnym. Wysokiej jakości akcesoria wykonane metodą rzemieślniczą z włókna kaktusa Tampico znajdziesz w Hebe – zobacz ofertę marki HHUUMM. Dostępne są szczotki z trzonkami lub bez. Tymi pierwszymi wygodniej masuje się plecy i łydki. Te drugie są idealne do szczotkowania brzucha, ud, biustu i dekoltu.

Jak szczotkować na sucho

W szczotkowaniu ciała najważniejsza jest regularność. Już po pierwszym zabiegu poczujesz, że Twoja skóra jest gładsza, ale uwaga – nie dla każdego szczotkowanie będzie od razu wielką przyjemnością. Osoby wrażliwe na mocniejszy dotyk mogą odczuwać początkowo dyskomfort, który przy kolejnych zabiegach powinien minąć. Dlatego nie trzeba się zniechęcać po pierwszych próbach. Skóra może być zaróżowiona, ale po tygodniu-dwóch, gdy się przyzwyczai, zauważysz, że staje się jędrniejsza i po prostu wygląda lepiej.

Po czasie szczotkowanie ciała na sucho stanie się przyjemniejsze i możesz nieco zwiększać siłę nacisku, dostosowując masaż do potrzeb. Jeśli tak się nie dzieje, a skóra jest podrażniona lub mocno zaczerwieniona, może to oznaczać, że technika masowania szczotką na sucho jest niewłaściwa. Może trzeba zmniejszyć siłę nacisku lub wypróbować inną szczotkę. Jak poprawnie szczotkować ciało?

Masaż wykonuj przed kąpielą – codziennie lub co drugi dzień. Wystarczy 5-10 minut szczotkowania!

  • Ruch szczotką powinien być prowadzony „z wyczuciem” – posuwisty, omiatający, spokojny. Nie może być zbyt delikatny, ale nie można za mocno dociskać szczotki.
  • Zacznij od nóg. Szczotkuj od dołu ku górze – kieruj szczotkę zawsze w stronę serca. Najpierw masuj od stóp do kolan, potem od kolan do pachwin/pośladków.
  • Na brzuchu zmień ruch z posuwistego na okrężny. Masuj zgodnie z kierunkiem wskazówek zegarka.
  • Teraz kolej na ręce. Znów kieruj się od ich końców ku górze. Najpierw od palców do łokci, następnie ramiona, kończąc pod pachą lub na obojczyku.
  • Jeżeli masz potrzebę lub chęć, możesz szczotkować też szyję, dekolt i biust. Kieruj się od szyi w dół w kierunku piersi, wykonując wokół nich okrężne ruchy lub ósemki. Gdy masujesz biust, używaj krótkich ruchów rozchodzących się od sutków, z ominięciem ich samych.

Pamiętaj!

Masaż powinien być subtelniejszy w okolicy biustu i brzucha. Mocniejszy nacisk zostaw dla ud i pośladków. Zaczynaj zawsze od prawej strony ciała.

Pielęgnacja ciała po szczotkowaniu na sucho jest ważna

Szczotkowanie ciała na sucho usuwa martwy naskórek i poprawia mikrokrążenie, więc zapewnia lepszą przenikalność składników aktywnych zawartych w kosmetykach. Po masażu idź pod prysznic, a w celu uzyskania najlepszych rezultatów, po kąpieli nałóż ulubiony balsam lub olejek o dowolnym działaniu – antycellulitowym, nawilżającym czy odżywczym. Po szczotkowaniu produkty będą intensywniej działać.

Przeciwskazania do szczotkowania ciała na sucho

Oczywiście, jak każdy zabieg, tak i szczotkowanie na sucho nie jest rekomendowane dla wszystkich. Po szczotkę nie powinny sięgać osoby z podrażnioną skórą (np. po opalaniu), z widocznymi stanami zapalnymi, łuszczycą, trądzikiem, żylakami czy świeżymi bliznami. Trzeba też pamiętać, by omijać znamiona i pieprzyki! Jeśli masz wątpliwości, skonsultuj je z lekarzem dermatologiem.

Bądź konsekwentna i systematyczna, a szybko dołączysz do grona miłośniczek szczotkowania i za żadne skarby nie będziesz chciała zrezygnować ze swojego codziennego rytuału i ulubionej szczotki do szczotkowania ciała.