Dermokosmetyki

Jak promieniowanie UV wpływa na naszą skórę?

Hebe
Hebe
Promieniowanie UV ma szkodliwy wpływ na skórę: powoduje jej fotostarzenie się, tworzenie się przebarwień, jak również zwiększa ryzyko powstawania nowotworów. Jak zatem prawidłowo chronić skórę przed słońcem i na długo zachować jej młodość i zdrowie? Podpowiadamy!
Jak promieniowanie UV wpływa na naszą skórę?

Promieniowanie UV ma szkodliwy wpływ na skórę: powoduje jej fotostarzenie się, tworzenie się przebarwień, jak również zwiększa ryzyko powstawania nowotworów. Jak zatem prawidłowo chronić skórę przed słońcem i na długo zachować jej młodość i zdrowie? Podpowiadamy!

Które promienie są najbardziej niebezpieczne?

Promieniowanie UV dzielimy na UVA, UVB i nie docierające do Ziemi promienie UVC.

1. Promienie UVB stanowią 5% promieni UV docierających do Ziemi. Mają krótkie fale (280-320 nm) i w kontakcie ze skórą mogą wywoływać szybkie i nieprzyjemne reakcje. Mowa tu przede wszystkim o rumieniu, powszechnie określanym jako poparzenie słoneczne. Dochodzi do niego, kiedy skóra jest przez dłuższy czas wystawiana na słońce bez osłony lub ochrony (np. preparatem z SPF).

Jak wyjaśnia specjalista dermatolog, dr n. med. Kamila Padlewska: -Promieniowanie UVB odpowiada za oparzenia słoneczne i pobudza melanocyty do produkcji barwnika – melaniny. Powstawanie opalenizny jest reakcją obronną skóry, ponieważ melanina pochłania część promieni słonecznych.

2. Promienie UVA stanowią pozostałe 95% promieni docierających do powierzchni Ziemi. Oddziałują na naszą skórę cały rok, przenikając przez chmury i szyby, a ze względu na długość fal, wnikają także głębiej w skórę (najgłębiej wnikają w nią promienie UVA ultradługie o wartości 380-400 nm).

Dr Padlewska ostrzega szczególnie przed tym rodzajem promieniowania: -Promieniowanie UVA może wywołać stres oksydacyjny, zmianę DNA komórek skóry, uszkodzenie naczyń włosowatych, nasilenie trądziku różowatego, zaburzenie bariery ochronnej skóry i przesuszenia skóry, uszkodzenia włókiem kolagenowych i elastynowych, skutkującym utratą jędrności skóry.

Jak najlepiej chronić skórę przed promieniami UV?

Ze względu na niekorzystne działanie promieni UV na skórę powinno się stosować odpowiednią ochronę przez cały rok (niezależnie od pory roku i pogody) oraz wcielać w życie zdrowe nawyki.

W przypadku promieni UVB chronić skórę przed słońcem należy przede wszystkim w czasie wakacji letnich oraz zimowych spędzanych na stokach narciarskich w słoneczne dni. By uniknąć poparzenia słonecznego należy:

  • Unikać ekspozycji skóry na słońce pomiędzy godziną 11 a 15, czyli w czasie, w którym promieniowanie słoneczne jest najsilniejsze;
  • Stosować produkty o wysokim SPF i szerokim spektrum ochrony (UVB, UVA) na wszystkie wystawione na słońce, nieosłonięte ubraniem części ciała;
  • Systematycznie uzupełniać aplikację produktów ochronnych z filtrami – zwłaszcza po kąpieli, leżeniu na ręczniku, czy jeśli się spociliśmy;
  • Stosować zawsze świeże produkty ochronne z filtrami, bo te sprzed sezonu nie zapewnią już odpowiedniej ochrony.

Jakie są rodzaje filtrów przeciwsłonecznych i jak oddziałują na skórę?

Filtry słoneczne, które można znaleźć w balsamach, kremach, fluidach, sztyftach, sprayach i mgiełkach chronią naszą skórę przez promieniami UVB i UVA. Te oznaczone określeniem SPF chronią przed rumieniem wywoływanym przez promienie UVB. Produkty chroniące dodatkowo przez UVA mają na opakowaniu jedno z poniższych oznaczeń:

  • UVA-PE
  • PPD
  • UVA-PF
  • PA lub PA+ (im więcej plusów tym wyższa ochrona)
  • UVA w kółeczku (gwarancja, że ochrona przed UVA jest zgodna z zaleceniami Komisji Europejskiej)

Filtry zawarte w produktach przeciwsłonecznych dzielimy na:

  • Filtry chemiczne, mające w składzie cząsteczki oksybenzonu lub metoksycynamonianu. Pochłaniają one promienie UV i zamieniają je w ciepło.
  • Filtry fizyczne (inaczej mineralne). W składzie tych kremów znajdują się tlenek tytanu lub tlenek cynku. Te cząsteczki mineralne tworzą na skórze fizyczny film, odbijający promienie UV.
DODANO
DODANO
DODANO

Jaką ochronę SPF wybrać?

SPF, czyli Sun Protection Factor, to współczynnik określający, ile czasu możemy hipotetycznie pozostać na słońcu zanim wystąpi na skórze rumień. Jeśli np. dla naszej karnacji to 30 minut, to aplikując krem SPF 10 czas ten wydłuży dziesięciokrotnie. Im wyższa wartość SPF, tym mniej promieni UVB będzie oddziaływało na skórę.

Jak jednak wyjaśnia dr Padlewska: -Na rynku europejskim najwyższym wskaźnikiem, jaki można znaleźć jest 50+, który wskazuje, że preparat chroni w 98%. Obecnie nie ma preparatów, które chroniłyby w 100%. Więc na opakowaniu kosmetyków nie powinny znajdować się takie sformułowania jak „blokada przeciwsłoneczna” lub „całkowita ochrona”.

Jaką ochronę dają różne SPF?

  • SPF 6 do 10 to niska ochrona
  • SPF 15 do 25 to ochrona średnia
  • SPF między 30 a 50 to ochrona wysoka
  • SPF powyżej 50 to ochrona bardzo wysoka
DODANO
DODANO
DODANO

Innowacyjne filtry od La Roche-Posay

La Roche-Posay od ponad 30 lat tworzy skuteczne filtry przeciwsłoneczne. Najnowszą innowacją jest filtr UV Mexoryl 400 zawarty w linii produktów La Roche-Posay ANTHELIOS UVMUNE 400. Chroni on przed promieniami UVB oraz długimi i ultradługimi falami UVA (do 400nm), które mają największe znaczenie przy fotostarzeniu skóry, tworzeniu się plam pigmentacyjnych, czy ryzyku zachorowania na nowotwory. W linii ANTHELIOS UVMUNE 400 znajdziemy 3 produkty:

  • ANTHELIOS UVMUNE 400 Niewidoczny Fluid SPF50+. To lekki, niewidoczny na skórze fluid dający bardzo wysoką ochronę. Sprawdzi się na co dzień, także jako baza pod makijaż. Ponieważ produkt jest wodoodporny, jak również odporny na ścieranie i pot, będzie doskonały także na plażę, jak również podczas uprawiania sportu.
  • ANTHELIOS UVMUNE 400 Fluid Barwiący SPF50+. To powyższy zapewniający bardzo wysoką ochronę fluid, wzbogacony dodatkowo o zabarwienie. Chroni przed promieniowaniem UV, jednocześnie wyrównując koloryt skóry. Latem może zastąpić lekki podkład.
  • ANTHELIOS UVMUNE 400 Krem Nawilżający SPF50+. Krem zapewnia bardzo wysoką ochronę, ma aksamitną, nietłustą konsystencję i nawilża skórę aż do 24H.
DODANO
DODANO
DODANO

Ten wpis powstał we współpracy z marką La Roche-Posay.