Dermokosmetyki

Jak chronić się przed słońcem?

Hebe
Hebe
Wraz z pierwszym flirtem z mocniejszymi promieniami słońca przypominamy sobie o ochronie przeciwsłonecznej. Najwyższy czas, by włączyć ją do swojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej - używanie kremu z filtrem to obowiązek przez cały rok, niezależnie od pogody. Ochrona przed promieniowaniem UV to filar świadomej pielęgnacji i podstawa zapobiegania powstawaniu przebarwień, blizn, stanów zapalnych, zmarszczek i przede wszystkim nowotworów skóry. Czy wiesz, jak dbać o skórę, by móc w pełni cieszyć się słońcem? Na co należy zwrócić uwagę?
Jak chronić się przed słońcem?
Wraz z pierwszym flirtem z mocniejszymi promieniami słońca przypominamy sobie o ochronie przeciwsłonecznej. Najwyższy czas, by włączyć ją do swojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej - używanie kremu z filtrem to obowiązek przez cały rok, niezależnie od pogody. Ochrona przed promieniowaniem UV to filar świadomej pielęgnacji i podstawa zapobiegania powstawaniu przebarwień, blizn, stanów zapalnych, zmarszczek i przede wszystkim nowotworów skóry.

Czy wiesz, jak dbać o skórę, by móc w pełni cieszyć się słońcem? Na co należy zwrócić uwagę?

DODANO

Krem z filtrem to konieczność przez cały rok. To też najlepszy kosmetyk przeciwstarzeniowy, niwelujący szkodliwe działanie promieniowania UV. Powinien stanowić ostatni krok pielęgnacyjny w porannej rutynie. Przy wyborze odpowiedniego kosmetyku należy kierować się potrzebami i rodzajem cery:

  • w przypadku skóry suchej sprawdzą się gęstsze, kremowe formuły,
  • natomiast do skóry normalnej, mieszanej i tłustej adresowane są te lżejsze, bardziej płynne.

Kluczowy jest jednak poziom ochrony, ta powinna być skuteczna i kompleksowa. Warto postawić na najmocniejsze filtry SPF50+ i szerokie działanie ochronne przeciwko promieniowaniu.

Focus na UV

Promieniowanie UV silnie na nas oddziałuje – ma zarówno swoje dobre strony, ale też negatywne aspekty. Korzystne oddziaływanie UV to przede wszystkim udział w syntezie witaminy D3, natomiast do szkodliwych skutków ekspozycji należą m.in.:

  • poparzenia słoneczne,
  • przebarwienia,
  • fotostarzenie skóry.

Czy wiesz, że?

Aż 80% oznak starzenia się skóry jest spowodowane promieniowaniem UV? Występują trzy rodzaje promieniowania UV - w zależności od długości fali: UVA, UVB oraz UVC. Pod lupę warto wziąć zwłaszcza promieniowanie UVA, mimo iż go nie czuć i nie widać.

Dlaczego?

  • 90–95% docierającego do powierzchni Ziemi promieniowania słonecznego to promieniowanie UVA, które przenika przez chmury i szkło, a jego natężenie nie zależy od pory dnia – jesteśmy na nie narażone każdego dnia, wszędzie tam, gdzie dociera światło dzienne.
  • Zakres promieniowania UVA jest szerszy niż UVB. Większa długość fal powoduje, że promieniowanie UVA przenika do skóry właściwej, podczas gdy promienie UVB mają niewielkie szanse na docieranie do skóry właściwej - są w 90% zatrzymywane przez warstwę rogową naskórka.
  • UVA przyczynia się do uszkodzeń funkcjonalnych i strukturalnych tkanki łącznej, a jego przewlekłe oddziaływanie powoduje stan zapalny skóry właściwej oraz reakcje odpowiedzialne za degradację kolagenu i elastyny, przez co nasza skóra traci sprężystość i szybciej się starzeje.
  • Promieniowanie UVA, choć jest mniej rumieniogenne niż UVB, odpowiada za powstawanie przebarwień natychmiastowych i opóźnionych.
  • Nie powoduje co prawda bolesnych oparzeń, ale jest główną przyczyną fotostarzenia się skóry.

Uwaga! PPD na straży

Aby mieć pewność, że krem rzeczywiście chroni przed tym rodzajem promieniowana, najbardziej niebezpiecznym dla DNA skóry, warto zwrócić uwagę na współczynnik PPD (Persistent Pigmentation Darkening). Im większe PPD, tym dłuższy czas ochrony przed fotostarzeniem skóry - minimum, jakie powinno osiągać to 1/3 SPF. PPD 16 lub większe gwarantuje bardzo wysoką ochronę.

Szerokie spektrum ochrony

Nasza skóra zasługuje na to, by zafundować jej maksymalną skuteczność oraz bardzo wysoką ochronę przeciwsłoneczną na wielu poziomach. Oprócz efektywnej ochrony przed niekorzystnym działaniem UVA i UVB, które odpowiada za opaleniznę i może powodować poparzenia czy stany zapalne, warto zabezpieczyć skórę przed:

  • światłem niebieskim HEV (High Energy Visible Light). Jest ono częścią promieniowania słonecznego, ale jego źródłem są także ekrany monitorów wszystkich urządzeń czy nowoczesne oświetlenie. Z badań w zakresie biologii skóry wynika, że dociera nawet do jej głębszych warstw niż promienie UV, a także wywołuje stres oksydacyjny, nasila produkcję melaniny i uszkadza włókna kolagenowe. Co to oznacza dla naszej skóry? Utratę jędrności, powstawanie zmarszczek i przebarwień, a także przyspieszone procesy starzenia.
  • niebezpieczne dla skóry jest również emitowane przez słońce promieniowanie podczerwone, w szczególności IR-A, które dociera do najgłębszych warstw skóry, w których powstają nowe komórki, osłabiając tym samym jej zdolności antyoksydacyjne. Konieczne jest więc zastosowanie kremu, który niweluje jego skutki.

Perewencja i antyoskydacja

Najlepsze efekty w hamowaniu procesów starzenia się skóry gwarantuje pełna synergia – oprócz ochrony przed promieniowaniem, kluczowa jest także antyoksydacja, czyli proces neutralizowania szkodliwego działania wolnych rodników. Połączenie filtrów oraz antyoksydantów skutecznie minimalizuje fotostarzenie skóry. Wybierając produkty ochronne warto zwrócić także uwagę, czy działają przeciwutleniająco i wzmacniają naturalny mechanizm ochrony komórek przed uszkodzeniami oksydacyjnymi.

Ten wpis powstał we współpracy z marką BasicLab.

DODANO
DODANO
DODANO
DODANO