Dermokosmetyki

Jak przywrócić młodzieńczy blask skórze? Poznaj różne typy zmarszczek i składniki mające wpływ na ich zmniejszenie

Hebe
Hebe
Starzenie się jest procesem nieuniknionym, naturalnym i dotyczy w różnym stopniu wszystkich organów. Skóra najbardziej ze wszystkich tkanek narażona jest na destrukcyjne działanie czynników zewnętrznych, dlatego ulega starzeniu szybciej niż inne narządy naszego ciała, a efekt tego procesu jest bardziej widoczny.
Jak przywrócić młodzieńczy blask skórze? Poznaj różne typy zmarszczek i składniki mające wpływ na ich zmniejszenie

Starzenie się jest procesem nieuniknionym, naturalnym i dotyczy w różnym stopniu wszystkich organów. Skóra najbardziej ze wszystkich tkanek narażona jest na destrukcyjne działanie czynników zewnętrznych, dlatego ulega starzeniu szybciej niż inne narządy naszego ciała, a efekt tego procesu jest bardziej widoczny.

Proces starzenia się skóry rozpoczyna się początkowo w niewidoczny sposób, około 25-30 roku życia. Cechuje się indywidualnym charakterem zmian i przebiegiem, lecz najbardziej charakterystycznym jego objawem są pojawiające się na twarzy zmarszczki.

Typy zmarszczek

W zależności od wieku zmarszczki mają zróżnicowane natężenie i wygląd. Dlatego też wyróżnia się 5 typów zmarszczek świadczących o różnym stopniu zaawansowania starzenia się skóry:

1º – zmarszczki ekspresyjne. Pojawiają się około 25-30 roku życia jako wynik fizjologicznego starzenia się związanego z mimiką twarzy. Ich pojawienie się jest spowodowane zmianami w ruchu mięśni jako konsekwencja unoszenia brwi, mrużenia oczu, układania ust w formę uśmiechu. Przybierają formę drobnych linii na powierzchni skóry, najczęściej w okolicach oczu i ust, a czasem na czole. Ważne jest intensywne nawilżanie skóry w celu zapobiegania, opóźnienia pojawiania się drobnych linii. Jedną z silniej działających substancji, które gwarantują skuteczne wygładzenie oraz poprawę elastyczności i jędrności skóry są algi.

2º – zmarszczki elastotyczne (actinic/elastotic). Są wynikiem szkodliwego działania czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV czy dym papierosowy. Niewłaściwa ekspozycja na słońce prowadzi do uszkodzeń włókien kolagenowych i nadmiernej akumulacji włókien elastycznych (elastoza posłoneczna). W efekcie w skórze właściwej włókna kolagenu i elastyny stają się mniej uporządkowane i pojawiają się niewłaściwe połączenia. Skóra wyraźnie traci na elastyczności, staje się cieńsza i sucha, drobne linie coraz bardziej widoczne i dłuższe. Retinol stosowany w przypadku tego typu zmian w skórze sprzyja pogrubieniu naskórka poprzez stymulowanie komórek - naskórek ponownie staje się grubszy. Retinol działa wolniej niż liczne aktywne czynniki działające na powierzchni skóry, jednakże oddziałuje on głęboko i skutecznie przeciwdziała starzeniu się skóry. Zmarszczki od wewnątrz wypełniają się i są mniej widoczne na powierzchni skóry. Retinoidy wpływają na odnowienie włókien elastycznych, przyczyniają się do powstawania nowych naczyń krwionośnych w skórze, decydujących o prawidłowym odżywianiu i dotlenianiu tkanki łącznej i naskórka. Retinol rozjaśnia również przebarwienia.

3º – zmarszczki atroficzne są wynikiem pojawiającej się z wiekiem zmian w fizjologii i funkcjach skóry tzw. atrofii skóry, czyli procesu stopniowego zanikania tkanek. Jest to czas zmian hormonalnych jakie zachodzą w organizmie. Komórki skóry właściwej są mniej aktywne, następuje wyraźne zmniejszenie produkcji kolagenu i elastyny. Pojawiają się głębsze zmarszczki i fałdy, naskórek staje się cieńszy, warstwa rogowa natomiast grubsza, co prowadzi do efektu szarej i zmęczonej cery. W tym czasie warto sięgnąć po produkty zawierające w swoim składzie fitohormony o działaniu antyoksydacyjnym i naprawczym. Fitohormony stymulują podziały komórkowe, hamują aktywność enzymów odpowiedzialnych za degradację kolagenu i elastyny.

4º – zmarszczki grawitacyjne/statyczne. Są wynikiem postępujących z dalszym upływem czasu zmian w obrębie skóry i działania siły grawitacji. Zmarszczki są głębokie i wyraźnie widoczne. Skóra jest mało elastyczna, a także sucha, co wiąże się z bardzo osłabioną pracą gruczołów łojowych. Następuje zmiana owalu twarzy, spowodowana zmniejszoną ilością włókien podtrzymujących owal twarzy oraz z nieuniknionym przyciąganiem grawitacyjnym. Dodatkowym problemem stają się przebarwienia i zaburzenia pigmentacji skóry. Peptydy do zastosowań w kosmetologii na zmarszczki utrwalone tworzone są w oparciu o sekwencje cząsteczek występujących naturalnie w organizmie np. białek strukturalnych skóry, czynników wzrostu, receptorów, cząsteczek sygnałowych. Mają za zadanie stymulowanie procesów naprawczych. Zwiększają spoistość i integralność skóry. Napinają i odżywiają skórę.

5º – zmarszczki anizotropowe. Są wynikiem postępujących z wiekiem głębokich zmian w mikrorzeźbie skóry. Jedną z najważniejszych jest utrata lub redystrybucja objętości twarzy i podskórnej tkanki tłuszczowej, która modyfikuje rysy twarzy i jest jedną z najbardziej widocznych oznak starzenia. Utrata ta oznacza, że w miarę upływu wieku nasze fałdy i zmarszczki są bardziej zaakcentowane, zwłaszcza w okolicach ust i oczu, a także spada objętość ust. Warto zwrócić uwagę wtedy na składniki aktywne, które są w stanie zwiększać akumulację lipidów w podskórnej tkance tłuszczowej, nadając większą objętość obszarom twarzy tracącym swój kształt na skutek starzenia.

Odpowiednia pielęgnacja może w znacznej mierze złagodzić i opóźnić proces starzenia się skóry i pogłębiania się zmarszczek.

Jednymi z silniej działających substancji przeciwzmarszczkowych są czynniki wzrostu, np. czynnik wzrostu komórek FGF1. Jest to białko wytwarzane w komórkach mięśni gładkich, nabłonka, wątroby, neuronach, naskórku i skórze właściwej. Pobudza podziały komórek, dzięki czemu uczestniczy w procesach regeneracji skóry oraz przyspiesza gojenie się ran. Wykazuje również działanie antyoksydacyjne, przez co hamuje proces starzenia się komórek. Zagęszcza naskórek i odbudowuje struktury skóry.

FGF1 w połączeniu z innymi substancjami przeciwzmarszczkowymi działa wielokierunkowo w zwalczaniu oznak starzenia się skóry.

DODANO
DODANO
DODANO
DODANO
DODANO
DODANO

Dr n. biol. Monika Pasikowska-Piwko - ekspert naukowy marki Pharmaceris. Absolwentka Wydziału Biologii UW. Ukończyła studia doktoranckie w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN. W codziennej pracy zajmuje się m.in. oceną skuteczności działania surowców kosmetycznych w warunkach in vitro oraz ex vivo, poszukiwaniem i wprowadzaniem testów alternatywnych w kosmetologii czy oceną gotowych wyrobów kosmetycznych w warunkach in vivo. Uczestniczka wielu konferencji naukowych. Autorka wielu publikacji z zakresu kosmetologii oraz współtwórca patentów

Ten wpis powstał we współpracy z marką Dr Irena Eris Clinic Way.