Blog Ciało

Naturalne oleje – jak sprawdzają się w pielęgnacji skóry suchej i atopowej?

Hebe
Hebe
W przypadku skóry atopowej główną dolegliwością pacjentów jest suchość skóry i towarzyszący jej świąd, wynikające z upośledzonej budowy i funkcji bariery skórno-naskórkowej. Jej nieprawidłowa budowa sprzyja przeznaskórkowej utracie wody oraz ułatwia przenikanie alergenów i czynników drażniących. W przypadku skóry suchej i atopowej integralną częścią pielęgnacji jest stosowanie emolientów.
Naturalne oleje – jak sprawdzają się w pielęgnacji skóry suchej i atopowej?

Charakterystyka skóry suchej i atopowej

Nadmierna suchość skóry jest wieloczynnikowym problemem o zróżnicowanym nasileniu i objawach, może być także przejawem poważnych chorób skóry (Augustin et al., Prevalence, predictors and comorbidity of dry skin in the general population, JEADV 2019). Może rozwinąć się u każdego, obejmując skórę twarzy, kończyn, czasami całego ciała. Skóra sucha ma często jasnoróżowy lub blady kolor (z rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi), jest cienka, matowa, szorstka, często napięta, chropowata i łuszcząca się, o niskiej elastyczności, pokryta drobnymi zmarszczkami. Jest znacznie cieńsza od skóry zdrowej, ponieważ warstwa tkanki podskórnej jest zredukowana. Ilość kolagenu i elastyny, w porównaniu do skóry zdrowej, jest zmniejszona. Mniej jest także melanocytów, co wzmaga jej wrażliwość na działanie promieni słonecznych. Pacjenci z bardzo nasiloną suchością skóry skarżą się na uczucie napięcia, pieczenia, swędzenia, a w szczególnych przypadkach pojawia się także pękanie i powstawanie krwawiących szczelin oraz stanów zapalnych1.

W przypadku skóry atopowej główną dolegliwością pacjentów jest suchość skóry i towarzyszący jej świąd, wynikające z upośledzonej budowy i funkcji bariery skórno-naskórkowej. Jej nieprawidłowa budowa sprzyja przeznaskórkowej utracie wody oraz ułatwia przenikanie alergenów i czynników drażniących.

Pielęgnacja skóry suchej i atopowej

Najczęściej stosowaną metodą poprawy nawilżenia skóry jest miejscowa aplikacja preparatów, zawierających składniki wiążące wodę oraz wzmacniające naturalną barierę ochronną naskórka. Najpopularniejszym sposobem zapobiegania nadmiernemu wysuszaniu skóry jest stosowanie związków natłuszczających, które tworzą swoistą barierę utrzymującą wilgoć.

W przypadku skóry suchej i atopowej integralną częścią pielęgnacji jest stosowanie emolientów.

Zadaniem emolientów jest nawilżanie, natłuszczanie, zmiękczanie skóry oraz poprawa jej funkcji barierowej, co chroni przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi.

Emolienty powinny być aplikowane na skórę kilkukrotnie w ciągu doby. Ich czas działania wynosi około 4-6 godzin, a najlepsze efekty można zaobserwować w ciągu godziny od ich aplikacji.

Systematyczna i prawidłowa pielęgnacja, pozwala na przywrócenie ciągłości i spójności naskórka, prawidłowego nawilżenia, łagodzi oraz ogranicza przenikanie przez naskórek alergenów i mikroorganizmów.

Naturalne oleje i ich działanie

Preparaty emolientowe mogą zawierać połączenie oleju konopnego, rzepakowego(Canola) , ryżowego, awokado, sojowego (bez białkowych alergenów), wosku z oliwek, ceramidów, masła Shea, kwasu hialuronowego, humektantów z owsa i gliceryny, które wspierają funkcjonowanie bariery ochronnej naskórka, chronią przed czynnikami zewnętrznymi, utrzymując odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skóry. Ich połącznie zapobiega powstawaniu i nasileniu się suchości i objawów atopii, działa łagodząco i kojąco zmniejszając uczucie nadmiernego napięcia i świądu skóry.

Szczególnie warto zwrócić uwagę na dobroczynne działanie oleju z konopi(Cannabis Sativa Seed Oil) bogatego w NNKT (linolowy Omega 6, linolenowy Omega 3, oleinowy) oraz kwasy nasycone (palmitynowy, stearynowy) i antyoksydanty (wit. E, karoten), które tworzą mechaniczną barierę, chroniąc skórę przed czynnikami zewnętrznymi oraz przed utratą wody. Olej ten zawiera witaminy A, D, E i minerały. Łagodzi świąd, podrażnienia i zaczerwienienia oraz miejscowe stany zapalne skóry. Co ważne, w odróżnieniu od oleju z kwiatów konopi, olej z nasion nie zawiera kannabinoidów.

Kolejnym przykładem oleju o silnym działaniu łagodzącym jest olej rzepakowy(Canola). Jest bogaty w naturalną witaminę E i sterole – głównie kwas linolowy i oleinowy. W przypadku skóry atopowej szczególne znaczenie ma jego działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Systematyczne aplikowanie tego oleju działa prewencyjnie wobec zaostrzeń AZS Jego skuteczność w łagodzeniu podrażnień skóry porównywalna jest z miejscowo stosowanym hydrokortyzonem2.

Innymi olejami występującymi w preparatach emoliencyjnych są np. olej ryżowy bogaty w kwas oleinowy, palmitynowy, linolenowy. Pełni on funkcje ochronne i nawilżające. Zawiera gamma oryzanol, który pomaga w przywróceniu naturalnej równowagi skóry regulując różnicowanie naskórka.

Olej z masłosza, stosowany w pielęgnacji skóry suchej i atopowej, zwiera substancje sprzyjające gojeniu i zmiękczające skórę. Naśladuje strukturą naturalną lipidową osłonę skóry, ma działanie łagodzące i odżywiające naskórek.

Olej z awokado stanowi natomiast źródło triglicerydów kwasów tłuszczowych, witamin A, E, K i PP oraz chlorofilu. Wykazuje dużą biozgodność z substancjami tłuszczowymi zawartymi w skórze. Ma działanie zmiękczające, ochronne i zmniejszające szorstkość oraz łuszczenie się naskórka. Polecany jest do skóry przesuszonej, spierzchniętej, podrażnionej. Badania sugerują, że olej ten może także pobudzać syntezę kolagenu u osób dorosłych i łagodzić stany zapalne.

Olej sojowy otrzymywany z nasion soi stanowi cenne źródło triglicerydów kwasów tłuszczowych (przede wszystkim jednego z głównych kwasów z grupy NNKT - kwasu linolowego (50%) oraz oleinowego, palmitynowego, linolenowego). Jego regularne stosowanie pozwala na ochronę przed utratą wilgoci, dzięki czemu skóra jest bardziej nawilżona. Łagodzi również stany zapalne na skórze, a także przeciwdziała ich nawrotom. Pozwala na szybszą regenerację naskórka oraz przyspiesza gojenie się ran i podrażnień.

Dr n. biol. Monika Pasikowska-Piwko - ekspert naukowy marki Pharmaceris. Absolwentka Wydziału Biologii UW. Ukończyła studia doktoranckie w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN. W codziennej pracy zajmuje się m.in. oceną skuteczności działania surowców kosmetycznych w warunkach in vitro oraz ex vivo, poszukiwaniem i wprowadzaniem testów alternatywnych w kosmetologii czy oceną gotowych wyrobów kosmetycznych w warunkach in vivo. Uczestniczka wielu konferencji naukowych. Autorka wielu publikacji z zakresu kosmetologii oraz współtwórca patentów

Literatura:

  1. Guenther et al., Pathway to Dry Skin Prevention and Treatment. Journal of Cutaneous Medicine and Surgery, 2012.
  2. M Lodén, A C Andersson. Effect of topically applied lipids on surfactant-irritated skin. Br J Dermatol. 1996 Feb;134(2) :215-20.

Ten wpis powstał we współpracy z marką Emotopic.