Dermokosmetyki

Pielęgnacja skóry atopowej

Atopowe zapalenie skóry to jedno z najczęściej spotykanych schorzeń dermatologicznych. Jednak w dalszym ciągu niewiele osób wie o jego istnieniu, a jeszcze mniej potrafi rozpoznać specyficzne objawy lub odróżnić je od objawów skóry nadwrażliwej.

 

Czy wiesz, że?

 
  • To problem dotyczący w głównej mierze noworodków, ale mający tendencję do nawracania w dorosłości.
  • U niemowląt zmiany pojawiają się na całym ciele, łącznie z głową, natomiast u starszych dzieci, od 2 do 11 roku życia, kumulują się w specyficznych miejscach, tzn. zagięciach kolan lub łokci.
  • U młodzieży zmiany pojawiają się również na grzbietach dłoni.
 

Choroba genetyczna

Ustalono, że na atopię chorujemy dziedzicznie. Nie znaczy to oczywiście, że czynniki zewnętrzne nie mają wpływu na stany zapalne, niemniej potwierdza, że atopia nie jest schorzeniem zaraźliwym. Środowisko zewnętrzne ma ogromny wpływ na stan skóry atopowej: pyłki, zanieczyszczenia, sierść, woda z kranu, a nawet materiały, z którymi skóra ma styczność – to elementy, na które osoba z atopowym zapaleniem skóry powinna być najbardziej wyczulona. Dodatkowo szczególną uwagę należy zwracać na skłonność do zakażeń skóry, rumień i świąd po ćwiczeniach fizycznych.

Dokuczliwe swędzenie

Biorąc pod uwagę, że atopowe zapalenie skóry najczęściej przytrafia się dzieciom, nie sposób nie zauważyć, jak ogromny wpływ wywiera na ich codzienne funkcjonowanie. Uporczywe swędzenie, które pojawia się niemalże za każdym razem, kiedy nie upilnujemy uprania koszulki w odpowiednim detergencie, nie przefiltrujemy wody lub pogłaszczemy psa sąsiadów – ma negatywny, determinujący wpływ na życie dziecka i może w znacznym stopniu obniżyć ogólne samopoczucie, zdolność do koncentracji i pewność siebie.

 

Przeciwdziałanie

Atopia jest chorobą nieuleczalną, jednak dobrą wiadomością jest fakt, że istnieją sposoby na skuteczne zwalczenie uciążliwych objawów.

Kąpiel

Pielęgnacja skóry atopowej zaczyna się już podczas kąpieli, dlatego kosmetyki myjące nie mogą zawierać konserwantów, a już na pewno drażniących, silnych detergentów. Powinny być produktami o wysokim stopniu tolerancji i fizjologicznym pH zbliżonym do naturalnego, jak Olejek uzupełniający lipidy czy Kostka myjąca Xera Calm Eau Thermale Avène.

Osuszanie skóry

Skórę należy oczyszczać delikatnie, tak by nie naruszyć jej bariery hydrolipidowej. Najlepiej korzystać z ręczników z miękkiego materiału i nie pocierać zbyt mocno. Ponieważ skóra atopowa często jest przesuszona i swędzi, nie możemy zapominać o intensywnym nawilżeniu. Kwasy omega-6: linolowy i palmowy zmniejszają suchość skóry i zapewniają optymalny poziom nawilżenia.

Odpowiednia pielęgnacja

Skórę warto również wspomagać poprzez odbudowywanie bariery hydrolipidowej i codzienne podnoszenie jej wrodzonej odporności. W tym celu należy regularnie stosować kremy i balsamy nawilżające z zawartością składników łagodzących podrażnienia, np. Krem i Balsam łagodzący podrażnienia Xera Calm Eau Thermale Avène, a dodatkowo unikać ekspozycji na dużą różnicę temperatur. W przypadku pojawienia się intensywnego i zlokalizowanego miejscowo uczucia swędzenia, warto zastosować dermokosmetyk, który zapewni natychmiastowy efekt i dedykowany jest suchym obszarom skóry ze skłonnością do wyprysku atopowego np.Xera Calm koncentrat kojący Eau Thermale Avène.

 

Podsumowanie:

  • AZS to choroba genetyczna, która jest nieuleczalna, ale można z nią walczyć poprzez odpowiednio dobrane leczenie i pielęgnację.
  • Uporczywe swędzenie, ma negatywny, determinujący wpływ na życie dziecka i może w znacznym stopniu obniżyć ogólne samopoczucie, zdolność do koncentracji i pewność siebie.
  • Istnieją sposoby na skuteczne zwalczenie uciążliwych objawów AZS.
  • kosmetyki myjące nie mogą zawierać konserwantów zwłaszcza drażniących, silnych detergentów! Powinny być produktami o wysokim stopniu tolerancji i fizjologicznym pH zbliżonym do naturalnego, jak Olejek uzupełniający lipidy czy Kostka myjąca Xera Calm Eau Thermale Avène.
  • Kwasy omega-6: linolowy i palmowy zmniejszają suchość skóry i zapewniają optymalny poziom nawilżenia.
  • W celu wzmocnienia bariery hydrolipidowej skóry należy regularnie stosować kremy i balsamy nawilżające z zawartością składników łagodzących podrażnienia, np. Krem i Balsam łagodzący podrażnienia Xera Calm Eau Thermale Avène, a dodatkowo unikać ekspozycji na dużą różnicę temperatur.

Ten wpis powstał we współpracy z marką Avène.