Inne

Zastosowanie propolisu w medycynie i kosmetyce – sprawdź, jak działa!

Hebe
Hebe
Propolis – czy znasz ten pszczeli skarb, który ma wspaniałe właściwości wykorzystywane powszechnie w kosmetyce? Propolis jest aktualnie wykorzystywany nie tylko w medycynie naturalnej, jest również składnikiem wielu specyfików do stosowania na ciało i włosy.
Zastosowanie propolisu w medycynie i kosmetyce – sprawdź, jak działa!

Propolis – czy znasz ten pszczeli skarb, który ma wspaniałe właściwości wykorzystywane powszechnie w kosmetyce? Propolis jest aktualnie wykorzystywany nie tylko w medycynie naturalnej, jest również składnikiem wielu specyfików do stosowania na ciało i włosy.

Propolis – co to takiego?

Cenne właściwości kitu i bogactwo składników wykorzystuje się w kosmetyce i przemyśle farmaceutycznym od lat. Pszczelarskie produkty były używane już w starożytności. Egipcjanie stosowali kit pszczeli do balsamowania zwłok, Inkowie jako środek przeciwgorączkowy, a lekarze w Grecji do dezynfekowania ust i do miejscowego leczenia. Na Bałkanach propolis sprawdzał się do leczenia ran i oparzeń, bólu gardła, a także wrzodów żołądka. Zainteresowanie propolisem wzrosło przede wszystkim w latach 70.

Czy wiesz, że?

Słowo propolis pochodzi z języka greckiego, w którym „pro” oznacza „przy wejściu”, a „polis” oznacza „społeczność” lub „miasto”. To wskazuje, na faktyczne zastosowanie propolisu w naturze. Pszczoły wytwarzają go właśnie po to, by chronić swoją społeczność zebraną wewnątrz ula.

Propolis to inaczej kit pszczeli, czyli substancja żywiczna, wytwarzana przez pszczoły miodne Apis mellifera. W skład kitu wchodzą elementy zebrane z różnych źródeł roślinnych (m.in. żywica, pyłek) zmieszanych ze śliną pszczół. Może mieć barwę od pomarańczowej, poprzez czerwoną do ciemno brunatnej i stanowi mieszankę żywic drzew, wosków i olejków eterycznych z wydzielinami pszczół. Zastosowaniem kitu pszczelego jest uszczelnienie zewnętrznych ścian uli, ale również ochrona przed drobnoustrojami. W rzeczywistości jest to lepka substancja, która ma silne właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze. Propolis ma także silne działanie łagodzące, przeciwtrądzikowe, czy regeneracyjne.

Propolis często i nie bez powodu nazywany jest pszczelim antybiotykiem. Skutecznie działa w walce z paciorkowcami, gronkowcami oraz wirusami, a w wielu chorobach skóry propolis może działać jako bardzo skuteczny lek.

DODANO
DODANO
DODANO
DODANO

Właściwości lecznicze propolisu – co należy wiedzieć?

Aż trudno uwierzyć, ale w kicie pszczelim udało się wyodrębnić do 300 skutecznie działających substancji. Na uwagę zasługują wśród nich chociażby bioaktywne związki, które wyróżniają się właściwościami leczniczymi, ale również odżywczymi. Wśród nich warto nadmienić flawonoidy, enzymy, białka oraz biopierwiastki, takie jak wapń, magnez, cynk czy krzem. W skład kitu pszczelego zaliczyć należy także prowitaminę A, witaminy z grupy B oraz witaminy C, D i E.

Oczywiście proporcje tych składników nie zawsze będą stałe w każdej mieszance. Wiele zależy od substratu zebranego przez pszczoły, czy pory roku, w której następuje zbiór. Co ciekawe, różnice mogą być istotne także ze względu na pochodzenie owadów.

Zastosowanie propolisu – medycyna

W medycynie propolis ma zastosowanie w leczeniu stanów nieżytowych górnych dróg oddechowych, zakażeń bakteryjnych błon śluzowych oraz jako naturalny antybiotyk w terapii niektórych rodzajów opryszczki czy kandydozy.

Propolis może również bardzo dobrze wpływać na lepsze gojenie się ran, czy też oparzeń oraz zmian śluzówki.

Zastosowanie propolisu – kosmetyka

W kosmetyce propolis znajduje swoje szerokie zastosowanie w pielęgnacji ciała oraz włosów. Składnik ten z łatwością można odnaleźć w żelach pod prysznic, kremach, balsamach, czy mydłach. To także bardzo częsty element składu masek, szamponów i odżywek do włosów.

Propolis stosowany jest w preparatach do higieny jamy ustnej oraz kosmetykach do pielęgnacji cery mieszanej, tłustej i trądzikowej. Wykorzystywany jest również w preparatach regeneracyjnych do cery suchej, zmęczonej i dojrzałej, jako środek antyoksydacyjny i przeciwdziałający starzeniu się skóry.

Propolis w działaniu przeciwtrądzikowym i regeneracyjnym może sprzyjać przeprowadzaniu kuracji leczących trądzik i być składnikiem kremów do pielęgnacji cery wrażliwej. Spłyca także blizny będące wynikiem zmian potrądzikowych. Propolis będący składnikiem kosmetyków będzie także wspomagał leczenie grzybicy skóry, paznokci lub stanowił uzupełnienie w kuracjach dotyczących atopowego zapalenia skóry. Może łagodzić zmiany skórne np. oparzenia słoneczne i rozjaśniać przebarwienia.

To idealny składnik do walki z łupieżem. Nawilża suchą skórę głowy i przynosi w ten sposób ukojenie. Działanie natłuszczające, ochronne i zdolność do zatrzymywania wody sprawiają, że propolis dodaje się do szamponów do włosów suchych i kręconych i kremów natłuszczająco-ochronnych.

A zatem, kosmetyki z propolisem świetnie sprawdzą się do niemal każdego rodzaju skóry. Ukoją cerę problematyczną, wspomogą cerę suchą i podrażnioną, a zmęczonej dodadzą witalności.

Zmiany trądzikowe będą zdecydowanie mniej zaognione, a skóra będzie także zregenerowana i odżywiona. Trzeba pamiętać, że propolis stosowany systematycznie, jako dodatek w kosmetykach zapewni równowagę hydro-lipidową skóry.

DODANO
DODANO
DODANO
DODANO

Właściwości propolisu w pigułce:

  • łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia skóry,
  • wzmacnia system immunologiczny,
  • hamuje rozwój bakterii odpornych na działanie antybiotyków,
  • łagodzi stany zapalne skóry, jamy ustnej i dziąseł,
  • wspomaga leczenie grzybic, oparzeń słonecznych,
  • wpływa kojąco na gojenie się ran,
  • wspomaga walkę z łupieżem i trądzikiem,
  • zatrzymuje procesy starzenia się skóry,
  • działa regenerująco na włosy.
DODANO
DODANO
DODANO
DODANO