Lifestyle

Tradycyjny sposób na piękno i zdrowie? Sauna! Poznaj kosmetyki do sauny

Hebe
Hebe

Najlepszy sposób na szybką regenerację organizmu? Relaks w saunie! Wysoka temperatura plus odpowiednio dobrane kosmetyki stworzą wymarzone warunki, by poprawić zdrowie, wygląd i samopoczucie. Jak zadbać o siebie przed seansem? Jakich kosmetyków można używać w kąpieli parowej, a jakich po wyjściu z niej? Oto mały przewodnik korzystania z sauny i łaźni dla początkujących i tych bardziej zaawansowanych.

Tradycyjny sposób na piękno i zdrowie? Sauna! Poznaj kosmetyki do sauny

Jakich korzyści dla urody i zdrowia przynosi sauna?

  • Naprzemienne działanie wysokich i niskich temperatur bardzo dobrze wpływa na odporność organizmu – hartuje ciało.
  • Wzrost temperatury przyspiesza krążenie krwi – to korzystny trening dla układu krążenia i samego serca.
  • Sauna to doskonały zabieg upiększający! Ponieważ rozszerza naczynia krwionośne, do tkanek dociera więcej tlenu i składników odżywczych. Skóra świetnie się oczyszcza – rozszerzają się pory i odblokowują gruczoły łojowe, co pomaga pozbyć się toksyn. Z organizmu wydalana jest też sól, co usprawnia przepływ limfy, więc zmniejszają się opuchlizny i cellulit wodny.
  • Sauna łagodzi bóle reumatyczne i niweluje wzmożone napięcie mięśniowe.
  • Poprawia się też nastrój ze względu na wzmożone wydzielanie się endorfiny i serotoniny.  

Czy wiesz, że…?

Finowie mawiają, że godzinę po saunie kobieta jest najpiękniejsza – jej skóra jest miękka i lekko zaróżowiona. 


Sauna sucha i parowa – najważniejsze zasady korzystania + olejki do sauny

Jest wiele wariantów saun, ale to sauna fińska i sauna parowa są najpopularniejsze.

W saunie fińskiej (suchej) panują wysokie temperatury od 85 do nawet 120 stopni C i niska wilgotność powietrza. Sesja w saunie fińskiej trwa od 5 do 15 minut.

W saunie parowej (zwanej łaźnią lub hammam) temperatura jest znacznie niższa, bo 45-65 stopni C, a wilgotność powietrza oscyluje w granicach 40-65 procent. Czas seansu powinien wynosić 8-20 minut. Sauna parowa jest polecana dla początkujących, a także jako rozgrzewka przed sauną fińską. Można w niej stosować inhalacje, dodając olejki eteryczne do wody, z której uzyskuje się parę. Aromaterapia to ważny element seansu w łaźni. Olejki są wchłaniane nie tylko przez drogi oddechowe, ale też przez skórę, a działanie uzależnione od konkretnego zapachu – wybierz olejek do sauny o działaniu bakteriobójczym, przeciwzapalnym relaksującym lub dodającym energii.

Czy wiesz, że…?

Wystarczy 1 kropla eterycznego olejku na 100 ml wody. Pamiętaj, że olejki są łatwopalne. Nigdy nie polewaj nimi kamieni! Roztwór przelej do specjalnego pojemnika, z którego będzie parować przyjemny aromat.

Przed wejściem do sauny – czy można używać kosmetyków?

Przed wejściem do sauny polecamy szczotkowanie ciała na sucho – tutaj przeczytasz, jak to robić. Delikatne złuszczanie naskórka udrożni ujścia gruczołów potowych i skóra będzie łatwiej się pocić. Po szczotkowaniu umyj się w ciepłej wodzie i dokładnie osusz.

Choć Internet jest pełen tego typu wskazówek, nie używaj przed sauną balsamów i olejków do ciała, które tworzą film ochronny – w saunie skóra powinna się pocić i oczyszczać z toksyn. Na odżywienie i nawilżenie ciała przyjdzie pora po wyjściu z pomieszczenia. Niektórzy zalecają nakładanie masek i olejków, ale po pierwszej sesji, gdy skóra choć częściowo się wypoci. 

Kosmetyki do sauny na włosy – maski i odżywki

Jeśli chodzi o włosy, jest zupełnie inaczej – można, a nawet należy nakładać na nie kosmetyki przed wejściem do sauny, ponieważ trzeba je zabezpieczać przed wysokimi temperaturami. To dobry moment na „ciepłolubne” produkty do włosów: regenerujące maski, odżywki dodające objętości i olejowanie. Pod wpływem ciepła łuski rozszerzają się i składniki docierają do łodygi włosa. Kosmetyki spełniają też funkcję termoochrony. Dobrze jest zawinąć włosy w ręcznik. 

Pamiętaj!

Nie idź do sauny odwodniona. Zarówno przed sauną, jak i między sesjami, nawadniaj się wodą niegazowaną, wodę z elektrolitami lub sokiem z ogórka.


Pielęgnacja ciała po wejściu do sauny

W środku ułóż ręcznik na drewnianej ławeczce, na której możesz usiąść lub się położyć. Na dole w saunie fińskiej jest „najchłodniej”, więc warto zacząć od niższej ławki, przesiadając się po kilku minutach wyżej.

W łaźni parowej możesz zrosić ciało naturalnym hydrolatem, który przyjemnie ukoi rozgrzaną skórę i rozpyli ładny zapach. Natychmiastową ulgę i orzeźwienie przyniesie też zroszenie się wodą termalną, która odświeża i łagodzi zaczerwienienia. Tylko uwaga! Nie wnoś do sauny pojemników pod wysokim ciśnieniem. Produkty tego typu używaj bezpośrednio po wyjściu z pomieszczenia.

Wskazówka: jeśli nie szczotkowałaś ciała przed wejściem do sauny parowej, a korzystasz z niej sama, weź sobą rękawicę kessa i spokojnie wymasuj ciało. Ale nie rób za dużo ;) Zrelaksuj się i zachowaj ciszę – to czas odprężenia dla Twojego ciała i ducha.

Pamiętaj!

Gdybyś poczuła się w saunie słabo lub niekomfortowo, od razu przerwij seans i wyjdź z pomieszczenia.

Po wyjściu z sauny – prysznic i maski do sauny

Aby sauna zadziałała tak, jak trzeba, należy schłodzić się po wyjściu z niej w zimnej wodzie. Jeśli masz okazję, skorzystaj ze śniegowej kąpieli lub zimnego basenu. Chłodny prysznic też przyniesie rezultat. Nie spiesz się – chłodzenie zacznij od stóp, kierując się w górę. Wrażenia niezapomniane! Po wyjściu z wody, pozostań kilka-kilkanaście minut w chłodnym pomieszczeniu. I delektuj się nicnierobieniem.

Gdy skóra już jest wstępnie oczyszczona z toksyn, możesz nałożyć na buzię oczyszczającą maseczkę, która aktywizuje się pod wpływem ciepła i z nią wrócić do sauny. Dobrze sprawdza się też czarne mydło jako peeling do twarzy i ciała. Ponieważ pory już są otwarte, kosmetyk ma ułatwione zadanie – dokładniej usunie zanieczyszczenia. Po zakończeniu seansu możesz też wybrać maskę odżywczą, np. z miodem lub algami. Do sauny nie nadają się maski glinką, ponieważ błyskawicznie zastygają i mogą przesuszać skórę.

Porada

Przeplataną sesję sauna-prysznic warto powtórzyć 2-3 razy. 


Jeśli możesz, zrezygnuj z nakładania makijażu po zakończeniu seansu. Daj buzi odpocząć i wyparować ze skóry resztki toksyn. Niestety, w saunie z naskórka odparowuje też wilgoć. Sięgnij po butelkę z wodą, by uzupełnić elektrolity, a na buzię zastosuj mocno nawilżający krem. Jeśli wiesz, że Twoja cera ma naruszoną barierę hydrolipidową, zafunduj jej kosmetyk, który pomoże ją odbudować, ale bez zapychania porów. Dobrym pomysłem po saunie jest zastosowanie odżywczych kremów, np. z:

  • lipidami i ceramidami,
  • wąkrotką azjatycką,
  • skwalanem,
  • NMF.

Więcej o sposobach na regenerację płaszcza wodno-lipidowego przeczytasz tutaj

Przeciwwskazania do korzystania z sauny

Niestety jest sporo przeciwwskazań do korzystania z sauny. Ostre infekcje z gorączką, cukrzyca, problemy z tarczycą, astma, nadciśnienie tętnicze, niewydolność układu krążenia to najczęstsze z nich. Z sauny nie mogą też korzystać kobiety w ciąży i dzieci. Jeśli Twoja skóra ma skłonność do żylaków i pękania naczynek, zrezygnuj z sauny fińskiej. Przeciwwskazaniem do niej może być też trądzik i stany zapalne skóry. W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem, który indywidualnie oceni Twój stan zdrowia i oceni ryzyko korzystania z seansów w gorącym pomieszczeniu.

Przykładowy plan pielęgnacji do sauny wg Hebe

  1. Szczotkowanie ciała na sucho, prysznic, osuszenie ciała, kosmetyki do sauny na włosy
  2. Sesja w saunie
  3. Wyjście z sauny, chłodny prysznic, chwila odpoczynku, maseczka oczyszczająca/odżywcza, delikatny peeling ciała
  4. Sesja w saunie
  5. Wyjście z sauny, chłodny prysznic, chwila odpoczynku
  6. W razie potrzeby i chęci kolejna sesja w cieple
  7. Wyjście z sauny, chłodny prysznic, odpoczynek, kosmetyki regeneracyjne

Życzymy pięknego odprężenia!