Lifestyle

Spuchnięte stopy? Poznaj domowe sposoby na opuchnięte nogi

Hebe
Hebe
Co zastosowania na spuchnięte stopy i opuchnięte kostki u nóg, by szybko zaznać ulgi? Jak zadbać o kondycję stóp, by opuchlizna więcej się nie pojawiała? Czas na pracę u podstaw – bierzemy się za właściwą pielęgnację stóp i podpowiadamy sposoby na opuchnięte nogi po ciężkim dniu: kąpiele w soli morskiej, masaże i żele na opuchnięte nogi.
Spuchnięte stopy? Poznaj domowe sposoby na opuchnięte nogi

Co zastosowania na spuchnięte stopy i opuchnięte kostki u nóg, by szybko zaznać ulgi? Jak zadbać o kondycję stóp, by opuchlizna więcej się nie pojawiała? Czas na pracę u podstaw – bierzemy się za właściwą pielęgnację stóp i podpowiadamy sposoby na opuchnięte nogi po ciężkim dniu: kąpiele w soli morskiej, masaże i żele na opuchnięte nogi.

Dlaczego stopy puchną? Jak unikać opuchniętych stóp?

Sama opuchlizna stóp nie jest chorobą, ale objawem wskazującym na to, co się dzieje pod tkanką skóry. Warto rozróżnić opuchliznę spowodowaną obrzękiem limfatycznym a obrzęk na skutek nadmiernego zmęczenia nóg. Po dużym wysiłku i wielogodzinnej pracy stopy mają prawo być zmęczone i na drugi dzień powinny wrócić do normy. Natomiast obrzęk limfatyczny jest zazwyczaj przewlekły – pojawia się, gdy dochodzi do zastoju limfy, czyli płynu tkankowego naczyń chłonnych w skórze. Objawia się „ciastowata” opuchlizna – po naciśnięciu palcem zobaczysz wgniecenie w skórze.

Co jest przyczyną opuchnięcia stóp po ciężkim dniu?

  • Gromadzenie się nadmiaru wody w organizmie i zastój limfy.
  • Niewłaściwie dobrane obuwie to pierwsza z przyczyn opuchniętych stóp. Buty nie mogą uwierać, nie powinny być za wąskie i całkiem płaskie jak baletki, które męczą stopę. Jeśli z powodu źle dobranych butów, zaczniesz inaczej stawiać kroki, zmienisz mechanikę całej nogi, a to może prowadzić do pojawiania się kolejnych problemów, np. z kręgosłupem. Za ciasne buty mogą utrudniać krążenie krwi w całej noce, co powoduje puchnięcie stóp, kostek i łydek. Wybieraj obuwie stabilne i dobrej jakości, z wyprofilowaną wkładką i pasujące do anatomicznej budowy stopy. Możesz też poprosić podologa o dobranie wkładek ortopedycznych dopasowanych do siebie.
  • Praca stojąca i siedząca – długie siedzenie na krześle i uciskanie tylnej ściany ud, utrudnia cyrkulację krwi i limfy. Robią się zastoje i opuchlizna. Siedząc na krześle, podeprzyj stopy o podnóżek. Jeśli możesz, rób częste przerwy i kilkuminutowe spacery po pomieszczeniu.
  • Przegrzanie i odwodnienie organizmu. Nogi puchną Ci najczęściej latem? Możliwe, że pijesz za mało wody, co prowadzi do nagromadzenia wody w tkankach – organizm w reakcji obronnej ją gromadzi. Pij minimum 2 l dziennie, w czasie upałów zwiększając tę ilość.
  • Za dużo soli w diecie – ograniczaj solenie potraw, unikaj fast foodów i słonych przekąsek. Sód zwiększa obrzęki i zatrzymuje wodę w organizmie. Jedz więcej zielonych warzyw i owoców.
  • Niedobory magnezu – przyjrzyj się diecie i rozważ suplementowanie tego pierwiastka, ponieważ ma on kluczowe znaczenie dla układu krwionośnego.
  • Ciasne ubranie – zrezygnuj z obciskających stopni i skarpetek. Dostępne są specjalne rajstopy i skarpetki uciskowe stosowane w terapiach kompresyjnych, wskazane przy uczuciu ciężkości i zmęczenia nóg oraz w przypadku choroby żylakowej.

Czynnikami zwiększającymi ryzyko pojawienia się obrzęków kończyn są też starszy wiek i nadwaga.

Ważne!

Obrzęki nóg mogą być objawem chorób serca, nerek, wątroby i tarczycy. Opuchlizna często pojawia się też przy zaburzeniach hormonalnych i żylakach – gdy pojawia się często może wskazywać na poważne nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu. Dlatego zalecamy konsultację z lekarzem, który zleci badania i wskaże ewentualne sposoby leczenia.

6 szybkich sposoby na obrzęknięte stopy

Odpoczynek z nogami w górze

Połóż się na łóżku lub kanapie w taki sposób, by nogi były wygodnie uniesione ku górze (powyżej serca). Poleż tak przynajmniej 15 minut. Ten prosty sposób powinien szybko zmniejszyć opuchliznę.

Preparaty na obrzęki stóp

Dolegliwości związane z puchnięciem stóp i nóg można szybko załagodzić żelami zawierającymi wyciąg z kasztanowca, miłorzębu lekarskiego lub arniki.

Masaż opuchniętych stóp

Głównym elementem leczenia obrzęku limfatycznego są masaże. Wiadomo, że większość z nas nie mieszka z fizjoterapeutą, ale możesz sięgnąć po szybki, domowy zamiennik, zanim umówisz się do gabinetu. Szczotkowanie nóg na sucho specjalną szczotką o twardym włosiu pobudza naczynia limfatyczne i pomaga chłonce swobodnie przepływać. Masuj od palców ku górze – dowiedz się więcej o szczotkowaniu ciała na sucho. Po masażu sięgnij po regenerujący krem do stóp lub oliwkę z kasztanowcem.

Kąpiel stóp w soli morskiej

Kąpiel stóp w soli morskiej pomaga szybko poradzić sobie z nabrzmiałą skórą. Sól morska, zwłaszcza Epsom, ma wysoką zawartość siarczanu magnezu w składzie, który jest błyskawicznie wchłaniany przez skórę i wspomaga tym samym przepływ krwi. Zobacz specjalne sole do stóp.

Hydroterapia

Przygotuj miskę z chłodną wodą i wymocz w niej nogi. Następnie zmień wodę na ciepłą i znów zanurz w niej kostki. Terapia wodą powinna pomóc w zmniejszeniu bólu, zmęczenia i obrzęku.

Spacer na boso

Jeśli jesteś na zewnątrz i masz tylko okazję i warunki, zdejmij buty. Chodzenie boso po naturalnym podłożu, np. piasku lub trawie, wzmacnia mięśnie stóp i daje ukojenie. To przyjemny trening.

Pamiętaj o nawilżeniu stóp

Nawilżenie skóry to podstawa, więc nie można zapominać o stopach. Nawodniona skóra będzie bardziej elastyczna i mnie podatna na pękania i otarcia

Lekkie stopy to większy komfort

Wypielęgnowane stopy dają przyjemne poczucie lekkości. Kliknij, by dowiedzieć się, jak prawidłowo usunąć zrogowaciałą skórę z pięt i jak właściwie obcinać paznokcie: Prawidłowa pielęgnacja stóp - poradnik.

Warto wiedzieć

Aby uniknąć bólu pięt, nie używaj „agresywnych” tarek do stóp i pumeksów. Wybierz delikatniejsze pilniki do stóp, mogą być to tarki szklane lub delikatne elektryczne pilniki. Zabieg usuwania zrogowaciałego naskórka z pięt wykonuj tylko na sucho – bez moczenia stóp! Tarcie stóp na mokro to częsty błąd, który narusza ochronne funkcje skóry i może prowadzić do mikrouszkodzeń.