Naturalne

Bądź eko! Przewodnik po kosmetykach ekologicznych dla początkujących

Hebe
Hebe
Rozsądne wykorzystywanie dóbr to zadanie, jakie nas czeka w najbliższych latach, by zatrzymać ocieplenie klimatu i poprawić przyszłość planety. Jak możemy udoskonalić kwestię wyboru kosmetyków?
Bądź eko! Przewodnik po kosmetykach ekologicznych dla początkujących

Rozsądne wykorzystywanie dóbr to zadanie, jakie nas czeka w najbliższych latach, by zatrzymać ocieplenie klimatu i poprawić przyszłość planety. Jak możemy udoskonalić kwestię wyboru kosmetyków? Które kremy naturalne są ekologiczne? Co to właściwie znaczy, że kosmetyk jest organiczny? Zobacz przewodnik po certyfikatach i ekokosmetykach.

Jaka jest różnica między kosmetykami naturalnymi a ekologicznymi/organicznymi

O tym, jak odróżnić produkty naturalne od konwencjonalnych pisaliśmy w artykule Co oznacza, że kosmetyk jest naturalny? Znaczenie certyfikatów. Kosmetyki ekologiczne są rodzajem naturalnych produktów, choć ich wytyczne są bardziej rygorystyczne. Określane bywają jako eco, eko, eco-friendly lub bio. Zamiennie stosuje się wobec nich nazwę organiczne (z ang. organic).

Ekologiczne kosmetyki to produkty ze składników naturalnych i organicznych, czyli pochodzących z rolnictwa ekologicznego. Według ECOCERT minimum 20% wszystkich surowców i minimum 95% zastosowanych substancji roślinnych w ekokosmetyku musi być certyfikowanych jako organiczne.

W naturalnych kosmetykach ekologicznych nie ma miejsca na składniki z roślin, które były uprawiane z użyciem pestycydów i innych substancji chemicznych. Ekstrakty, oleje czy masła muszą więc być pozyskiwane z upraw, które sprzyjają różnorodności biologicznej. Liczy się również sposób transportu ekstraktów czy olejów – nie mogą być przewożone do oddalonych tysiące kilometrów laboratoriów. Ekoprodukcja to produkcja lokalna.

Jakim certyfikatom kosmetyków organicznych można zaufać

Ecocert

Ecocert certyfikuje produkty organiczne i ekologiczne – m inimum 95% składników roślinnych i 20% całego kosmetyku (10% w przypadku formuł spłukiwanych) musi być pozyskiwana z ekologicznych upraw.

USDA

USDA – wyjątkowo restrykcyjny certyfikat przyznawany przez Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych. Produkty nim oznaczane muszą posiadać 95% składników ekologicznych (z wyłączeniem wody i soli). Inne surowce mogą być stosowane tylko wtedy, gdy są dostępne w formie biologicznej i są dopuszczone do wykorzystania w produktach ekologicznych.

COSMOS ORGANIC

USDA – Certyfikat COSMOS został opracowany przez kilka najważniejszych organizacji: Cosmebio, Ecocert, BDIH, Soil Association oraz ICEA. Powstał jako odpowiedź na potrzebę ujednolicenia systemu certyfikacji. Wyróżnia dwie kategorie produktów:

  • aturalne (COSMOS NATURAL) – co najmniej 95% składników naturalnych,
  • ekologiczne (COSMOS ORGANIC) – minimum 20% składu musi pochodzić z upraw ekologicznych.

Inne certyfikaty kosmetyków organicznych to np. COSMEBIO, Certyfikat SOIL ASSOCIATION (Organic Standard), NaTrue (Organic Cosmetic).

Dlaczego warto wypróbować kosmetyki organiczne

Jeszcze kilka lat temu rynek kosmetyków organicznych ograniczał się do najprostszych kremów do twarzy, które nie zawsze zachwycały formułą. Dziś wiele się zmieniło. Ekokosmetyki naturalne to rosnący w siłę segment, w którym znajdują się nie tylko produkty dbające o podstawowe potrzeby skóry, np. jej nawilżenie, ale też są precyzyjnie ukierunkowane np. na walkę ze zmarszczkami. Mają piękne zapachy, przyjemne konsystencje, a przede wszystkim skuteczne działanie. Jeśli wybierasz spośród nich kosmetyki z certyfikatami organicznymi, masz pewność, że są pozyskiwane w sposób etyczny i korzystny dla środowiska.