Składniki

Ceramidy

Hebe
Czy ceramidy faktycznie są składnikiem, którego powinnaś szukać w kosmetykach? Co tak naprawdę dają i jakimi właściwościami się wyróżniają? Sprawdź w naszym poradniku, żeby zrozumieć fenomen ceramidów w kosmetologii.

Czy ceramidy faktycznie są składnikiem, którego powinnaś szukać w kosmetykach? Co tak naprawdę dają i jakimi właściwościami się wyróżniają? Sprawdź w naszym poradniku, żeby zrozumieć fenomen ceramidów w kosmetologii.

Ceramidy – co to takiego?

Ceramidy to jeden z najpopularniejszych składników w kremach odżywczych czy w regenerujących balsamach. Stanowią naturalny składnik lipidów skóry i nazywane są cementem międzykomórkowym. Tworzą swoisty “mur”, który zabezpiecza skórę przed utratą wody (czyli po prostu wysychaniem) czy utratą elastyczności.

Zmniejszenie ich ilości może być wywołane wieloma czynnikami, w tym stresem, niesprzyjającymi czynnikami atmosferycznymi czy pielęgnacją z użyciem środków myjących z SLS i SLES. W kosmetyce stosowane są ceramidy identyczne z tymi, które występują w ludzkiej skórze. Jak dokładnie działają i kiedy warto zacząć je stosować? Poznaj odpowiedź na te pytania.

Jak działają ceramidy i kto powinien sięgać po kosmetyki z tym składnikiem?

Kosmetyki z ceramidami działają jak kompres regeneracyjny skóry odwodnionej, szorstkiej, suchej, mało jędrnej i pozbawionej elastyczności. Przywracają jej właściwe funkcjonowanie, zdrowy koloryt i piękny wygląd, jednocześnie chroniąc przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.

Formuły bogate w ceramidy będą najlepsze dla osób borykających się z nadmiernie przesuszonym naskórkiem, ale będą znakomite również w przypadku pielęgnacji cery dojrzałej oraz wrażliwej – składnik ten bardzo skutecznie niweluje uczucie spierzchnięcia i zmniejsza podrażnienia.

W jakich kosmetykach znajdziesz ceramidy?

Ceramidy są wszechstronnych składnikiem, który stosowany jest zarówno w kosmetykach przywracających właściwą równowagę płaszcza hydro-lipidowego skóry, ale też w produktach dedykowanych skórze trądzikowej.

Gdzie można znaleźć ceramidy? Chociażby w kremie zwalczającym niedokonałości Effaclar Duo(+) marki La Roche Posay czy w regenerująco-odbudowującym kremie do twarzy na noc AA Technologia Wieku 5Repair 60+ Złota kuracja. Bardzo często ceramidy stosuje się w różnego rodzaju produktach do ciała, w tym również do rąk (przykładem może być krem-balsam AA Help).

Co ciekawe, wielu producentów nowoczesnych kosmetyków kolorowych również korzysta z właściwości ceramidów, dodając je chociażby do cieni do powiek (jak w przypadku cieni foliowych Paese, które gwarantują efekt idealnego wygładzenia drobnych zmarszczek).

Jak już wiesz, ceramidy to składnik, po który warto sięgać, zwłaszcza w przypadku pielęgnacji skóry suchej czy dojrzałej. Jeśli szukasz skutecznych produktów, które je zawierają, sprawdź w ofercie Hebe – drogerii z bogatym wyborem kremów czy balsamów właśnie z ceramidami.