Kwas laktobionowy – kwas PHA – właściwości i zastosowanie

Jest polihydroksykwasem (PHA) i jednym z najnowszych kwasów wykorzystywanych w domowej pielęgnacji – kwas laktobionowy zyskuje rosnącą popularność. Równie skuteczny co substancje z grupy AHA, ale nie wykazuje przy tym działania drażniącego na skórę – nie powoduje podrażnień, zaczerwienień i dyskomfortu stosowania. Wręcz przeciwnie – łagodzi świąd i stany zapalne. Ma większe cząsteczki niż np. kwas migdałowy, dlatego potrzebuje więcej od niego czasu, by wniknąć w warstwy naskórka – kwas laktobionowy jest wolniejszy i łagodniejszy, choć równie skuteczny w złuszczaniu niż mocniejsze preparaty kwasowe.
Jak działa kwas laktobionowy – właściwości
- Zmniejsza widoczność rozszerzonych naczynek (teleangiektazji).
- Działa łagodząco i przeciwzapalnie.
- Wpływa na warstwę rogową naskórka, delikatnie ją złuszczając i usuwając martwe komórki.
- Pobudza skórę do regeneracji, stymulując komórki do odnowy.
- Poprawia ogólny stan cery – skóra staje się gładsza i przyjemniejsza w dotyku.
- Działa przeciwstarzeniowo – pobudza do produkcji kolagen i elastynę, uelastycznia i spłyca drobne zmarszczki.
- Ma właściwości antyoksydacyjne – chroni przed wpływem wolnych rodników.
- Ma działanie rozjaśniające i rozświetlające.
- Wpływa pozytywnie na płaszcz hydrolipidowy, zapobiegając przed nadmierną utratą wilgoci.
Serum z kwasem laktobionowym – dla kogo jest wskazane?
Kosmetyki zawierające kwas PHA mogą być stosowane nawet przez osoby z cerą wrażliwą. Serum z kwasem laktobionowym jest polecane szczególnie do cery naczyniowej i skłonnej do trądziku różowatego. Jeśli masz tendencję do rumienia, zaróżowienia, podrażnień i stanów zapalnych, spróbuj wprowadzić kwas laktobionowy do pielęgnacji.
Może być on również substancją wspierającą leczenie łojotokowego zapalenia skóry. Kosmetyki z kwasem laktobionowym stosuje się też do poprawiania stanu cery suchej i odwodnionej, ponieważ wpływa pozytywnie na funkcjonowanie bariery hydrolipidowej. Jeśli chodzi serum z kwasem PHA to nie ma granicy wieku stosowania – wskazany jest zarówno do skóry młodej, jak i dojrzałej.
Czy kwas laktobionowy można stosować latem?
Warto dodać, że kwas laktobionowy nie ma właściwości fotouczulujących, wiec nie powoduje wrażliwości skóry na promienie UV. Co więcej, ma on właściwości kojące i łagodzące, więc możesz go używać nawet latem. Mimo wszystko zachęcamy do codziennej ochrony twarzy wysokimi filtrami SPF, ponieważ promieniowanie słoneczne jest groźne dla skóry i przyspiesza jej starzenie – aplikuj na twarz SPF bez względu na pogodę.
Kosmetyki z kwasem laktobionowym
W składach INCI kwas laktobionowy występuje pod nazwą Lactobionic Acid. Znajdziesz go w tonikach, żelach do mycia twarzy, kremach i serach takich marek jak Bielenda, Bandi, Vichy, Nacomi, BasicLab i wielu innych. Osoby, które szukają produktów mocniej złuszczających, powinny sięgnąć po peeling laktobionowy z wyższą zawartością substancji czynnej. Koniecznie przetestuj!