Skóra

Skóra sucha a skóra odwodniona. Jak rozpoznać problem?

Hebe
Hebe
Można łatwo je pomylić, ponieważ wiele je łączy – skóra sucha i odwodniona to nie to samo, choć każdy typ skóry może być niewystarczająco nawilżony. Podpowiadamy, czym się różni skóra sucha od odwodnionej i jak je rozróżnić.
Skóra sucha a skóra odwodniona. Jak rozpoznać problem?

Można łatwo je pomylić, ponieważ wiele je łączy – skóra sucha i odwodniona to nie to samo, choć każdy typ skóry może być niewystarczająco nawilżony. Podpowiadamy, czym się różni skóra sucha od odwodnionej i jak je rozróżnić.

Co łączy, a co różni skórę suchą i odwodnioną?

Skórę suchą i odwodnioną łączy uczucie ściągnięcia, czasem swędzenia na twarzy, szczególnie po umyciu buzi wodą lub żelem. Skóra sucha i odwodniona może się łuszczyć drobnymi płatkami. Dobra wiadomość jest taka, że skóra odwodniona to stan przejściowy i możesz sobie z nią poradzić odpowiednią pielęgnacją. Natomiast skóra sucha to rodzaj cery, o który należy odpowiednio dbać cały czas.

Skóra sucha – charakterystyka

Osoby posiadające skórę suchą zwykle mają ją na całym ciele, nie tylko na twarzy, ale również na nogach, rękach, kolanach, łokciach itd. Suchy rodzaj skóry nie ma skłonności do trądziku pospolitego, choć mogą pojawiać się wągry i prosaki. Cera sucha jest szorstka i chropowata, a nieodpowiednio pielęgnowana szczypie i ciągnie. Jest raczej delikatna, pergaminowa i wrażliwa. Niestety ma tendencję do szybszego starzenia się. Nie produkuje wystarczającej ilości sebum, stąd jej suchość, a właściwie „niedotłustość”.

Dlatego w pielęgnacji skóry suchej bardzo ważne jest nie tylko nawilżenie (np. kremem z kwasem hialuronowym, aloesem, skwalanem, niacynamidem), ale również natłuszczenie (czyli domknięcie produktem z olejkiem, ceramidami lub inną substancją, która zatrzyma nawilżenie i wzmocni ochronną warstwę hydrolipidową).

Skóra odwodniona – charakterystyka

Każdy rodzaj skóry może być odwodniony – co ciekawe, tendencję do odwodnienia mają skóry tłuste i trądzikowe. Często na odwodnionej skórze widać zaskórniki, łuszczące się płatki i inne niedoskonałości. Charakterystycznym wskaźnikiem jest brak komfortu po umyciu buzi i uczucie ściągnięcia, jeśli nie użyjesz kremu. Może nasilać się wydzielanie sebum, a produkty pielęgnacyjne są pochłaniane przez skórę ekspresowo.

Co jest przyczyną odwodnienia skóry?

  • Przede wszystkim za mała ilość wypijanych płynów.
  • Ogrzewanie zimą, klimatyzacja latem, ekspozycja na słońce i inne czynniki zewnętrzne, które nasilają wyparowywanie wody z naskórka i uszkadzają warstwę hydrolipidową naskórka.
  • Nieodpowiednia pielęgnacja, zbyt intensywne złuszczanie skóry i niedostarczanie jej codziennego nawilżenia w postaci składników nawadniających również może powodować odwodnienie skóry.

Pamiętaj!

Również cera tłusta i trądzikowa może być odwodniona – to stan przejściowy, który może spotkać każdy rodzaj skóry.

Jak nawodnić odwodnioną skórę?

Bardzo ważne jest nawilżenie skóry. Po jakie składniki sięgnąć? Jak pielęgnować skórę odwodnioną?

  • Używaj produktów z niskocząsteczkowym kwasem hialuronowym do nawodnienia skóry.
  • Sięgaj po kremy do skóry odwodnionej z ceramidami, naturalnymi czynnikami nawilżającymi (NMF), wąkrotką azjatycką, kwasem oleinowym, kolagenem, skwalanem, elastyną i niacynamidem.
  • Wypijaj co najmniej 2 l wody dziennie.
  • Zrezygnuj z żeli do mycia twarzy zawierających SLS.
  • Sprawdź, czy produkty do makijaży nie mają w składzie alkoholu / alkoholu denaturowanego.
  • Jeśli masz cerę tłustą, powinnaś sięgać po produkty niekomedogenne, czyli niezapychające porów.

W tym artykule podpowiadamy, jak odbudować warstwę lipidową skóry. A poniżej znajdziesz wybrane preparaty i kremy do skóry odwodnionej i przesuszonej.