Blog Twarz

Cera sucha czy odwodniona? Poznaj różnice i zadbaj o odpowiednie nawilżenie

Hebe

Szorstkość, uczucie ściągnięcia i dyskomfortu to problemy skórne, których doświadcza wielu z nas. Objawy te najczęściej przypisuje się cerze suchej, jednak mogą one być cechą także cery odwodnionej. Chociaż terminy te wydają się synonimami, tak naprawdę odnoszą się do różnych problemów skórnych.

Cera sucha – charakterystyka

Cera sucha charakteryzuje się niedoborem lipidów naskórka i niską produkcją sebum, przez co nadmiernie traci swoją wilgoć. Jest to najczęściej problem stały i dziedziczny lub nabyty w skutek czynników takich jak niektóre choroby (m.in. niedoczynność tarczycy, łuszczyca, cukrzyca), niewłaściwa pielęgnacja oraz nadmierna ekspozycja na słońce, mróz czy suche powietrze.

Jeśli po umyciu twarzy czujesz dyskomfort i ściągnięcie oraz widzisz u siebie tzw. „suche skórki” to prawdopodobnie masz cerę suchą.

Cechy charakterystyczne cery suchej to:

  • szorstkość,
  • łuszczenie („suche skórki”),
  • matowy i szary koloryt,
  • brak elastyczności,
  • skłonność do podrażnień, a nawet pęknięć,
  • zwiększona podatność na powstawanie zmarszczek.

 

Cera odwodniona – jak ją rozpoznać?

Cera odwodniona to przejściowy stan skóry, a nie jej konkretny typ. Jest to sytuacja, która może dotyczyć każdego, niezależnie czy masz skórę tłustą czy mieszaną.

Skóra odwadnia się kiedy traci zdolność do utrzymania właściwego poziomu nawilżenia. Przyczyn takiego stanu jest wiele, m.in. niewłaściwa dieta i zbyt małe spożycie płynów, używki, ekspozycja na szkodliwe czynniki atmosferyczne, stosowanie niewłaściwych produktów do pielęgnacji. Wszystko to może prowadzić do przesuszenia skóry.

Jak rozpoznać cerę odwodnioną? Jeśli zauważysz:

  • ściągnięcie i suchość,
  • utratę elastyczności,
  • uczucie dyskomfortu,
  • szary i matowy koloryt,

najprawdopodobniej Twoja cera jest odwodniona i potrzebuje natychmiastowego nawilżenia. 

Cera sucha vs. odwodniona - różnice

Cera sucha to stały stan, który wynika z niewłaściwej funkcjonalności bariery skórnej oraz zazwyczaj dotyczy całego ciała. Natomiast odwodnienie to stan przejściowy i odwracalny, występujący miejscowo, który może dotyczyć wszystkich typów cery. Dochodzi do niego, gdy skóra nadmiernie traci wodę w skutek czynników zewnętrznych.


Pielęgnacja skóry suchej i odwodnionej – jakie kosmetyki nawilżające stosować?

W pielęgnacji cery suchej najważniejsze jest dostarczanie substancji lipidowych, które stworzą warstwę okluzyjną, chroniącą przed utratą wody. Szukaj produktów o bogatszych konsystencjach, które będą miały w składzie np. skwalan, masło shea czy oleje roślinne. Przy cerze odwodnionej należy się skupić na nawodnieniu poprzez dostarczenie składników wiążących wodę takich jak kwas hialuronowy, gliceryna, czy pentawityna.

Wszystkie powyższe składniki znajdziesz w produktach nawilżającej linii Hydrating Ritual od Nudmuses. Ta polska marka stworzyła trzy produkty, których głównym zadaniem jest przywrócić optymalne nawilżenie, jednocześnie dając uczucie komfortu i ukojenia spragnionej skórze. Dzięki ich starannym kompozycjom możesz stosować je niezależnie czy Twoja cera jest sucha czy odwodniona.

W codziennej pielęgnacji, jako pierwszy krok po oczyszczaniu polecamy Moisture Boosting Serum, które łagodzi skórę. W składzie tego żelowego serum znajdziesz m.in. aloes, dwie pochodne kwasu hialuronowego oraz egzopolisacharyd produkowany przez morski plankton. Pamiętaj, aby po użyciu tego serum „domknąć” pielęgnację kremem.

W pielęgnacji porannej postaw na lekki krem nawilżający - Light Moisturizing Cream, który redukuje szorstkość, zmniejsza widoczność zmarszczek oraz daje efekt poprawy elastyczności. Mimo swojej lekkiej i doskonale wchłaniającej się konsystencji, formuła kremu jest bogata w składniki aktywne, m.in. niacynamid, kwas hialuronowy czy pentawitynę.

Jeśli Twoja skóra jest bardzo sucha i potrzebujesz bogatszej konsystencji, marka Nudmuses stworzyła wielozadaniowy kosmetyk, który w zależności od potrzeb można stosować jako krem na dzień, całonocną maskę lub maskę S.O.S., która zapewnia długotrwały komfort. Multi-purpose Rich Mask daje efekt intensywnego nawilżenia oraz sprawia, że cera jest miękka i jedwabiście gładka. W składzie znajdziesz m.in. hialuronian sodu, bisabolol, skwalan oraz oleje roślinne.

Dbając o skórę w świadomy sposób, możemy cieszyć się zdrową i promienną cerą przez długie lata.

Ten wpis powstał we współpracy z marką Nudmuses.