Jak dbać o usta? Miniporadnik pielęgnacji
Masz suche usta mimo nawilżania? Podpowiadamy, jak prawidłowo pielęgnować usta, aby wargi były miękkie i gładziutkie. Czym zmywać makijaż ust? Który balsam najlepiej je nawilży? Sprawdź!
Jak zbudowane są usta i dlaczego pierzchną? Pierwszy krok pielęgnacji
Usta potrafią znieść wiele – suche powietrze, zimne i gorące potrawy, ciągłe oblizywanie. Skóra warg jest zbudowana nieco inaczej niż reszty twarzy. Pokrywa je nabłonek, który potrafi niezwykle szybko się regenerować. Czasem jednak, gdy traktujemy usta bez taryfy ulgowej, nadmiernie je oblizując, nerwowo przygryzając czy drażniąc językiem, wargi zaczynają się przesuszać. Nawilżanie ich śliną nie pomaga – paradoksalnie szybciej się wtedy odwadniają, a to prowadzi do ich pierzchnięcia. Dlatego pierwszym krokiem pielęgnacji powinno być powstrzymanie się przed nawykowym oblizywaniem i skubaniem warg.
Usta mogą też przesuszać się od czynników zewnętrznych – wiatru, mrozu, suchego i gorącego powietrza. Nie służą im drażniące składniki kosmetyków. Spierzchnięte usta mogą być też wynikiem niedoboru witamin A i B oraz nawykowego oddychania przez usta.
Czy wiesz, że?
Na wargach znajduje się wiele zakończeń nerwowych. Wargi są bardzo wrażliwe na bodźce, dlatego pocałunki są bardzo przyjemne.
Czy można malować usta na co dzień?
Oczywiście, jeśli tylko masz na to ochotę. Nowoczesna kosmetyka dąży do tego, by produkty do makijażu również pielęgnowały skórę. Dlatego możesz sięgać na co dzień po trwałe, kolorowe szminki o właściwościach pielęgnacyjnych. Jeśli wolisz subtelniejszy efekt, wybieraj koloryzujące pomadki do ust. Hitem są balsamy Laura Conti, które nie dość, że nawilżają i odżywiają usta, to również je powiększają. W składzie 90% naturalnych substancji.
Jak dbać o usta?
1. Demakijaż ust
Gdy malujesz się na co dzień, ten etap pielęgnacji ust jest bardzo ważny. Resztki makijażu mogą bowiem działać drażniąco na skórę i zakłócać jej naturalne procesy odnowy. Szminek o trwałych formułach nie zmyjesz samą wodą. Wybieraj produkty radzące sobie z demakijażem wodoodpornym bez pocierania, np. olejki, płyny micelarne i masełka.
2. Peelingi ust
Choć wargi szybko się regenerują, to dobrze od czasu do czasu wykonać delikatny peeling, który je oczyści z suchych skórek, przygotuje pod balsamy nawilżające i sprawi, że pomadki będą lepiej wyglądały na ustach.
3. Ochrona przeciwsłoneczna ust
W czerwieni wargowej jest wyjątkowo mało melaniny, dlatego usta są szczególnie podatne na szkodliwe działanie promieni UV. Latem wybieraj pomadki z filtrem przeciwsłonecznym i pamiętaj o ich aplikacji co 1-1,5 h. O tym, dlaczego kremy SPF na twarz są ważne przez rok, rozpisujemy się w artykule o ochronie przeciwsłonecznej.
4. Maseczki na noc
A co nałożyć na ekstremalnie suche usta? Na noc możesz sięgnąć po maseczki, które zregenerują spierzchnięte wargi. Dostępne są klasyczne maski w kramach lub hydrożelowe płatki do ust. Ulgę wysuszonym ustom przynosi też czysta lanolina.
5. Balsamy do ust
Ochronne balsamy do ust warto stosować przez cały rok.
Jakie składniki kosmetyków lubią nasze usta?
Takie, które łagodzą i chronią barierę ochronną czułych warg. W składzie pomadek ochronnych i balsamów szukaj więc:
- łagodzącego pantenolu i alantoiny,
- regenerujących lipidów,
- natłuszczających maseł (np. shea) i olejków (np. konopnego, jojoba, kokosowego)
- humektantów, czyli składników nawilżających, np. aloesu.
Poniżej zbiór dobrych pomadek do ust – do najpopularniejszych należą Blistex, Carmex, Tisane, Kneipp, ostatnio Laura Conti. Więcej propozycji znajdziesz w kategorii tylko naturalne balsamy do ust. Wybierz swój ulubiony!