Blog Twarz

Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Składniki i pielęgnacja

Hebe
Hebe
Jeśli bariera hydrolipidowa jest uszkodzona, to cera nie wygląda dobrze i zdrowo. Czym właściwie jest warstwa hydrolipidowa skóry? Jak rozpoznać jej uszkodzenie? Czym można ją zregenerować? Podpowiadamy sposoby i kosmetyki na odbudowę płaszcza ochronnego.
Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Składniki i pielęgnacja

Jeśli bariera hydrolipidowa jest uszkodzona, to cera nie wygląda dobrze i zdrowo. Czym właściwie jest warstwa hydrolipidowa skóry? Jak rozpoznać jej uszkodzenie? Czym można ją zregenerować? Podpowiadamy sposoby i kosmetyki na odbudowę płaszcza ochronnego.

Co to jest bariera hydrolipidowa? Na czym polega jej uszkodzenie

To inaczej warstwa składająca się z wody i lipidów, czyli tłuszczy, która chroni skórę przed odwodnieniem i czynnikami zewnętrznymi. Gdy naturalna okluzja zostanie naruszona, skóra staje się odwodniona – brakuje jej nawilżenia. To w konsekwencji prowadzi do zwiotczenia włókien kolagenowych i powstawania drobnych zmarszczek. W ten sposób przyspiesza się starzenie skóry.

Pamiętaj!

Zarówno skóra sucha, jak i tłusta mogą być odwodnione!

Powody uszkodzenia płaszcza ochronnego skóry

Uszkodzenia bariery hydrolipidowej mogą pojawić na skutek nieprawidłowej pielęgnacji, kuracji antytrądzikowych, nagminnego stosowania zabiegów złuszczających lub zbyt częstego sięgania po kosmetyki z kwasami (przeczytaj też z czym nie łączyć kwasów, by nie uszkodzić warstwy ochronnej). Na odwodnienie skóry jesteśmy bardziej narażeni w sezonie zimowym (wiatr, mróz, ogrzewanie) oraz latem (promienie UV, wysokie temperatury, klimatyzacja).

Konsekwencje naruszenia filmu okluzyjnego skóry

Uszkodzona warstwa okluzyjna nie chroni skutecznie przed alergenami, substancjami drażniącymi i innymi czynnikami zewnętrznymi. Jej naruszenie może być przyczyną wielu problemów skórnych. Cera z uszkodzonym filmem protekcyjnym staje się:

  • zaczerwieniona,
  • podrażniona,
  • „ściągnięta”, zwłaszcza po umyciu,
  • szorstka,
  • matowa,
  • podatna na zmarszczki,
  • skłonna do trądziku.

Jak składniki kosmetyków pomogą odbudować barierę hydrolipidową

W odbudowie płaszcza lipidowego chodzi nie tylko o to, by skórze wodę dostarczyć, ale też o to, by nie doprowadzić do jej zbyt szybkiego wyparowania. Składniki pomagające w odbudowaniu protekcyjnego filmu i zatrzymaniu wilgoci to np.:

  • kompleks NMF (Naturalny Czynnik Nawilżający) – silnie nawilża i zatrzymuje wodę, stymuluje skórę do biologicznej odnowy;
  • kwas hialuronowy – składnik naturalnie występujący w skórze i wiążący wodę;
  • ceramidy – tworzą cement międzykomórkowy i zabezpieczają warstwę rogową przed czynnikami zewnętrznymi. Są częstym składnikiem kremów barierowych, które działają niczym kojący opatrunek na podrażnioną skórę;
  • wąkrota azjatycka – składnik tzw. kremów CICA, które świetnie regenerują skórę;
  • kwas oleinowy – to nienasycony kwas tłuszczowy zawarty np. w oleju konopnym, oleju ze słodkich migdałów, oleju awokado – zapobiega odparowywaniu wody, tworzy warstwę okluzyjną;
  • ponadto: kolagen, elastyna, skwalan, lanolina, niacynamid.

Jeśli masz skórę tłustą, szukaj składników niekomadogennych, które nie zapychają porów, np. oleju konopnego. Innym przykładem gotowego produktu do cery tłustej z niedoskonałościami jest olejek renegujący Dr. Hauschka. Nie pozostawia tłustej warstwy i szybko się wchłania. Możesz stosować go samodzielnie lub na dowolny inny produkt do pielęgnacji na dzień, aby zapewnić dodatkową ochronę przed zimnem.

DODANO
DODANO
DODANO
DODANO
DODANO
DODANO

O czym pamiętać przy odbudowie bariery hydrolipidowej?

Jeśli bariera jest uszkodzona, nie używaj szczoteczek do oczyszczania twarzy. Myjąc buzię, stosuj dwuetapowe oczyszczanie – najpierw oczyszczaj twarz za pomocą olejku myjącego, następnie sięgaj po delikatną piankę lub żel bez dodatku SLS-ów i alkoholu. Pamiętaj, by nie pocierać twarzy ręcznikiem, lecz jedynie lekko go przykładać. Przed zastosowaniem kremu barierowego na noc aplikuj serum z czynnikiem nawilżającym, np. kwasem hialuronowym. Na dzień nie zapomnij o ochronie przeciwsłonecznej!

Zajrzyj do kategorii Składniki kosmetyków – tam znajdziesz kosmetyki pogrupowane według składów i łatwiej odnajdziesz produkty dopasowane do własnych potrzeb.

DODANO
DODANO
DODANO
DODANO
DODANO
DODANO
DODANO
DODANO
DODANO
DODANO