Blog Twarz

Jak pozbyć się trądziku – pielęgnacja cery trądzikowej latem

Hebe
Hebe
Pielęgnacja cery problematycznej nie jest łatwa, a latem to szczególne wyzwanie. Kremy SPF i nawilżające kremy do cery trądzikowej to podstawa, ale co jeszcze stosować na trądzik podczas gorących miesięcy? Jak oczyszczać skórę? Czym się malować? Czy cera trądzikowa lubi słońce? Odpowiadamy na nurtujące pytania i podpowiadamy najlepsze produkty i kremy na trądzik
Jak pozbyć się trądziku – pielęgnacja cery trądzikowej latem

Pielęgnacja cery problematycznej nie jest łatwa, a latem to szczególne wyzwanie. Kremy SPF i nawilżające kremy do cery trądzikowej to podstawa, ale co jeszcze stosować na trądzik podczas gorących miesięcy? Jak oczyszczać skórę? Czym się malować? Czy cera trądzikowa lubi słońce? Odpowiadamy na nurtujące pytania i podpowiadamy najlepsze produkty i kremy na trądzik.

Stosuj kremy SPF do cery trądzikowej

O tym, jak ważne jest stosowanie kremów SPF pisaliśmy nie raz – to podstawa świadomej pielęgnacji każdej cery, szczególnie latem. Pokutuje błędne przekonanie, że opalanie może łagodzić trądzik. Niestety to nieprawda i jest wręcz odwrotnie. Nadmierna ekspozycja na słońce nie dość, że przesusza skórę, która w odpowiedzi zaczyna nadprodukować sebum, to jeszcze zwiększa aktywność bakterii trądzikowych. W pełnym słońcu zasłoń buzię kapeluszem i obowiązkowo nałóż na twarz dobry krem do cery problematycznej o wysokim SPF i lekkiej formule. Podczas plażowania nie zapomnij o systematycznym dokładaniu produktu.

Stosowanie filtrów UV powinno być codzienną rutyną podczas letnich miesięcy – Twoja cera nie lubi słońca. Sięgnij po kremy SPF stworzone do cery tłustej, np. wodoodporny krem SPF 50+ Dermedic Sunbrella. Za właściwości bakteriobójcze i bakteriostatyczne ceniony jest żel przeciwsłoneczny Holika Holika z aloesem, który nie pozostawia tłustego filmu. Zawarte w nim składniki kontrolują funkcjonowanie gruczołów łojowych.

Nie katuj cery ciężkim makijażem – kremy BB i podkłady do cery trądzikowej

W przypadku cery problematycznej kusi, aby zakrywać niedoskonałości mocno kryjącymi podkładami do cery trądzikowej. Jednak łatwo wpaść w błędne koło – mocny makijaż może tylko pogłębić problem. Zwłaszcza latem – ciężkie podkłady wysuszają cerę, ułatwiają namnażanie się bakterii, wzmagają stany zapalne. Zapchane pory prowadzą do powstawania nowych pryszczy. Zamiast stosować podkłady na bazie sylikonu, wypróbuj latem pudry mineralne, np. Annabelle Minerals.

Na co dzień polub się z dobrymi kremami BB do cery trądzikowej lub kremami tonującymi, które zatuszują niedoskonałości i wyrównają koloryt cery, nie obciążając jej. Przykładem jest stworzony do cery tłustej i trądzikowej krem BB Bandi Anti Acne. Możesz też sięgać po kremy BB z „wbudowanym” filtrem UV, np. PURE BY CLOCHEE oparty na filtrach mineralnych SPF30, który jest idealny na upalny dzień. Pamiętaj jednak, że podczas opalania taki produkt może być niewystarczający – stosuj go jako dodatkową ochronę, a główne zabezpieczenie cery przed słońcem pozostaw kremom SPF.

Zmywaj wieczorem twarz dwuetapowo – dobre kosmetyki na trądzik

Dwuetapowe oczyszczanie twarzy popularność zawdzięcza koreańskim rytuałom pielęgnacyjnym. Latem, kiedy cera trądzikowa jest chroniona kremami przeciwsłonecznymi i poci się od wysokiej temperatury, oczyszczanie jest szczególnie ważne – cera potrzebuje solidnego, lecz delikatnego zmywania pod koniec dnia.

Pominięcie oczyszczania może przynieść cerze trądzikowej przykre konsekwencje: skóra będzie podrażniona, stany zapalne będą się zaogniać, zaskórniki będą się namnażać. Niewłaściwe oczyszczanie to również częsty powód tzw. kaszki na czole. Niestety, również inne kosmetyki nałożone na źle oczyszczoną skórę nie zadziałają.

Pamiętaj!

Codziennie dokładnie oczyszczaj twarz z filtrów UV i makijażu – to podstawa skutecznej pielęgnacji przeciwtrądzikowej.

Na czym polega dwuetapowe oczyszczanie cery trądzikowej? Pierwszy etap to zmywanie skóry olejkiem. Tak, tak – olejkiem! Olejek myjący to najlepszy produkt na trądzik. Działa niczym magnes przyciągający nadmiar sebum i paradoksalnie nie przetłuszcza, ale „uspokaja” wrażliwą cerę trądzikową. Co warto wypróbować? Bestsellerowy Miya Cosmetics mySUPERskin ma bardzo fajny skład – olejki z pestek moreli, abisyński, ze słodkich migdałów oraz witamina E – i jest polecanym olejkiem do cery trądzikowej. W 100 procentach naturalny jest olejek do demakijażu Yasumi otrzymywany z łusek ryżowych – idealnie nadaje się do azjatyckiego demakijażu olejowego.

Drugi etap to mycie cery trądzikowej kosmetykiem na bazie wody. Po co myć skórę, która została już wyczyszczona olejkiem? Produkt na bazie wody zmyje nieczystości, które mógł pozostawić olej, a także wypłucze jego resztki. Ważne, by używać produktów z delikatnym składem, np. lekkiej pianki oczyszczającej Only Bio Anti Acne albo pianki z zieloną herbatą Holika Holika o właściwościach antybakteryjnych. Wieczorem zmywaj skórę dwuetapowo, rano wystarczy dobry żel do mycia twarzy trądzikowej na bazie wody.

Porada

Jeśli masz cerę trądzikową, po umyciu buzi używaj jednorazowego ręcznika papierowego zamiast materiałowego. Na tkaninie bakterie zbyt bardzo szybko się namnażają. Możesz też używać małego ręcznika frotte, jednak po jednorazowym użyciu należałoby go uprać w wysokiej temperaturze. Nie pocieraj twarzy. Pamiętaj, że skóra trądzikowa jest wrażliwa – bądź dla niej delikatna.

Delikatnie złuszczaj cerę peelingami enzymatycznymi

Złuszczanie kwasami, np. migdałowym lub salicylowym jest dla cery trądzikowej wskazane, ale lepiej przełożyć je na chłodniejsze miesiące. Preparaty zawierające kwasy są w większości fotouczulające, tzn. mogą powodować powstawanie przebarwień lub reakcji alergicznych pod wpływem światła słonecznego.

Latem dla cery trądzikowej sprawdzą się peelingi enzymatyczne, np. wygładzający peeling enzymatyczny Pure By Clochee, który jest świetnym wsparciem przy kuracjach przeciwtrądzikowym i retinoidami. Bezpieczny dla osób z trądzikiem jest też peeling enzymatyczny Purederm. Działanie tych kosmetyków opiera się na delikatnej eksfoliacji składnikami aktywnymi, a nie mechanicznego zdzierania naskórka, będącego dla cery trądzikowej istną torturą. Warto też wypróbować czarne mydło o delikatnym działaniu złuszczającym, polecane przez wiele osób.

Pamiętaj!

Zbyt intensywne złuszczanie cery trądzikowej to częsty błąd w jej pielęgnacji. Podrażniona i przesuszona skóra o naruszonej warstwie lipidowej będzie się bronić, produkując jeszcze więcej sebum – to błędne koło, które prowadzi do błyszczenia się cery i powstawania nowych wyprysków. Nie przesadzaj z częstotliwością peelingów. Raz w tygodniu wystarczy.

Sięgaj po dermatologiczne kremy na trądzik

Skóra trądzikowa potrzebuje nawilżenia, szczególnie latem i podczas intensywnych kuracji przeciwtrądzikowych. Nawilżające produkty do cery trądzikowej znajdziesz np. w serii dermokosmetyków Iwostin Purritin Rehydrin. Krem z tej linii koi podrażnioną skórę, przywraca jej fizjologiczną równowagę i długotrwale nawilża.

Dla nastolatków świetnie się sprawdza balsam Cetaphil MD Dermoprotektor z pantenolem, olejem z awokado i składnikami antybakteryjnymi, który był wielokrotnie nagradzany wyróżnieniem Perła Dermatologii Estetycznej. Jeśli jesteś osobą, która okres dojrzewania ma już dawno za sobą i dalej borykasz się z trądzikiem, wypróbuj kremy nawilżające do cery trądzikowej stworzone specjalnie dla dorosłych, np. Termissa z wodą termalną z Podhala.

Więcej wskazówek, jak pozbyć się trądziku znajdziesz w artykule o pielęgnacji cery trądzikowej.

Uwaga!

Bardzo ważne, jeśli nie najważniejsze jest też nawodnienie organizmu. Pij duże ilości wody – odwodnienie wpływa negatywnie nie tylko na samopoczucie, ale też na stan cery!