Blog Twarz

Odmładzający masaż twarzy – rollerem, gua sha, dłońmi lub szczoteczką

Hebe
Hebe
Masaż ujędrnia twarz, przywraca jej owal, wzmacnia działanie kosmetyków i niweluje nagromadzone napięcie mięśniowe. Twarz można masować dłońmi lub za pomocą różnych akcesoriów. Które urządzenia do masażu twarzy – rollery i soniczne szczoteczki – warto wybrać i dlaczego? Jak masować twarz, by to przynosiło efekty?
Odmładzający masaż twarzy – rollerem, gua sha, dłońmi lub szczoteczką
Masaż ujędrnia twarz, przywraca jej owal, wzmacnia działanie kosmetyków i niweluje nagromadzone napięcie mięśniowe. Twarz można masować dłońmi lub za pomocą różnych akcesoriów. Które urządzenia do masażu twarzy – rollery i soniczne szczoteczki – warto wybrać i dlaczego? Jak masować twarz, by to przynosiło efekty?

Masaż twarzy manualny

Masaż twarzy polega na uciskaniu, oklepywaniu lub delikatnym oszczypywaniu określonych partii twarzy. Działa przede wszystkim przeciwzmarszczkowo – to prosty sposób na spłycenie kurzych łapek czy bruzd wargowo-nosowych. Warto na rytuał masowania twarzy poświęcić 20 minut dziennie, by już po 10 dniach zobaczyć różnicę w wyglądzie skóry i poprawie owalu twarzy. Potem zaleca się zrobić tygodniową przerwę, by po niej od nowa rozpocząć 10-dniowy cykl. Technik masowania jest wiele, ostatnio na popularności zyskuje japoński masaż Kobido, który dociera do głębokich warstw skóry. Wykonują go wyspecjalizowani masażyści. Jednak najprostszy masaż twarzy możesz zrobić sobie sama w domowym zaciszu.

Poniżej najważniejsze zasady, jak masować twarz w kilku prostych krokach.

  • Wybierz olejek lub serum dopasowane do potrzeb skóry, np. olejek do twarzy i szyi z linii Argan Life lub koreańskie serum do twarzy PRRETI z kompleksem olejków. Kosmetyki zapewnią „poślizg” i dostarczą składników odżywczych, które spotęgują działanie masażu.
  • Jeśli zależy Ci na wykonaniu masażu limfatycznego twarzy, który zmniejsza obrzęki, pamiętaj, by kierować dłonie od środka twarzy na zewnątrz i ku górze.
  • Zacznij od policzków. Złącz palec wskazujący i środkowy i delikatnie przyciskaj dłonie do skóry. Wykonując ruchy od dołu (od żuchwy), kieruj się ku górze (ku skroni).
  • Następnie przenieś się w okolice nad oczami. Palcem środkowym i serdecznym zataczaj kręgi od środka czoła ku skroniom.
  • Teraz pora na czoło. Rozmasowuj je od środka do boków. Poświęć chwilę na miejsce pomiędzy brwiami, gdzie z wiekiem mogą pojawiać się głębsze zmarszczki, tzw. lwia bruzda.
  • Linia żuchwy jest szczególnie ważna. Warto docisnąć mocniej na kość palcami wskazującym i środkowym. Zacznij od czubka brody i kieruj się w stronę uszu – najpierw pod żuchwą, potem po jej krawędzi, a następnie nad jej linią.
  • Aby wygładzić bruzdy wargowo-nosowe, zataczaj opuszkami palców kręgi wokół ust. Dla złagodzenia nacisku użyj palca serdecznego i środkowego.

Masaż twarzy urządzeniami i akcesoriami

Stymulują krążenie i złuszczają martwy naskórek – urządzenia do masażu twarzy pozostawiają skórę gładką i odprężoną. Oto wybrane akcesoria, które uwielbiamy.

Masażery elektryczne

Wśród elektrycznych urządzeń do masażu twarzy popularne są soniczne masażery o podwójnym działaniu. Pobudzające mikrokrążenie końcówki urządzeń Foreo wygładzają i ujędrniają skórę. Specjalne silikonowe wypustki masują pulsującymi ruchami i dogłębnie oczyszczają, delikatnie złuszczając martwy naskórek. Pozostawiają twarz promienną, czystą i lepiej ukrwioną. Urządzenia do masażu twarzy nie tylko relaksują, ale i zmniejszają widoczność linii mimicznych – twarz nabiera młodszego wyglądu. Wystarczy 1 minuta dziennie, aby zauważyć poprawę wyglądu cery. W tym artykule umieściliśmy video, na którym zobaczysz, jak działa szczoteczka soniczna FOREO LUNA mini 2.

Rollery do twarzy

Rollery, zwane też wałkami do twarzy to małe akcesoria, które robią furorę w branży beauty. Przywędrowały do nas ze Wchodu wraz z modą na azjatycką pielęgnację. Szczególnie dobrą opinią cieszą się rollery do twarzy z naturalnego kamienia, zwykle jaspisu, kwarcu, ametystu lub jadeitu, które już same w sobie działają terapeutyczne. Na czym polega funkcja np. kwarcowego wałka PARSA? Oddaje on chłód, który orzeźwia i relaksuje zestresowaną skórę twarzy i dekoltu. Można przed użyciem włożyć go do lodówki, co spotęguje naturalne, chłodzące działanie. Masowanie twarzy zimnym rollerem działa zbawiennie zwłaszcza na skórę pod oczami i powieki – wygładza i zmniejsza opuchliznę.

Wałeczkiem do rollowania można też wykonać masaż limfatyczny twarzy, który ma działanie drenujące i usuwające nadmiar zalegającej limfy. Masaż powoduje optyczne wyszczuplenie oraz przywraca jędrny owal. Po kilkuminutowym rollowaniu widać znaczną poprawę stanu skóry na całej twarzy – opuchlizna schodzi, pory stają się mnie widoczne, koloryt wyrównany, zmarszczki „wyprasowane”. Kamień do masażu twarzy poprawia też krążenie, zwiększając działanie substancji aktywnych w kosmetykach. Skóra jest zrelaksowana, a mięśnie rozluźnione.

Masażer Gua Sha

Masaż twarzy Gua Sha wywodzi się z tradycyjnej medycyny chińskiej i przypisuje mu się szereg właściwości:

  • zmniejszenie opuchlizny i skuteczne odprowadzenie limfy,
  • poprawa krążenia,
  • przyspieszenie metabolizmu,
  • redukcja toksyn w organizmie,
  • ujędrnienie skóry.

Do masażu twarzy Gua Sha stosuje się specjalne płytki – nazywa się je masażerami Gua Sha lub po prostu kamieniami Gua Sha. Podobnie jak rollery, mogą być wykonane z różnych minerałów, np. ametystu, różowego kwarcu, kryształu górskiego lub jadeitu. Płaski kamień w kształcie półksiężyca o zaokrąglonych brzegach ustawia się krawędzią do skóry i przesuwa z lekkim dociskiem – Gua oznacza pocieranie, a Sha zaczerwienie skóry wywołane tym tarciem.

Płytkami Gua Sha można masować nie tylko twarz, ale i całe ciało – właściwie wykonany masaż pomaga likwidować stres i chroniczne zmęczenie. Pamiętaj, by każdy ruch kamieniem powtarzać 8-10 razy. Do zabiegu użyj olejku, by płytka swobodnie przesuwała się po powierzchni skóry. W następnym akapicie znajdziesz schemat pokazujący kierunki masowania twarzy według Gua Sha.

Jak używać kamieni do masażu twarzy twarzy?

Ruch wałeczka do twarzy powinien być zawsze od środka twarzy na zewnątrz i ku górze – chodzi o to, by odprowadzić limfę we właściwym kierunku. Okolice oczu i ust powinny być masowane mniejszą końcówką, bardzo delikatnie. Skóra nie może być rozciągana, a ruch powinien być spokojny i bez nacisku, aby nie rozciągać wrażliwych okolic.

Pomocny może być schemat masażu Gua Sha, czyli kamiennych „półksiężyców”:

Masaż twarzy jest idealny przed ważnym wyjściem, jako relaks po męczącym dniu w pracy czy jako dobre rozpoczęcie dnia po zarwanej nocy. Warto stosować go co najmniej 1-2 razy w tygodniu.