Męska pielęgnacja twarzy – kosmetyczne kompendium dla mężczyzn
Drogi Mężczyzno, nie masz łatwo, jeśli chodzi o pielęgnację twarzy – Twoja skóra jest wymagająca i może zmagać się z wieloma problemami, takimi jak trądzik, rozszerzone pory i podrażnienia po goleniu. Mamy dla Ciebie kompleksową instrukcję dbania o męską cerę. Od czego zacząć, jakich kremów dla mężczyzn używać i jakich błędów nie popełniać w codziennej rutynie? Sprawdź!
Czego pragnie męska skóra, czyli dlaczego zwykły krem nie wystarcza
To mit, że jeden uniwersalny krem zawsze zaspokoi wszystkie potrzeby męskiej twarzy. Skóra potrzebuje składników odżywczych, ochronnych i nawilżających, które dostarcza się jej od wewnątrz w postaci zdrowej diety i od zewnątrz – w postaci odpowiednio dobranych produktów pielęgnacyjnych.
Jeśli chcesz na dłużej zachować atrakcyjny wygląd, nie wystarczy myć buzi mydłem i potraktować tym-samym-od-zawsze kremem. Nie musisz też co tydzień odwiedzać kosmetyczki, aby kompleksowo o siebie dbać (choć niektóre problemy dermatologiczne wymagają specjalistycznej konsultacji oraz profesjonalnego leczenia). Złotym środkiem jest identyfikacja problemów skórnych, rozpoznanie rodzaju cery i dobranie odpowiednich męskich kosmetyków do twarzy.
Charakterystyka skóry mężczyzny – jaki masz rodzaj cery?
Męska skóra jest z reguły grubsza i gęściej usiana porami niż skóra kobieca, więc oczywiste jest, że przedstawiciele obu płci potrzebują innych produktów pielęgnacyjnych. I choć na męskiej twarzy później widać oznaki starzenia, to mężczyźni borykają się z innymi problemami, np. częściej niż kobiety mają tendencję do trądziku, a ich zmarszczki są głębsze.
Czy wiesz, że?
Stan męskiej skóry w dużej mierze zależy od androgenów, czyli hormonów męskich obejmujących m.in. testosteron.
Skóra tłusta i problematyczna
Testosteron uaktywnia gruczoły łojowe i skóra produkuje sebum w nadmiarze. Mężczyźni często mają rozszerzone pory, skąd krótka droga do zaskórników, wągrów, stanów zapalnych i innych niedoskonałości. Wiele panów, nie tylko tych najmłodszych, ma skórę tłustą i skłonną do trądziku czy łojotokowego zapalenia skóry.
Skóra odwodniona i sucha
Żeby nieco skomplikować sprawę dodajmy, że nawet cera tłusta może być odwodniona. Czym innym jest bowiem poziom tłuszczu (lipidów), a czym innym poziom wody w kolejnych warstwach skóry. Jeśli bariera hydrolipidowa nie funkcjonuje właściwie, nawilżenie za szybko odparowuje z naskórka.Jeśli męska skóra jest sucha lub odwodniona, odczujesz to szczególnie po myciu – będzie niekomfortowo „ciągnąć” lub szczypać, czyli dopominać się nawilżenia. Możesz mieć tendencję do „skórek”, łuszczenia się, a twarz może wyglądać na ziemistą i zmęczoną. Każdy, absolutnie każdy typ cery potrzebuje składników nawilżających, które dostarczysz w kremach. Skóra sucha wymaga ich szczególnie mocno – bez humektantów (takich jak kwas hialuronowy, skwalan, aloes) szybciej się starzeje i pojawia się na niej więcej zmarszczek.
Skóra wrażliwa i reaktywna
Niestety, golenie twarzy to dla wielu panów męczarnia dla skóry – po zabiegu skóra jest podrażniona, zaróżowiona, mogą pojawiać się stany zapalne i alergie. Cera reaktywna to skóra ekstremalnie wrażliwa na czynniki zewnętrzne – szkodzą jej niskie temperatury, pocieranie ręcznikiem, uczula wiele składników kosmetycznych.
Również ekspozycja na promienie UV może wzmagać obronne reakcje skóry. Dlatego mężczyźni z cerą wrażliwą i trądzikiem różowatym powinny przywiązywać wagę do ochrony twarzy kremami SPF, a do golenia i po goleniu używać produktów łagodzących.
Pielęgnacja męskiej twarzy krok po kroku
Krok 1 – golenie skóry / pielęgnacja brody
Do golenia zawsze stosuj żel o działaniu przeciwzapalnym lub piankę zmiękczającą zarost, a po goleniu stosuj emulsje i żele łagodzące, np. z pantenolem, alantoiną lub aloesem. Produkty ukoją podrażnioną skórę i przyspieszą naprawę mikrouszkodzeń.
Jeśli jesteś brodaczem, nawilżaj skórę brody olejkiem lub balsamem nawilżającym – unikniesz przesuszonych skórek i irytującego swędzenia brody. Więcej o właściwej pielęgnacji męskiego zarostu znajdziesz tutaj.
Częste błędy:
- Brak dezynfekcji maszynki/golarki, na której mogą namnażać się bakterie – aby odkazić sprzęt, użyj np. płynu z oktenidyną.
Krok 2 – oczyszczenie skóry
Aby składniki aktywne dotarły do głębszych warstw naskórka, należy dokładnie oczyścić skórę z codziennych zanieczyszczeń i nadmiar sebum. Użyj kosmetyku do oczyszczania, np. pianki lub żelu do mycia twarzy dla mężczyzn – rano i wieczorem. Raz w tygodniu warto wykonać peeling enzymatyczny lub z kwasami AHA, BHA lub PHA, który delikatnie, ale skutecznie złuszczy martwe komórki naskórka, wyreguluje wydzielanie łoju i przygotuje skórę na przyjęcie substancji czynnych z kremów. Kwasy kosmetyczne są pomocne zwłaszcza w pozbywaniu się niedoskonałości typu trądzik, wągry i zaskórniki – więcej o oczyszczaniu cery problematycznej przeczytasz w poradniku, jak pielęgnować skórę trądzikową u mężczyzn.
Częste błędy oczyszczania cery u mężczyzn
- Mycie twarzy mydłem lub produktami zawierającymi mydło lub alkohol, które mogą mocno przesuszać skórę.
- Mocne pocieranie twarzy ręcznikiem (materiał należy delikatnie przyłożyć materiał do twarzy).
- Wyciskanie pryszczy! To tylko zaognia stany zapalne, wydłuża gojenie i pozostawia blizny.
Krok 3 – kremy do twarzy dla mężczyzn
Codziennie rano stosuj kremy dla mężczyzn lub dermokremy dopasowane do potrzeb i problemów skóry (nawilżające, przeciwtrądzikowe, matujące lub przeciwzmarszczkowe). Idealnym rozwiązaniem byłoby użycie kremu do twarzy zawierającego filtr SPF, zwłaszcza jeśli pracujesz w warunkach zewnętrznych i jesteś narażony na działanie światła słonecznego. Promienie UV przechodzą bowiem nawet przez chmury i przyspieszają starzenie się skóry.
Wieczorem również daj skórze dawkę odżywienia i nawilżenia. Nie bój się sięgać po serum dla mężczyzn, czyli preparat o skoncentrowanej dawce substancji aktywnych. Produkty, w zależności od składnika aktywnego, mogą działać mocno nawilżająco, naprawczo, ochronnie lub przeciwzmarszczkowo. Wszystkie kremy do twarzy dla mężczyzn znajdziesz tutaj, a poniżej wybrane propozycje.
Składniki, które lubi męska skóra:
- Kofeina – o działaniu pobudzającym, raczej do stosowania rano – dodaje energii, napina skórę i niweluje oznaki nieprzespanej nocy.
- Witamina C – antyoksydant chroniący przed skutkami stresu i zanieczyszczeniami miejskiego środowiska.
- Kwas hialuronowy o silnych właściwościach nawilżających.
- Retinol (witamina A), czyli ceniony, doskonale przebadany składnik przeciwzmarszczkowy.
- Magnez – działanie ochronne.
- Pantenol, alantoina – działanie kojące na podrażnienia
- Olej CBD – składnik odżywiający skórę bez zapychania ujścia gruczołów łojowych skóry.
- Gliceryna – działanie nawilżające i wzmacniające płaszcz hydrolipidowy (uwaga – jeśli masz cerę tłustą i skłonną do zapychania porów, odradzamy ten składnik).
Porada
Skórę wokół oczu, która jest cieńsza i bardziej podatna na zmarszczki, potraktuj kremem pod oczy dla mężczyzn – zminimalizujesz worki, cienie i inne oznaki zmęczenia.
Krok 4 – maseczki
Dlatego zastosowanie maski oczyszczającej lub odżywczej na męskiej twarzy nie powinno nikogo dziwić. Producenci oferują coraz większy wybór masek dla mężczyzn, o działaniu oczyszczającym lub odżywczym. Na przykład:
- czarna maska z węglem aktywnym może być doskonała do usuwania zaskórników i zanieczyszczeń z nosa i czoła (uwaga na włosy – zastygająca maska działa jak depilator usuwający wszelki zarost!),
- maska z glinkami – regulują wydzielanie sebum i działają przeciwzapalnie,
- maski nocne blokujące wydzialanie sebum, będące wybawieniem do cery łojotokowej i świecącej się.
Pielęgnacja męskiej twarzy – podsumowanie
Coraz więcej panów otwarcie deklaruje, że stosuje świadomą pielęgnację – to bardzo męskie i konkretne podejście podoba się również kobietom. Dbający o siebie mężczyźni są atrakcyjniejsi i na dłużej zachowują młody wygląd. Pamiętaj, że dokładne oczyszczanie cery, ochrona SPF i codzienne nawilżanie to absolutne minimum męskiej pielęgnacji cery.
Jeśli borykasz się z problemami skórnymi i nie możesz poradzić sobie z nimi konwencjonalnymi kosmetykami z drogerii, możesz posiłkować się dermokosmetykami dla mężczyzn, które również znajdziesz w Hebe. Gdy i one nie pomogą, nie wahaj się i udaj się do dermatologa. Być może potrzebujesz objęcia leczeniem farmaceutykami – o tym zdecyduje lekarz.