Twarz

Najlepsze maseczki kosmetyczne

Czy istnieje kosmetyczna maska idealna? Oczywiście, trzeba tylko umiejętnie dobrać ją do rodzaju skóry i jej aktualnych potrzeb. Porządkujemy wiedzę o maseczkach – ich przeznaczeniu, składnikach i efektach, których możesz się spodziewać, a także sposobach aplikacji. Będzie łatwiej wybrać swoje ulubione...

TEKST: Katarzyna Brzeska

Jeśli zamarzy ci się maseczka o jakimś konkretnym działa­niu na skórę, możesz być pew­na, że ją znajdziesz! Wybór jest ogromny! Firmy kosmetyczne prze­ścigają się w tworzeniu masek działa­jących tak, aby zadowolić najbardziej wyszukane potrzeby klientek i trafić w różnorodne potrzeby ich skóry. Taka wiedza pozwoli ci poruszać się wśród wielu ciekawych propozycji. A nasz wykaz, dokładnie opisujący działanie i efekty, jakie dają poszczególne maski, na pewno pomo­że ci wybrać te najwłaściwsze.

Pamiętaj

Wy­bierając maseczkę, nie musisz mieć ani pogłębionej wiedzy o budowie skóry, ani znać działania wszystkich aktyw­nych składników kosmetycznych, ale dobrze byłoby wiedzieć, jaką masz cerę, zastanowić się nad tym, z jakimi problemami najczęściej się zmagasz: czy potrzebujesz maski tylko w wyjąt­kowych sytuacjach (np. przed wielkim wyjściem) czy dla większego komfortu i lepszego wyglądu chcesz stosować ją regularnie.

RODZAJE MASEK KOSMETYCZNYCH

Oczyszczające i delikatnie złuszczające

Dokładne oczyszczenie skóry i złusz­czenie martwego naskórka to pod­stawowy element pielęgnacji. Dzięki masce o takim działaniu skóra będzie czysta, pozbawiona zaskórników, pory staną się wyraźniej pomniejszo­ne, cera nabierze blasku i gładkości.

Uwaga

Ten rodzaj maseczek jest polecany w każdym wieku i każdemu rodzajo­wi skóry, ale warto pamiętać, że ma­ski z peelingiem enzymatycznym są lepsze dla skóry delikatnej, dojrzałej, trądzikowej, wrażliwej i z niedosko­nałościami, a maski z peelingiem mechanicznym (drobinkami ścierają­cymi martwy naskórek) sprawdzą się przy skórze tłustej (ale bez trądziku) i suchej. Stosując oczyszczającą ma­skę z peelingiem enzymatycznym, nie powinnyśmy przekraczać zalecanego czasu pozostawienia jej na skórze.

Nawilżające

Nadają się do każdej skóry i dla osób w każdym wieku, bo odpowiednie nawilżenie skóry decyduje o jej wy­glądzie, jędrności i blasku. Nawilżające maski mają na ogół lekką konsystencję i zawierają składniki, które nie powinny podrażniać skóry, więc można stoso­wać je niemal codziennie (jeśli jest taka potrzeba).

Najczęściej w maseczkach nawilżających znajdują się składniki znane również z innych produktów mających właściwości nawadniające:

  •  kwas hialuronowy,
  • mocznik,
  • ekstrakty z aloesu,
  • róży,
  • zielonej herbaty i glice­ryna.

Efekty często widoczne są już po pierwszej aplikacji – skóra wygląda na wypoczętą, jest gładsza, bardziej napię­ta i elastyczna.

Dla skóry z niedoskonałościami

To maski wyspecjalizowane w niwelo­waniu lub błyskawicznym maskowaniu widocznych niedoskonałości skóry, takich jak pękające naczynka, zaczer­wienienia i podrażnienia w przypadku skóry naczyniowej lub wrażliwej, zmia­ny ropne i stany zapalne w przypadku cery trądzikowej oraz przebarwienia będące problemem skóry dojrzałej. Na ogół maski takie zawierają substan­cje aktywne, które sprawiają, że skóra ma wyrównany koloryt, natomiast za­ognione zmiany i stany zapalne zostają ukojone. W przypadku cery wrażliwej i naczyniowej skuteczne okazują się ta­kie składniki, jak ekstrakt z kasztanow­ca, pantenol oraz lekkie oleje roślinne, które łagodzą zaczerwienienia, a cerze trądzikowej ulgę przynoszą wyciągi z drzewa herbacianego, ekstrakty z roz­marynu, lawendy, tymianku i aloesu. Wśród masek dla skór z niedoskonało­ściami często spotyka się maski glinko­we, które skutecznie oczyszczają, regu­lują wydzielanie sebum i matują.

Odżywcze i regenerujące

To doskonałe uzupełnienie pielęgnacji skóry suchej, zmęczonej, pozbawionej blasku i cery dojrzałej. Ich działanie polega głównie na błyskawicznym na­wilżeniu, dostarczeniu skórze potęż­nej dawki witamin i minerałów oraz wspomaganiu biologicznych procesów odpowiedzialnych za syntezę kolagenu i elastyny, a więc za zachowanie mło­dego wyglądu. Maski odżywcze mają przeważnie bogatą konsystencję i sporo składników antyrodnikowych. Wpły­wają one nie tylko na wygląd skóry, któ­ra po aplikacji staje się bardziej jędrna, odzyskuje młodzieńczy blask i elastycz­ność, ale także na jej kondycję i zdrowie. Jesień i zima to dobry moment, aby sto­sować maski regenerujące, bo skutecz­nie wzmacniają warstwę hydrolipido­wą naskórka, która chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi (zimnem, wiatrem, słońcem i różnego typu zanie­czyszczeniami).

Rozświetlające i rozjaśniające

Są idealne nie tylko do cery dojrzałej i skóry z przebarwieniami, ale również sprawdzają się jako maseczki dla każde­go rodzaju skóry w sytuacji, gdy zależy nam na wyjątkowym wyglądzie. Roz­świetlenie i wyrównanie kolorytu skó­ry, które dają tego typu maski, przydaje się też po nieprzespanej nocy, podczas jesiennego przesilenia, gdy nasza skóra jest zmęczona, a także po przebytej cho­robie. Aktywne składniki masek roz­świetlających i rozjaśniających to prze­ważnie witamina C, ekstrakt z ogórka, kwasy AHA, sok aloesowy, ale można w nich znaleźć także enzymy owocowe (bromelainę i papainę), które bardzo delikatnie złuszczają martwy naskórek, przez co dodatkowo wygładzają, od­świeżają i rozświetlają cerę.

Odmładzające

Maski uzupełniające pielęgnację cery dojrzałej, której potrzebne jest zmniej­szenie lub zamaskowanie oznak starze­nia. Biorąc pod uwagę, że do najczęst­szych oznak starzenia skóry należą przesuszenie, brak elastyczności i blasku, pojawienie się zmarszczek i prze­barwień oraz zniekształcenie owalu twarzy, głównym zadaniem masek nawilżających i efektem ich działania jest właściwe nawilżenie skóry, przy­wrócenie jej jędrności, rozjaśnienie przebarwień i wyrównanie kolorytu, wzmocnienie struktury wewnętrznej skóry oraz przywrócenie owalu twarzy, a także wypełnienie bruzd oraz zmarsz­czek i zmniejszenie ich widoczności. Czy maska może poradzić sobie z takimi wyzwaniami? Na pewno pomogą w tym ekstrakty roślinne z nieśmiertelnika, miłorzębu japońskiego, alg, peptydy, proteiny soi i pszenicy, retinol, enzymy, nowoczesne formuły poprawiające na­pięcie i nawilżenie skóry oraz kolagen, koenzym Q-10. W niektórych maskach odmładzających zastosowano również pył perłowy lub opalizujące drobinki, które pozostając na skórze po aplikacji maski, odbijają światło w taki sposób, że zmarszczki wyglądają na spłycone, a skóra zyskuje młodzieńczy blask.

Liftingujące

Są przeznaczone do pielęgnacji skóry dojrzałej, która potrzebuje przywró­cenia napięcia i remodelowania owalu twarzy. Doraźnie mogą być stosowane też jako maseczki bankietowe, czyli ta­kie, które w błyskawiczny sposób po­prawiają wygląd skóry. Za efekt liftingu, napięcia i „podciągnięcia” odpowiadają w tego typu maskach składniki aktyw­ne, takie jak retinol, kolagen, kofeina, ekstrakty z alg, róży, zielonej herbaty oraz różnego rodzaju autorskie formuły liftingujące opracowane przez poszcze­gólne marki kosmetyczne. Gładka, roz­świetlona, napięta i wyraźnie odmło­dzona skóra to rezultat użycia masek liftingujących, ale uwaga – działają mak­symalnie 3 godziny.

Dla stóp i dłoni

Praktycznym i bardzo wygodnym uzupełnieniem pielęgnacji stóp i dłoni są maski w formie skarpetek lub rękawiczek nasączonych aktywną esencją kosmetyczną. Maski-skarpetki mogą mieć działanie złuszczające i wtedy zakłada się je na stopy na 20–45 minut albo działanie nawilżające, odżywcze oraz regenerujące i wtedy – podobnie jak z maskami-rękawiczkami – można je założyć nawet na całą noc.

SPOSOBY APLIKACJI

Przy wyborze maseczki ważny jest spo­sób jej nakładania i formuła. Niektóre z nas lubią te w formie kremu, który na­łożony na twarz nie przeszkadza w wy­konywaniu czynności domowych, inne wolą maski w płacie, bo lubią położyć się na kwadrans i zrelaksować, a jeszcze inne, nieprzepadające za wklepywa­niem i wmasowywaniem używają tylko tych przeznaczonych na noc. To, jaką formę maski wybieramy, zależy tylko od naszych upodobań. Maski o podob­nym działaniu znajdziemy w różnych formach.

W płachcie (lub płacie)

Maski w postaci nasączonej substancją aktywną tkaniny, którą nakłada się na twarz jak kompres. Tkanina ma formę zbliżoną do twarzy i specjalne nacię­cia, które zapewniają komfort w czasie aplikacji. Z taką maską na twarzy naj­lepiej się położyć i zrelaksować przez 15–20 minut. Są wykonane najczęściej z włókna bawełnianego, węglowego, tencelu (włókna celulozowego) lub włó­kien sztucznych (np. wiskozy).

Piankowe lub bąbelkowe

Maski, które po nałożeniu na twarz pod wpływem kontaktu tlenu z powietrza zaczynają pęcznieć, bąbelkować i przy­pominać gęstą pianę. Dzieje się tak po to, by powstające pęcherzyki powietrza pobudzały krążenie krwi w naczyniach podskórnych, co ma wpływ na lepszą jakość wchłaniania substancji odżyw­czych i lepsze dotlenienie komórek.

Na noc

Maski o konsystencji kremu, które na­kłada się na skórę twarzy przed snem zamiast kremu. Produkt pozostaje na skórze przez całą noc. To wygodna for­muła dla osób, które nie lubią rytuału nakładania, czekania i zmywania.

Glinkowe

Mają postać gęstej pasty zrobionej z mieszanki glinek, ekstraktów roślin­nych i olejów. Są skuteczne w oczyszcza­niu skóry – szczególnie tłustej, łojotoko­wej i trądzikowej. Nakłada się na twarz wilgotną glinkę, która zasycha, ściąga się na skórze i twardnieje. Zmywając ją z twarzy, można zrobić delikatny peeling skóry pozostałościami maski, która mieszając się z wodą, zamienia się zno­wu w pastę.

W płatkach

Sprawdzają się, gdy chcemy poświęcić uwagę tylko wybranemu fragmentowi twarzy. Specjalnie wykrojone fizelino­we lub bawełniane płatki można poło­żyć tylko pod oczy, na czoło czy na nos. Są idealne, jeśli mamy problem np. ze zmarszczkami lub podpuchnięciami w okolicy oczu, zmarszczkami na czole lub z nadmiernym wydzielaniem sebum w strefie T.

Peel-off

To maski w formie anatomicznie wy­krojonych płatków (przeznaczonych np. na nos lub na czoło) albo w formie pasty, która zastygając na skórze, tworzy rodzaj elastycznej, ścisło przylegającej do naszej skóry „gumowej” powłoki