Blog Twarz

Pielęgnujemy twarz jesienią: kojąco i bezpiecznie dla bariery hydrolipidowej!

Hebe
Hebe
Zaczynamy jesienną akcję regeneracji, nawilżania i odmładzania cery. Mamy kilka game changerów, które zmieniają zasady pielęgnacyjnej gry. Jak zadbać o cerę jesienią? Jak odbudować barierę hydrolipidową po lecie? Zobacz wskazówki i najlepsze kosmetyki na jesień w HEBE.
Pielęgnujemy twarz jesienią: kojąco i bezpiecznie dla bariery hydrolipidowej!

Zaczynamy jesienną akcję regeneracji, nawilżania i odmładzania cery. Mamy kilka game changerów, które zmieniają zasady pielęgnacyjnej gry. Jak zadbać o cerę jesienią? Jak odbudować barierę hydrolipidową po lecie? Zobacz wskazówki i najlepsze kosmetyki na jesień w HEBE.

Dlaczego regeneracja po lecie jest tak potrzebna skórze?

Niestety nic tak nie niszczy cery jak kąpiele słoneczne. Promienie UV prowadzą do fotostarzenia się skóry – szacuje się za zmarszczki wokół oczu odpowiadają aż w 80%! Słońce przesusza twarz, niszczy kolagen i włókna elastyny. Powoduje też przebarwienia. Niestety jesienią zbieramy plony po lecie i zauważamy nowe zmarszczki. Aby spowolnić proces starzenia, trzeba działać od razu. Dlatego cera jesienią potrzebuje nawilżenia, odbudowy bariery hydrolipidowej, a następnie złuszczenia i wzmocnienia witaminami.

Zapewnij skórze dobre nawilżenie

Jesienne wieczory to dobry czas na kubek herbaty, ulubiony serial i nawilżającą maseczkę. Nawilżenie jest konieczne nie tylko w pielęgnacji cery suchej – nawodnienia potrzebuje każdy rodzaj skóry, również (a zwłaszcza!) tłusta i trądzikowa. W produktach w formie płachty lub żelu szukaj np.:

  • soku z aloesu,
  • kwasu hialuronowego,
  • trehalozy,
  • wyciągu z granatu,
  • wąkrotki azjatyckiej.

Oczywiście nie zapominamy o kremie nawilżającym. Dobrą strategią jest stosowanie go zawsze rano i wieczorem pod warstwę okluzyjnego kremu. Dlaczego? Ponieważ czasem mimo zabiegów nawilżających skóra jest wciąż sucha, przesuszona i nadreaktywna. To może być oznaka, że brakuje jej lipidów, czyli tłuszczy. Jak zadbać o wzmocnienie bariery hydrolipidowej po letnim sezonie?

Jesienią zadbaj o barierę hydrolipidową

Osłabienie lipidowej warstwy ochronnej naskórka i zmniejszenie wydzielania sebum prowadzi do odwodnienia skóry. Odwodnioną cerę mogą mieć również posiadaczki cery tłustej. Co więcej – odwodnienie skóry może prowadzić do wzmożonej produkcji sebum, ponieważ skóra z naruszoną warstwą ochronną w taki sposób się broni przed czynnikami zewnętrznymi. Koło się zamyka – im bardziej skóra potrzebuje wody, tym bardziej „świeci się” i jest narażona na wypryski czy zaskórniki.

Sucha cera z naruszoną barierą hydrolipidową może mieć widoczne skórki i być podrażniona czy nawet zaczerwieniona. Może też reagować nadwrażliwością na kosmetyki, które używałaś do tej pory bez komplikacji. Aby przywrócić balans wodno-tłuszczowy, należy zadbać o naturalny płaszcz ochronny twarzy. Na jesień, gdy nawilżenie ucieka przez skórę przez ciepło grzejników, to podwójnie ważne. Jak wzmocnić barierę hydrolipidową?

  • Delikatnie oczyszczaj cerę – używaj delikatnych pianek do mycia twarzy, które nie zawierają alergenów i SLS-ów. W zależności od rodzaju cery, możesz znaleźć takie, które rozjaśniają, nawilżają lub zwężają pory.
  • Stosuj specjalne kremy do odbudowy barierę hydrolipidowej, np. z ceramidami, lipidami, wąkrotką azjatycką, kompleksem NMF (naturalnym czynnikiem nawilżającym),

Dowiesz się więcej: Odbudowa bariery hydrolipidowej

Złuszczaj w imię wygładzenia – jesień to dobry czas na kwasy

Gdy odbudujesz barierę hydrolipidową i przywrócisz jej prawidłowe funkcjonowanie, możesz śmiało zafundować skórze złuszczającą kurację. To niezwykle ważne, by pozbywać się zrogowaciałej warstwy naskórka – skóra lepiej przyswaja składniki aktywne z kremów i serów.

Co zastosować? Na przykład hydrokwasy, które wygładzą skórę, pobudzą ją do regeneracji i pomogą pozbyć się posłonecznych przebarwień. Jesień to dobry czas na zadziałanie na cerę kwasem glikolowym, migdałowym czy felurowym, czyli składnikami potencjalnie fotouczalającymi.

Peelingi stosuj 1-2 razy w tygodniu. Myjące żele, kremy i sera z niższą zawartością kwasów owocowych możesz aplikować nawet codziennie – w zależności od potrzeb. Pamiętaj, by zabiegi złuszczające przeprowadzać wieczorem, by dać skórze czas odpoczynku w nocy.

Cały czas dbaj o barierę hydrolipidową. Jeśli Twoja skóra staje się za mocno przesuszona od kwasów i obserwujesz niepokojące reakcje przy częstym stosowaniu, zmniejsz częstotliwość ich stosowania. Albo zrób przerwę i pozwól cerze przez kilka tygodni odpocząć.

Wskazówka

Jeśli masz skórę wrażliwą na kwasy AHA i BHA, możesz śmiało sięgnąć po kwasy o delikatniejszym działaniu złuszczającym: laktobionowy lub azelainowy. Nowością są peelingi odbudowujący mikrobiom do twarzy. Na przykład Solverx Age Reset zawiera kompleks pre- i probiotyków, które poprawiają odporność immunologiczną skóry poprzez zasilenie jej flory bakteryjnej. Złuszczanie i regeneracja w jednym!

Zafunduj jesienią skórze witaminową regenerację

Po lecie skóra jest spragniona witamin. Oto godni sprzymierzeńcy, którzy pomogą zregenerować i wygładzić Twoją cerę:

  • witamina A, czyli retinol i retinoidy – szczególnie polecane do cer z pierwszymi oznakami starzenia i cer dojrzałych. Składniki wygładzają zmarszczki i i pobudzają regenerację komórek. Retinol jest też chętnie stosowany w kuracjach przeciwtrądzikowych – pomaga pozbyć się zaskórników. Jego roślinnym zamiennikiem jest równie skuteczny bakuchiol;
  • witamina C – to najlepszy antyoksydant, który zapobiega fotostarzeniu się skóry. Maseczka lub serum z witaminą C sprawi, że będziesz wyglądać na mniej zmęczoną. Krem będzie świetnie sprawdzał się w roli codziennego „ochraniacza”. Dodatkowo witamina C naturalnie rozświetli cerę.

Uwaga!

Kuracji retinolem NIE stosuj w tym samym czasie co kuracji kwasami złuszczającymi – możesz nabawić się przebarwień i podrażnień. Zobacz, z jakimi jeszcze składnikami nie łączyć kwasów. Natomiast pod tym adresem dowiesz się więcej o stosowaniu retinolu i retinoidów.

Nie rezygnuj z SPF!

Stosowanie kremów przeciwsłonecznych na co dzień to podstawa nowoczesnej pielęgnacji również jesienią. Filtry UVA i UVB zapobiegają szkodliwemu promieniowaniu słonecznemu i destrukcyjnemu działaniu wolnych rodników. Innymi słowy: kremy do twarzy z filtrem UV na jesień chronią przed przedwczesnym starzeniem się skóry.

Stosuj je w takiej kolejności:

  • codzienny krem nawilżający – poczekaj, aż się wchłonie,
  • SPF – daj mu kilka minut na „osadzenie się” na twarzy,
  • nałóż makijaż.

Niektóre SPF-y na twarz łączą funkcję kremu pielęgnującego, podkładu i ochrony UV – szukaj ich wśród wiel ofunkcyjnych kremów BB i CC.

Ważne!

SPF-y jesienią są szczególnie ważne, gdy stosujesz retinol lub kwas. Fotouczulające działanie substancji może prowadzić do powstawania przebarwień i podrażnień. Lepiej więc codziennie rano smarować buzię kremem z filtrami UV – nawet gdy nie wychodzisz bezpośrednio na słońce!

Jesienią pamiętaj też o przyjmowaniu witaminy D i naturalnym wzmacnianiu organizmu poprzez aktywności na świeżym powietrzu. Pij dużo wody! Codziennie wykonuj choćby absolutne minimum, czyli trzy podstawowe kroki pielęgnacyjne: oczyszczanie, nawilżanie i ochrona przed UV. To tak niewiele, a tak dużo, by utrzymać cerę jesienią w dobrej kondycji. Sprawdź też sposoby na rozbudzenie skóry i dbaj o siebie z HEBE!