Blog Twarz

Wyjątkowe oleje roślinne

Hebe
Hebe
Oleje zachwycają nas swoją przyjemną konsystencją, niezwykłą skutecznością i naturalnymi właściwościami upiększającymi. Ale czy każdy olej jest tak samo cenny dla skóry i czy dla jej pielęgnacji istotne jest to, w jaki sposób został wytłoczony i przygotowany? Sprawdzamy!
Wyjątkowe oleje roślinne

Oleje zachwycają nas swoją przyjemną konsystencją, niezwykłą skutecznością i naturalnymi właściwościami upiększającymi. Ale czy każdy olej jest tak samo cenny dla skóry i czy dla jej pielęgnacji istotne jest to, w jaki sposób został wytłoczony i przygotowany? Sprawdzamy!

NAJSTARSZE KOSMETYKI ŚWIATA

W starożytności oliwę z oliwek wcierano we włosy lub po kąpieli wmasowywano w ciało. Na bazie olejów tworzono peelingi do ciała i glinkowe maski do włosów, wykorzystywano też olej palmowy jako kosmetyk do ciała i włosów oraz dost ochrony skóry przed słońcem. W Indiach na leczniczych i pielęgnacyjnych właściwościach olejów oparła się medycyna ajurwedyjska.

My przekonaliśmy się do nich niedawno, na fali mody na kosmetyki naturalne. Oleje są nieodłącznym elementem współczesnej naturalnej pielęgnacji i nawet dla tych z nas, które nie są entuzjastkami pielęgnacji wegańskiej, stały się ważne, bo wiemy, ile dobrego przynoszą skórze.

NA CZYM POLEGA POZYSKIWANIE OLEJU?

Nie zmieniło się ono przez wieki i polega na wytłoczeniu cennej cieczy z nasion, miąższu owoców, pestek, kiełków i innych części roślin. Oczywiście dzisiejsze tłoczenie olejów wiąże się z wykorzystaniem nowocześniejszych maszyn, dzięki czemu proces produkcji jest szybszy i bardziej efektywny, a sam produkt ma lepszą jakość.

Naturalne tłoczenie oleju nie dopuszcza użycia żadnych substancji chemicznych, a to gwarantuje jakość produktu i jego wysoką wartość biologiczną. Ta metoda produkcji oleju to tłoczenie na zimno – sposób najbardziej pracochłonny, ale dający najbardziej naturalny produkt. Oleje tłoczone na zimno mają przeważnie intensywny zapach i kolor – inny dla każdej z roślin. Niektóre są bladożółte, inne mają kolor soku jabłkowego, a jeszcze inne są złote, czerwonawe, brunatne, a nawet ciemnozielone lub wręcz czarne.

Taki olej jest bogaty w cenne nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy, skwalen i sterole, ale niedoskonała filtracja sprawia, że nierafinowany produkt jest mętny i ma krótszy okres ważności. Aby udoskonalić i przyspieszyć proces produkcji oleju wymyślono jego rafinację (oczyszczanie) przez zastosowanie substancji chemicznych i podwyższonej temperatury towarzyszącej tłoczeniu. Rafinacja powoduje usunięcie z olejów naturalnych substancji (pigmentów, fosfolipidów, wolnych kwasów tłuszczowych), dzięki czemu mają dłuższą trwałość, są przejrzyste, w większości przypadków pozbawione ostrego zapachu i koloru, a także bardziej odporne na wysokie temperatury.

Podczas takiej obróbki tracą niestety sporo witamin, tokoferoli i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Oleje rafinowane nie mają więc tak idealnej wartości biologicznej, jak te nierafinowane i tłoczone na zimno, ale wciąż można w nich znaleźć wiele cennych składników wspomagających pielęgnację skóry i włosów.

Zrób to sama!

NAWILŻAJĄCA MASKA DO WŁOSÓW Z AWOKADO

Składniki:

  • dojrzały owoc awokado
  • łyżka oleju z awokado
  • 2 łyżki oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia
  • łyżeczka naturalnego miodu
  • łyżeczka naturalnego octu
  • jabłkowego
  • żółtko

Z owocu wyjąć miąższ i rozgnieść go na jednolitą masę. Dodać olej z awokado, oliwę z oliwek, ocet, miód oraz żółtko i dokładnie wymieszać aż do wytworzenia jednolitej emulsji. Maskę nakładać na całą długość włosów i pozostawić na nich na 30–45 minut. Spłukać i umyć włosy delikatnym szamponem.

POZNAJ JEGO NATURĘ

Wśród olejów wykorzystywanych w kosmetyce występują ich różne ro­dzaje, w zależności od tego, jak zostały pozyskane i przygotowane.

  • Oleje nierafinowane surowe podczas produkcji nie zostały poddane żadne­mu oczyszczaniu – są mętne, mają osad, niekiedy zawierają również drob­ne fragmenty składników roślinnych, z których powstały (listki, nasiona). Są oczyszczane jedynie przez filtrowanie na sitach. Mają naturalny kolor, zapach i cechują się najwyższą wartością biolo­giczną.
  • Oleje rafinowane lub częściowo rafi­nowane są oczyszczone z pigmentów, wolnych kwasów tłuszczowych, gum, żywic i substancji aromatycznych, a więc dosyć ubogie w substancje od­żywcze i naturalne składniki.
  • Oleje ziołowe, czyli maceraty, po­wstają przez zalanie fragmentów roślin (kwiatów, łodyg, liści lub owoców) wy­sokogatunkowym olejem tłoczonym na zimno. Po maceracji (trwającej 30–50 dni) olej „wyciąga” wszystkie najcenniejsze, aktywne składniki ze znajdujących się w nim roślin (m.in. flawonoidy, olejki eteryczne, witaminy, antyoksydanty, kwasy tłuszczowe i kwasy fenolowe).

CENNE SKŁADNIKI

Cóż takiego znajduje się w olejach roślinnych, że stały się jednym z ulubionych składników kosmetycznych? W ich wnętrzu znajdziemy wiele cennych składników. Oprócz nienasyconych kwasów tłuszczowych, które zapobiegają przesuszaniu się skóry, uzupełniają jej warstwę ochronną, łagodzą podrażnienia, stany zapalne i regenerują, oleje roślinne zawierają mnóstwo witamin:

  • WITAMINA A ujędrnia i walczy z wolnymi rodnikami),
  • WITAMINA B2 wpływa na prawidłowe funkcjonowanie błon śluzowych, wspomaga leczenie cery trądzikowej,
  • WITAMINA B5 ujędrnia skórę i łagodzi stany zapalne,
  • WITAMINA B6 regeneruje, nawilża i odżywia,
  • WITAMINA E działa silnie anty-oksydacyjnie, wygładza i nawilża,
  • WITAMINA K działa przeciwzapalnie, delikatnie rozjaśnia i wzmacnia naczynia krwionośne.

Naturalne oleje roślinne zawierają również bioflawonoidy (wspomagają odbudowę włókien kolagenu i elastyny, opóźniają procesy starzenia), fitosterole (regenerują, nawilżają), fosfolipidy i skwalen (nawilżają i wspomagają inne składniki we wnikaniu w naskórek) oraz minerały, takie jak cynk, magnez i selen mające działanie ochronne, przeciwstarzeniowe, przeciwzapalne i regulujące wydzielanie sebum.

Są składnikami wielu produktów pielęgnacyjnych (do oczyszczania, kremów, serum i eliksirów, kuracji ampułkowych, masek oraz produktów do włosów i ciała). Oleje mogą występować w kosmetykach w formie własnej, czyli zachować swoją oleistą konsystencję, np. w dwufazowych płynach do demakijażu lub odżywkach do włosów, mogą być składnikiem emulsji (połączenia oleju z wodą) w większości kosmetyków płynnych lub półpłynnych i o konsystencji kremu, mogą pojawiać się w postaci perełek zawieszonych w wodnych lub żelowych ekstraktach roślinnych albo w eliksirach o oleistej konsystencji.

Zrób to sama!

MASECZKA DO CERY TRĄDZIKOWEJ I SKŁONNEJ DO WYPRYSKÓW

Składniki:

  • 2 łyżki oleju z czarnuszki
  • łyżeczka sproszkowanej białej glinki
  • łyżeczka płatków owsianych

Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki (jeśli masa będzie zbyt gęsta, dodaj odrobinę wody roślinnej lub mineralnej). Odstaw na 10 minut. Wymieszaj ponownie i nałóż na twarz. Po 15 minutach spłucz maskę letnią wodą.

WMASUJ W TWARZ

Wybierając olej albo kosmetyk z olejem do pielęgnacji twarzy, należy kierować się nie tylko jego rodzajem, lecz przede wszystkim rodzajem naszej skóry i jej potrzebami. Skóra tłusta i trądzikowa nie przepadają za ciężkimi wolno schnącymi olejami, lepiej używać tych o lekkiej i szybko wchłaniającej się konsystencji np. oleju marula, z czarnuszki, pestek malin, lnianego, z pachnotki. Nie pozostawiają one na skórze tłustego filmu, nie powodują powstawania zaskórników, nie zatykają porów, a niektóre wykazują właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze.

Skóra sucha i skóra dojrzała lubią oleje o tłustej konsystencji, które wchłaniając się wolno, będą wzmacniać płaszcz lipidowy i skutecznie zapobiegać odwodnieniu. Ich zadaniem jest również regeneracja i odżywienie. Do pielęgnacji skóry suchej oraz dojrzałej warto wybrać kosmetyki zawierające naturalny, najlepiej nierafinowany, olej kokosowy, arganowy, z pestek brzoskwini, dyni lub z orzechów macadamia. Oleje te dzia­łają odżywczo i regenerująco, są także antyoksydantami zwalczającymi wolne rodniki.

Dla skóry podrażnionej i naczynkowej dobroczynne działanie będzie miał olej z dzikiej róży zawierający witaminę C oraz fitosterole, a także oleje z czarnej porzeczki, pestek winogron i ogórecz­nika. Olej z dzikiej róży i olej tamanu mają również właściwości rozjaśniają­ce przebarwienia.

WKLEP W CIAŁO

Kosmetyki zawierające oleje roślinne i przeznaczone do pielęgnacji ciała sku­tecznie wspomagają zwalczanie celluli­tu, ujędrnianie i nawilżanie skóry. Ujednolicają jej koloryt, pomagają po­zbyć się przebarwień i blizn. W kwestii zwalczania cellulitu i ujędrniania skóry ekspertem jest olej tamanu i oliwa z oli­wek. Pod wpływem zawartych w nich kwasów tłuszczowych i witamin skóra staję się gładsza i dobrze nawilżona.

Aplikacja kosmetyków z olejami po­winna być połączona z masażem. Dzię­ki temu zatrzymają one wilgoć w na­skórku i nie pozwolą jej szybko wypa­rować. W kosmetykach do ciała wyko­rzystuje się oleje szybkoschnące (tzw. suche), bo nie pozostawiają na niej tłu­stego filmu, idealne do porannej pielę­gnacji. Najsłynniejsze suche oleje to: lniany, z dzikiej róży, z pestek wino­gron, z wiesiołka. Jeśli lubisz bogatszą olejową konsystencję, wybierz kosme­tyki zawierające olej arganowy lub olej z słodkich migdałów. Możesz używać również ich w czystej postaci, dodając dla wzmocnionego działania relaksują­cego, antycellulitowego lub ujędrniają­cego kilka kropli olejku z jałowca, ty­mianku czy rozmarynu.

Bardzo tłuste, nieschnące oleje roślinne (z orzechów macadamia, awokado, oli­wa z oliwek) sprawdzają się w kosmety­kach do masażu ciała oraz jako dodatek do kąpieli – nie rozpuszczą się w wodzie i pozostawią na skórze cienką warstew­kę filmu, który ochroni ją przed utratą wilgotności. Nadają się również do pie­lęgnacji szczególnie przesuszonych miejsc – kolan, łokci, stóp, dłoni.