Włosy

Hennowanie włosów – wszystko, co musisz wiedzieć o tej metodzie koloryzacji

Hebe
Hebe
Hennowanie to metoda koloryzacji włosów o bogatej historii, która znów wraca do łask na fali powrotu naturalnych sposobów dbania o kondycję i wygląd pasm. Na czym polega hennowanie, jak przebiega ten proces i na co trzeba uważać, żeby efekt był dokładnie taki, jakiego oczekujesz? Poznaj wszystkie sekrety henny.
Hennowanie włosów – wszystko, co musisz wiedzieć o tej metodzie koloryzacji

Hennowanie to metoda koloryzacji włosów o bogatej historii, która znów wraca do łask na fali powrotu naturalnych sposobów dbania o kondycję i wygląd pasm. Na czym polega hennowanie, jak przebiega ten proces i na co trzeba uważać, żeby efekt był dokładnie taki, jakiego oczekujesz? Poznaj wszystkie sekrety henny.

Hennowanie włosów – co to jest henna i do czego służy?

Powrót do naturalnych metod pielęgnacji urody jest teraz silnym trendem. I bardzo dobrze, bo pozwala nam czerpać jak najwięcej z natury, jednocześnie jej nie szkodząc. Wraz z modą na tradycyjne i ekologiczne sposoby dbania o piękno, rośnie popularność hennowania – tradycyjnego sposobu koloryzacji włosów, który znany jest ludzkości od zarania dziejów. Coraz więcej kobiet zaczyna się nim interesować, widząc w nim znakomitą alternatywę dla “zwykłych” farb, w których składzie można znaleźć wiele potencjalnie szkodliwych składników – takich, jak na przykład wywołujący podrażnienia i przesuszający włosy amoniak. Roślinne farby są za to bogate między innymi w magnez, potas i wapń, błonnik, kwas oleinowy i linolowy, a także w wiele enzymów i witamin.

Zastanawiasz się, czym jest hennowanie? To nic innego, jak barwienie włosów za pomocą naturalnego produktu – sproszkowanych ziół, które nadają włosom wybrany odcień. Zanim jednak przejdziemy do szczegółowego omówienia efektów, jakie można uzyskać za pomocą henny, skupmy się na definicjach związanych z tym rodzajem kosmetyku.

DODANO
DODANO
DODANO
DODANO
DODANO
DODANO

Przede wszystkim warto wiedzieć, że słowo “henna” odnosi się do sproszkowanej rośliny Lawsonia Inermis (lawsonie bezbronna), która nadaje włosom odcienie w gamie rudości lub czerwieni. Cassia, nazywana “bezbarwną henną”, charakteryzuje się tym, że nadaje pasmom słoneczny, ciepły blask dzięki zawartości specjalnego żółtego barwnika. Do henny dodaje się też ekstrakty z takich roślin, jak indygo i amla, które nadają włosom odcień ciemny – od brązowego po czarny. Przykładem jest ziołowa farba Sattva w odcieniu ciemnego brązu.

Podsumowując, chociaż “henną” nazywamy każdą formę w 100% naturalnej farby do włosów, w całości wykonanej z ziół, tak naprawdę określenie to powinno dotyczyć wyłącznie tych produktów, które bazują na ekstrakcie z Lawsonia Inermis. Dla uproszczenia jednak możemy założyć, że indygo to “brązowa/czarna henna”, a procedurę aplikacji tego kosmetyku również nazwiemy “hennowaniem”.

Jak działa henna i jaki efekt można osiągnąć, hennując włosy?

Na pytanie o to, jaki efekt można uzyskać, hennując włosy, nikt nie może dać jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od tego, po jaki produkt sięgniesz, jaka jest kondycja Twoich włosów, jak długo pozostawisz na nich hennę, jakie zabiegi wykonywałaś na swoich pasmach wcześniej. Zasadniczo, rezultatem, jakiego można się spodziewać, jest uzyskanie pięknego, głębokiego i świetlistego koloru włosów, a do tego poprawa ich wyglądu poprzez ich wygładzenie i wzmocnienie. Należy mieć na uwadzę, że henna nie zawiera nadtlenku, a więc nie może rozjaśnić włosów!

Jak w ogóle działa henna? Hennowanie polega na przenikaniu do kory włosa cząsteczek lawsonu (pigmentu). Łącząc się z włóknami keratyny, nie tylko nadają pasmom pożądanego odcienia, ale też wzmacniają je poprzez uzupełnianie ubytków keratyny oraz skuteczne chronią przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych oraz utratą wilgoci.

Warto wiedzieć, że henna może być stosowana także do barwienia brwi i rzęs. Popularne produkty, bazujące na roślinnych ekstraktach, to między innymi henna Venita czy ta od marki Delia.

Alternatywą dla jedno- czy wieloskładnikowych, ziołowych farb do włosów typu henna są produkty zawierające roślinne ekstrakty, ale bazujące też na składnikach syntetycznych. przed zakupem upewnij się, z jakim typem kosmetyku masz do czynienia.

DODANO
DODANO
DODANO

Jakie są wskazania i przeciwwskazania do stosowania henny na włosach?

Zastanawiasz się, czy hennowanie włosów jest dla Ciebie? Jak najbardziej, jeśli chcesz zadbać o swoje pasma, a przy okazji nadać im pięknego odcienia. Tę metodę pielęgnacji pokochają osoby o każdym stopniu porowatości, również wysokim. Nie ma przeciwwskazań do stosowania henny, jeśli farbowałaś dotąd włosy chemicznymi produktami – wystarczy, że odczekasz około dwóch tygodni. Zanim zabierzesz się za aplikację ziołowego produktu, odstaw szampony i odżywki z silikonami, które “oblepiają” pasma, nie spłukują się do końca, a w efekcie uniemożliwiają hennie wniknięcie do kory włosa. Warto mieć też na uwadze stan włosów i ich wyjściowy kolor – na zniszczonych i niedawno rozjaśnionych, efekt koloryzacji może być zdecydowanie intensywniejszy.

Nasza wskazówka? Nie zmieniaj diametralnie odcienia włosów za pomocą henny (dotyczy to przede wszystkim farbowania jasnych włosów na brązowo). Zdecydowanie lepszy efekt osiągniesz, jeśli rozłożysz barwienie pasm w czasie, stopniowo je przyciemniając. Dzięki temu henna “nadbuduje” się na włosach, a rezultat będzie głębszy, trwalszy i bardziej naturalny. Dwuetapowe farbowanie na ciemno (z wykorzystaniem pośredniego, rudego koloru) zaleca się także w przypadku włosów, które są siwe w więcej niż 30%.

Jak przebiega proces hennowania włosów? Wbrew pozorom jest bardzo prosty, chociaż wymaga nieco cierpliwości.

  • Najpierw przygotuj w szklanej lub ceramicznej miseczce odpowiednią ilość produktu (70 – 80 g na włosy krótkie, 110 – 150 g na włosy sięgające ramion, 140 – 200 g na długie włosy)
  • Następnie stopniowo dolewaj do proszku wody (w temperaturze 50 stopni Celsjusza dla brązu oraz 60-90 stopni Celsjusza dla rudości).
  • Połącz całość, aż uzyska kremową konsystencję, możesz też dodać odżywkę do włosów, hydrolat kwiatowy, olejek czy… kawę, która podkreśli brązowy odcień.
  • Umyj włosy szamponem bez SLS i SLES i na wilgotne nałóż hennę – ostrożnie i dokładnie, partia po partii.
  • Owiń włosy folią bądź czepkiem, żeby henna była ciepła oraz wilgotna. Pozostaw ją na włosach od 45 minut do 2 godzin, a następnie zmyj delikatnym szamponem bez SLS i SLES.

Uwaga: jeśli decydujesz się na hennowanie włosów, trzymaj się wskazówek i proporcji, które producent podał na opakowaniu produktu.

Jak pielęgnować hennowane włosy?

Po pierwszym hennowaniu włosów kolor może wypłukać się już po miesiącu, jednak z czasem efekt się utrwala. Warto pamiętać, że przez pierwsze 48 godzin po koloryzacji henną nie należy myć głowy (poza myciem, które następuje podczas spłukiwania produktu). Przez pierwsze 2-3 dni włosy mogą się plątać i sprawiać wrażenie przesuszonych, więc w kolejnym kroku warto zadbać o ich pielęgnację z użyciem naturalnych odżywek oraz olejów roślinnych do olejowania pasm. Jeśli szukasz więcej inspiracji związanych z mniej lub bardziej tradycyjnymi metodami koloryzacji włosów, zajrzyj do oferty Hebe, w której odkryjesz nie tylko w 100% naturalne, ziołowe farby, ale też między innymi zmywalne produkty w supermodnych, intensywnych odcieniach.