Włosy

Koniec z puszącymi się włosami – szukamy przyczyn puszenia i niwelujemy je TYMI kosmetykami

Hebe
Hebe
Przyczyn puszących się włosów może być wiele – za dużo humektantów i protein, za mało emolientów, przesuszenie stylizacją na gorąco, wilgoć w powietrzu i jeszcze kilka czynników. Sporo tego, prawda? Spokojnie – mamy sposoby i konkretne kosmetyki na puszące się włosy. Zacznijmy od zniwelowania przyczyn, dopierając odpowiednią pielęgnację.
Koniec z puszącymi się włosami – szukamy przyczyn puszenia i niwelujemy je TYMI kosmetykami

Przyczyn puszących się włosów może być wiele – za dużo humektantów i protein, za mało emolientów, przesuszenie stylizacją na gorąco, wilgoć w powietrzu i jeszcze kilka czynników. Sporo tego, prawda? Spokojnie – mamy sposoby i konkretne kosmetyki na puszące się włosy. Zacznijmy od zniwelowania przyczyn, dopierając odpowiednią pielęgnację.

Puszenie włosów – co to znaczy

Najczęściej puszą się włosy nieodpowiednio pielęgnowane, o wysokim stopniu porowatości – gdy łuski włosa są odchylone, fryzura staje się napuszona. I nie chodzi o to, że włosy są lekkie, odbite u nasady i charakteryzujące się dużą objętością, ale raczej o to, że są niedociążone, suche, bez blasku i rozczapierzone. Co na puszące się włosy użyć, aby je wygładzić?

Przyczyna puszenia się włosów nr 1: zaburzona równowaga PEH

Jeśli proteiny, emolienty i humektanty są dostarczane w niedopasowanych do aktualnych potrzeb włosów proporcjach, to trudno o wygładzone, dociążone i lśniące pasma. Pokrótce możemy napisać, że:

  • za dużo humektantów (np. aloesu), czyli przenawilżenie włosów może zrobić z fryzury niezłą miotełkę;
  • tak samo będzie w przypadku użycia humektantów w deszczową lub parną pogodę;
  • napuszone włosy mają też zwykle za mało ochrony w postaci emolientów odpowiedzialnych za domykanie łuski i uzupełnienie lipidów;
  • kolejny problem może wynikać z przeproteinowania włosów – niektóre osobom pasemka będą puszyć się po jedwabiu, innym po keratynie.

Rozwiązanie problemu: pielęgnacja PEH w zgodzie z potrzebami włosów

W pierwszej kolejności warto choćby pobieżnie zapoznać się z tajnikami świadomej pielęgnacji włosów zgodnie z równowagą PEH (klikając w link, przeniesiesz się do miniporadnika na ten temat). Generalnie, jeśli masz problemy z puszeniem się włosów, trzymaj się następujących zasad:

  • ostrożnie stosuj humektanty i zawsze domykaj je produktami emolientowymi,
  • nie używaj humektantów wcale w deszczową lub parną pogodę,
  • wprowadź do pielęgnacji więcej emolientów w postaci codziennych odżywek i masek,
  • sprawdź, które proteiny są dla Ciebie – keratyna, jedwab, a może proteiny mleczne sprawią, że włosy nie będą spuszone?

Przyczyna nr 2: włosy puszą się w deszczową pogodę

Pod wpływem wilgoci w powietrzu łuski rozchylają się i włos pochłania cząsteczki wody. Dlatego podczas deszczu włosy większości z nas się wyglądają jak chochoły ;) Co więcej, włosy mogą się puszyć nawet jak jest sucho i zimno – wiele zależy od tzw. punktu rosy, czyli temperatury, w której może rozpoczyna się proces skraplania wody.

Rozwiązanie problemu: humektanty tylko w określone dni + silikonowe serum do włosów

Tak jak pisaliśmy wyżej, humektantów nie powinno się stosować podczas parnej i deszczowej pogody. Więc kiedy można? Odpowiednią porą na humektantowe nawilżenie są suche dni, gdy temperatura powietrza oscyluje między 4-16 stopniami C.

Warto też pamiętać o stosowaniu silikonowych serum – dociążanie włosów jest wskazane przy problemie puszenia. Nie ma obaw o przetłuszczanie włosów, jeśli zastosujesz je tylko na długości włosów. Silikony ujarzmiają włosy i różnica jest widoczna od razu po zastosowaniu.

Co na puszące się włosy? Ocet owocowy!

Do likwidacji puchu na głowie możesz też użyć płukanki octowej lub sprayu z octem, które genialnie domykają łuskę włosa.

Przyczyna nr 3: spłukiwanie włosów gorącą wodą i stylizacja na gorąco

Płukanie włosów zbyt gorącą wodą to kolejna przyczyna odchylania się łuski od korzenia włosa. Również zbyt ciepłe powietrze z suszarki, a także prostowanie czy lokowanie bez termicznej ochrony może przesuszać i napuszać włosy.

Rozwiązania:

  • Płukanie włosów przy myciu nieco chłodniejszą wodą.
  • Suszenie włosów chłodniejszym nawiewem, najlepiej z jonizacją, która domyka łuskę.
  • Stosowanie produktów termoochronnych do włosów (olejków albo sprayów).
  • Używanie dobrych lokówek i prostownic z możliwością regulowania temperatury.

Przyczyna puchu na głowie nr 4: brak olejowania

Włosy kochają oleje i bez nich niestety mogą się puszyć, nie współpracować i przygnębiać matem.

Rozwiązanie: olejowanie

Jeśli dobrze dobierzesz olej do potrzeb i porowatości, nie musisz obawiać się o przyklapnięcie fryzury – w tym poście podpowiadamy, jak przeprowadzić olejowanie i jak wybrać olej dla siebie. Gdy zrobisz to zgodnie z rekomendacjami, szybko docenisz rezultaty – włosy będą dociążone, odżywione, sypkie i pełne blasku. Możesz też stosować maski z olejami lub dodawać olejek do odżywki.

Przyczyna nr 5: szampony z SLS i SLES

Mocne detergenty w szamponach mogą stopniowo prowadzić do wysuszenia się włosów. Przesuszone kosmyki stają się wysokoporowate i zaczynają się puszyć.

Rozwiązanie: zamień szampon na naturalny lub myj włosy odżywką

Do codziennego mycia wybieraj wygładzające szampony o naturalnym składzie. Co kilka myć wybierz mocniejszy szampon, który domyje głowę z sebum i resztek stylizatorów.

Polecamy też wypróbowanie mycia odżywką – sposób lubiany zwłaszcza przez osoby o włosach cienkich, przesuszonych i kręconych.

Porada

Na koniec mały tip – sprawdź, czy Twoje włosy nie mają tendencji do falowania się. Wydobycie skrętu często skutkuje zażegnaniem problemu puszenia się włosów, które do tej pory były traktowane jako proste, a tak naprawdę chciały się kręcić! Ten film Urodomaniaczek z Agą Niedziałek może być niezwykle pomocny w wyjaśnieniu zagadnienia i doprowadzeniu włosów do kręcenia się.