Sucha skóra głowy – jak raz na zawsze pożegnać problem?

Co może powodować wysuszenie skóry głowy? Po jakie produkty sięgnąć, by skalp przestał swędzieć i się łuszczyć? Przygotowaliśmy małe kompendium wiedzy o suchej skórze głowy. Poznaj łagodne szampony, nawilżające wcierki i keratolityczne produkty, które unormują wydzielanie sebum i pozwolą uporać się z problemem suchej skóry na głowie na dobre.
Sucha skóra głowy czy łupież?
Towarzyszą im podobne objawy – zarówno przy łupieżu, jak i suchej skórze głowy mamy do czynienia z intensywnie łuszczącym się naskórkiem. Jednak łupież jest chorobą – na skórze namnażają się grzyby z rodzaju Malassezia, powodując stan zapalny. Naskórek bardzo szybko się odnawia i intensywnie łuszczy. Natomiast przesuszona skóra głowy jest zwykle stanem przejściowym (choć też objawia się swędzeniem i łuszczeniem) i problem można łatwo zniwelować odpowiednią pielęgnacją.
Przesuszona skóra głowy – przyczyny
- Nadmierne używanie szamponów z silnymi detergentami SLS i SLES (Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate), nazywanych przez włosomaniaczki „rypaczami”.
- Nadużywanie lakierów i innych kosmetyków do włosów z alkoholem.
- Brak złuszczania obumarłego naskórka – niestosowanie peelingów do skóry głowy.
- Mycie włosów w gorącej wodzie.
- Suszenie włosów gorącym nawiewem suszarki.
- Ekspozycja na promienie UV.
- Różnice temperatur zimą na zewnątrz i w ogrzewanym pomieszczeniu.
- Niewystarczające nawilżenie skóry głowy odżywkami z humektantami.
- Chlorowana woda basenowa.
- Zaburzenia hormonalne i przyjmowanie niektórych leków również mogą być przyczynami suchej skóry głowy.
Co na suchą skórę głowy – produkty do pielęgnacji
1. Używaj wcierek i masek, które nawilżają skórę głowy
Działanie nawilżające, łagodzące i regulujące wydzielanie sebum na suchej skórze głowy mają np. aloes, ekstrakt z konopi, wyciąg z nasion kozieradki, pantenol i alantoina. Więcej o wcierkach przeczytasz tu.
2. Olejowanie włosów na nawilżającym podkładzie
Zwilż włosy, nałóż humektanową odżywkę bez silikonów albo żel aloesowy, wymasuj skórę głowy, a następnie nanieś olej dopasowany do porowatości Twoich włosów. Pod poniższymi adresami opisujemy dokładnie:
Po olejowaniu włosy i skórę głowy dobrze jest zemulgować odżywką, a dopiero w kolejnym kroku umyć szamponem – włosy będą lekkie, dobrze odżywione, a skóra głowy nawilżona.
3. Peelingowanie bardzo suchej skóry głowy
Używaj peelingów, które oczyszczają z nadmiaru zrogowaciałego naskórka i dodatkowo odżywiają przesuszony skalp. Systematyczne stosowanie peelingu zapewnia nie tylko poprawę kondycji skóry głowy, ale w efekcie również stan włosów. Tutaj znajdziesz wszystkie peelingi do głowy.
4. Na co dzień używaj nawilżających, łagodnych szamponów bez SLS
Szampon do suchej i swędzącej skóry głowy powinien być łagodny i kojący. Wybieraj produkty o prostych i naturalnych składach. Włosomaniaczki do mycia przesuszonych włosów i skóry głowych polecają odżywki, np. Hair Of The Day By Only Bio.
Pamiętaj!
Przetłuszczająca się skóra głowy również potrzebuje nawilżenia. Nadmierna produkcja sebum może być w istocie obronną reakcją skóry na odwodnienie skóry.
5. Co kilka myć sięgaj po szampony i płyny keratolityczne z mocznikiem
Co to jest działanie keratolityczne? Charakteryzują się nim składniki, takie jak mocznik w stężeniu 10-50%, który rozluźnia połączenie keratynowe w skórze na tyle mocno, że zaczyna się złuszczać jej warstwa rogowa. Inaczej mówiąc, naskórek się rozpuszcza, a skóra zostaje pobudzona do odnowy komórkowej i lepiej funkcjonuje.
Jeśli wprowadzisz do pielęgnacji wybrane produkty – zwłaszcza wcierkę, peeling, humektantową odżywkę i nawilżający szampon – szybko zauważysz poprawę kondycji skóry głowy.