Zapachy

Zmysłowe i otulające - odkrywamy tajemnice piżma w perfumach

Hebe
Jak pachnie piżmo w perfumach? Balsamicznie, ciepło i zmysłowo. A co daje piżmo w perfumach? Utrwala zapach, podbija inne nuty i działa jak afrodyzjak – kusi płeć przeciwną. Poznaj bliżej tę tajemniczą i zwierzęcą substancję chętnie wykorzystywaną przez branżę perfumeryjną – piżmo.

Jak pachnie piżmo w perfumach? Balsamicznie, ciepło i zmysłowo. A co daje piżmo w perfumach? Utrwala zapach, podbija inne nuty i działa jak afrodyzjak – kusi płeć przeciwną. Poznaj bliżej tę tajemniczą i zwierzęcą substancję chętnie wykorzystywaną przez branżę perfumeryjną – piżmo.

Co to jest piżmo – musk – w perfumach?

Dawniej piżmo było pozyskiwane od zwierząt, a konkretniej od piżmowca, czyli parzystokopytnego ssaka z górzystych terenów Azji, podobnego do sarny lub jelenia bez rogów. Odzwierzęca nuta zapachowa była otrzymywana również od szczura piżmowego, kaczki piżmowej, bobra, a nawet skunksa. Czym dokładnie jest piżmo? To nieco zaskakujące, ale piżmo jest wydzieliną okołoodbytniczą, która służy zwierzętom do oznaczania terytorium i zwabiania samic.

Na szczęście obecnie zaprzestaje się okrucieństwa wobec zwierząt i piżmo pozyskuje się głównie w laboratorium. Syntetyczna substancja nazywa się white musk – białe piżmo – i jest chętnie wykorzystywana jako bazowa nuta zapachowa, która utrwala perfumy i nadaje im balsamiczną miękkość. Piżmo często tworzy szkielet zapachowy perfum (głównie damskich, choć męskie nie należą do rzadkości), który scala i stanowi podbudowę dla innych woni. Zapach różnymi metodami można otrzymać również z roślin, takich jak kroplik piżmowy i piżmian właściwy.

Jak pachnie piżmo?

O czystej, nierozcieńczonej substancji trudno powiedzieć, że pachnie. Woń jest raczej cuchnąca i zwierzęca. Niektórzy porównują zapach piżma do amoniaku. Jednak rozcieńczone piżmo w perfumach działa jak naturalny afrodyzjak, podnosząc atrakcyjność noszących je osób. Pachnie balsamicznie, pudrowo-słodko, sensualnie i elegancko. Dawniej nuty piżmowe rozpylano w królewskich komnatach i alkowach, dlatego do dziś budzi skojarzenia z luksusem.

Z czym łączone jest piżmo w perfumach damskich i męskich?

  • Perfumy z piżmem i drzewem sandałowym – oba składniki są uważane za afrodyzjaki i razem tworzą bardzo zmysłową kompozycję, która otula ciało. Popularne perfumy z piżmem i drzewem sandałowym damskie to np. Calvin Klein Eternity Moment.
  • Perfumy piżmowe z nutami drzewnymi – oprócz sandałowca wykorzystuje się szereg aromatów drzewnych do tworzenia pięknych kompozycji, idealnych na jesień, np. cedr, agar i gwajak.
  • Słodkie perfumy z piżmem – składnik jest chętnie goszczony w rodzinie gourmand, czyli perfum z nutami słodyczy, np. w I Love Love Moschino.
  • Aromatyczne perfumy orientalne – piżmo pięknie łączy się z ambrą, szafranem i pikantnymi przyprawami, tworząc intensywne kompozycje na zimowe dni.
  • Perfumy piżmowe z owocami i kwiatami – zapach daje uniwersalną podbudowę, dlatego doskonale sprawdza się jako baza dla kwiatów i cytrusów.

Warto wiedzieć

Perfumy piżmowe wyróżnia głębia, która spowija noszące je osoby niczym woal. Mówi się o nich, że mają długi ogon – zapach będzie subtelnie się za Tobą ciągnął i długo pozostanie na skórze.