Zdrowie

Babskie sprawy – kobieca checklista higieny intymnej i profilaktycznych badań

Hebe
Hebe
Nikt o Ciebie nie zadba lepiej niż Ty sama. Weź relaksującą kąpiel, zarezerwuj chwilę na odpoczynek, a następnie sprawdź naszą listę kontrolną kobiecych obowiązków i zdrowych rytuałów. Jak dbać o higienę intymną? Kiedy iść na badanie kontrolne? Oto spis babskich spraw, o które warto się zatroszczyć nie tylko w Dzień Kobiet. Zaopiekuj się swoim ciałem z czułością!
Babskie sprawy – kobieca checklista higieny intymnej i profilaktycznych badań

Nikt o Ciebie nie zadba lepiej niż Ty sama. Weź relaksującą kąpiel, zarezerwuj chwilę na odpoczynek, a następnie sprawdź naszą listę kontrolną kobiecych obowiązków i zdrowych rytuałów. Jak dbać o higienę intymną? Kiedy iść na badanie kontrolne? Oto spis babskich spraw, o które warto się zatroszczyć nie tylko w Dzień Kobiet. Zaopiekuj się swoim ciałem z czułością!

Higiena intymna kobieca

Siku po stosunku

Myć się trzeba codziennie, ale irygacje nie są polecane przez ginekologów. Nieważne, czy to po seksie, w trakcie okresu lub dni płodnych – pochwy nie trzeba myć w środku, wystarczy podmyć się z zewnątrz. Natomiast zawsze po stosunku wybierz się do toalety, aby zrobić siku. To pomaga zapobiegać zapaleniom układu moczowego.

Spanie bez majtek

Ginekolodzy przekonują do spania bez majtek jako sposobu na zminimalizowanie ryzyka infekcji intymnych. Srom i pochwa powinny mieć dostęp do powietrza, co neutralizuje bakterie i drobnoustroje. Czyli śpimy bez bielizny, najlepiej w bawełnianej koszuli, by miejsca intymne mogły nocą „pooddychać”.

Naturalne środki higieniczne

O tym, dlaczego tradycyjne tampony i podpaski warto zamienić na alternatywne środki higieny intymnej, dowiesz się z artykułu Miesiączkowa rewolucja – wybieramy kubeczki menstruacyjne, wielorazowe podpaski i naturalne tampony

DODANO
DODANO
DODANO

Bawełniane majtki + rezygnacja z codziennego noszenia wkładek

Przekonanie, że codzienne noszenie wkładek higienicznych jest zdrowe to mit. Trzeba zapewnić miejscom intymnym dostęp do powietrza, nosząc bieliznę z bawełnianych, naturalnych tkanin. A podczas dni bez miesiączki rezygnujemy z wkładek, również tych naturalnych.

Wizyta u fizjoterapeutki uroginekologicznej

A co jeśli pojawi się nietrzymanie moczu? Nie krępuj się, idź z tym do ginekologa. Problem może mieć przyczynę w osłabieniu mięśni dnia miednicy. Warto też skonsultować się z fizjoterapeutką uroginekologiczną, szczególnie po porodzie! Specjalistka wskaże ćwiczenia oddychania przeponą oraz nauczy prawidłowego skurczu i rozluźniania mięśni dna miednicy.

Usuwanie owłosienie łonowego – tak czy nie?

To jest Twoja sprawa, czy chcesz mieć owłosienie na wzgórku łonowym, czy nie. Oba rozwiązania są w porządku. Jednak jeśli masz często nawracające infekcje intymne, możesz rozważyć tymczasowe odstawienie golenia włosków w okolicy ujścia pochwy i warg sromowych. Zaprzestanie depilacji może pomóc i wtedy zdecydujesz, co robić dalej.

DODANO
DODANO
DODANO

Cykliczne badania profilaktyczne dla kobiet – piękny prezent dla siebie

Są jak amen w pacierzu – trzeba je wykonywać cyklicznie i już. Badania profilaktyczne dla kobiet powinny być Twoim najważniejszym rytuałem, wręcz relaksacyjnym. Bo kiedy przychodzą dobre wyniki, możesz odetchnąć z ulgą. A gdy nieprawidłowości wykryje się wcześnie, to szybka reakcja zwiększa szanse na wyjście z choroby.

Samodzielne badanie piersi

Zadbaj sama piersi co miesiąc! Najlepiej między 6. a 9. dniem każdego cyklu. W przypadku wykrycia zmian, pilnie skonsultuj się z ginekologiem.

DODANO
DODANO
DODANO

USG piersi i mammografia

Na 20. urodziny możesz sprezentować sobie pierwsze USG piersi. Gdy już przekroczyłaś ten wiek i jeszcze tego nie zrobiłaś, to szybciutko umawiaj się na kontrolną wizytę. Powtarzaj ją co 2 lata. Po 30. roku życia wykonuj badanie raz w roku, a po 40. nawet 2 razy w roku. Wtedy należy też włączyć do kalendarza badań profilaktycznych mammografię i wykonywać ją co 2 lata (po 50. roku życia co rok).

Cytologia

W ramach profilaktyki wczesnego wykrywania raka szyjki macicy regularnie wykonuj badanie ginekologiczne z cytologią – nie rzadziej niż co 3 lata, a po 40-tce życia co rok.

Pamiętaj!

Lekarze zalecają, by wymaz był pobierany co najmniej 2 dni po zakończonym okresie i najpóźniej 4 dni przed kolejnym krwawieniem. Na dobę przed wizytą u ginekologa zrezygnuj z seksu. Optymalnym czasem do pobrania próbki jest pierwsza połowa cyklu. Jeśli masz problem z wyliczaniem dobrej daty, możesz zainstalować aplikację do kontrolowania cyklu, np. Flo, Kalendarz Miesiączka, Eve.

Badania krwi i moczu

Pamiętaj o morfologii, OB, stężeniu glukozy oraz badaniach moczu. Wykonuj je nie rzadziej niż co 2-3 lata. W celu wczesnego wykrycia zaburzeń gospodarki lipidowej kobiety powinny wykonywać też lipidogram – badanie poziomu cholesterolu ogólnego, LDL, HDL i trójglicerydów.

Kontrola znamion

Wszystkie kobiety bez względu na wiek powinny co miesiąc przyglądać się swojej skórze, a zwłaszcza znamionom. Jeśli zmieniają kształt lub po prostu niepokoi Cię ich wygląd, koniecznie skonsultuj się z dermatologiem.

Powyższy kalendarza badań kobiecych jest orientacyjny. Jeśli źle się czujesz lub chcesz poszerzyć pakiet kontrolny, zgłoś się do lekarza, który skieruje Cię na odpowiednią diagnostykę.

Nie zapomnij o suplementowaniu witaminy D, co zwłaszcza w miesiącach z niedoborem słońca jest rekomendowane każdemu! Dlaczego to ważne, przeczytasz w artykule 4 podstawowe suplementy diety.

Nigdy nie jest za późno na zmiany. Zrób sobie tę przyjemność i zaopiekuj się troskliwie swoim kobiecym ciałem.

DODANO
DODANO
DODANO
DODANO
DODANO
DODANO