Naturalne

Zaplanuj naturalne oczyszczanie twarzy – czysto i bezpiecznie dla funkcji ochronnych skóry

Hebe
Hebe
Czy można prawidłowo oczyścić twarz naturalnymi kosmetykami? Naturalnie, że tak! W artykule zdradzamy tajniki oczyszczania cery z wykorzystaniem botanicznych i mineralnych składników – naturalnych pianek, kwasów owocowych i korundowych peelingów. Zobacz, które kosmetyki zadbają o barierę hydrolipidową skóry, jednocześnie dobrze doczyszczając jej powierzchnię z wągrów i zaskórników.
Zaplanuj naturalne oczyszczanie twarzy – czysto i bezpiecznie dla funkcji ochronnych skóry

Czy można prawidłowo oczyścić twarz naturalnymi kosmetykami? Naturalnie, że tak! W artykule zdradzamy tajniki oczyszczania cery z wykorzystaniem botanicznych i mineralnych składników – naturalnych pianek, kwasów owocowych i korundowych peelingów. Zobacz, które kosmetyki zadbają o barierę hydrolipidową skóry, jednocześnie dobrze doczyszczając jej powierzchnię z wągrów i zaskórników.

Dlaczego warto stosować naturalne kosmetyki do oczyszczania twarzy

Oczyszczanie skóry to jeden z najważniejszych etapów pielęgnacji. Podczas mycia twarzy z jej powierzchni usuwasz brud, łój, pot, złuszczone komórki naskórka i bakterie. Nawet jednorazowy wybryk pozostawienia brudnej warstewki na noc może skutkować pojawieniem się zaskórników, wyprysków i podskórnych grudek. Jednak codzienne szorowanie twarzy mocnym detergentem to jeszcze gorszy pomysł. Zbyt silnie działające środki pianotwórcze i oczyszczające (jak SLS i SLES) mogą zaszkodzić skórze – podrażnić ją, nadmiernie odtłuścić i wysuszyć, naruszyć barierę hydrolipidową, a nawet wywołać proces zapalny.

Dlatego warto rozejrzeć się za naturalnym kosmetykiem do mycia i oczyszczania twarzy, który domyje skórę bez jej uszkodzenia. Delikatne pianki do mycia twarzy, naturalne olejki do demakijażu, owocowe peelingi – stosowane regularnie i z głową oczyszczą skóry, stając się „trampoliną” na drodze do gładkiej i promiennej cery.

Uwaga!

W naturalnych kosmetykach NIE powinny się znaleźć silne substancje powierzchniowo-czynne, takie jak:

  • Sodium Lauryl Sulfate (SLS),
  • Sodium Laureth Sulfate (SLES),
  • Ammonium Lauryl Sulfate (ALS),
  • Magnesium Laureth Sulfate (MLS),
  • Sodium Coco Sulfate (SCS).

Etap pierwszy: naturalny demakijaż oczu

Aby zmyć wodoodporny tusz lub pomadkę, zastosuj naturalny kosmetyk do demakijażu. Dobrze jeśli jest przebadany pod względem okulistycznym. Wtedy nie będzie powodował szczypania i zamglenia oczu. Świetnie sprawdzają się naturalne olejki, płyny, mleczka i nowy trend – masełka do demakijażu. Produkty z tej kategorii zawierają np.:

  • masło shea,
  • olej z pestek winogron,
  • masło mango,
  • olej różany,
  • sok z aloesu,
  • pantenol.

Bestsellery Hebe z kategorii naturalnych produktów do demakijażu:

Etap drugi: naturalne oczyszczanie cery

O tym, dlaczego warto wykonywać dwuetapowe oczyszczanie twarzy przeczytasz tu. W pierwszym kroku zastosuj naturalny olejek lub preparat na bazie olejku, który usunie resztki makijażu. W kolejnym kroku umyj buzię delikatnym produktem na bazie wody – usuniesz w ten sposób tłusty film, który pozostawia większość olejowych produktów.

Oczywiście możesz też zdecydować się na minimalistyczne rozwiązanie i użyć jednego produktu do oczyszczania, np. pianki lub żelu do mycia twarzy na bazie botanicznych składników, który dobrze domyje skórę i zadziała antyseptycznie.

Używając naturalnych kosmetyków oczyścisz twarz w sposób bezpieczniejszy dla skóry. Przykłady?

Oto najczęściej wybierani przez Was ulubieńcy:

Opinia Joanny: „Świetna konsystencja jak ubite, sztywne białko ;) bardzo dobrze zmywa makijaż, ściąga bardzo subtelnie. Zapach mi zupełnie nie przeszkadza przy jej walorach. Bardzo wydajna.”

  • pianka Only Bio Anti Acne – coś dla osób, które chcą się pozbyć wyprysków. Naturalna pianka z matchą i granatem łagodzi trądzik i detoksykuje buzię.

Warto wiedzieć

Betaina kokosowa (kokamidopropylowa, CB, INCI: Cocamidopropyl Betaine) – to łagodna substancja myjąca pozyskiwana z kokosa. Nie podrażnia skóry i błon śluzowych, jednak jak niemal na każdy składnik kosmetyków zdarzają się i na nią alergie.

Zobacz więcej produktów do oczyszczania i demakijażu.

Etap trzeci: naturalne tonizowanie

Tonik odświeża skórę i neutralizuje jej pH po umyciu. Toniki antybakteryjne i oczyszczające pory mogą zawierać kwasy złuszczające, np. szikimowy lub salicylowy – przykładem jest Nacomi Next Level Purryfing Face Toner.

Naturalnym rodzajem produktów do tonizowania są hydrolaty, czyli wody kwiatowe i roślinne, np.:

  • hydrolaty różane – rozświetlają cerę, działają przeciwzmarszczkowo i antyoksydacyjnie,
  • hydrolaty jaśminowe – przyspieszają gojenie i procesy regeneracji naskórka,
  • hydrolaty z oczaru wirginijskiego – polecane do cery tłustej, trądzikowej i naczyniowej, pomagają pozbyć się zaskórników,
  • hydrolaty aloesowe – działają silnie nawilżająco,
  • hydrolaty z czystka – wspomagają leczenie trądziku i wygładzają skórę.

Wskazówka

Toniku należy używać zawsze po kontakcie skóry z wodą i osuszyć po zastosowaniu. Wodą kwiatową możesz spryskać się również w ciągu dnia dla odświeżenia.

Pielęgnacja uzupełniająca – złuszczające maseczki i peelingi

Ważnymi składnikami kosmetyków oczyszczających są kwasy i enzymy owocowe, które udrażniają i oczyszczają wyloty mieszków włosowych. Regularne stosowanie kosmetyków złuszczających – peelingów kwasowych i enzymatycznych, maseczek i serum – zmniejsza widoczność porów i pozwala zredukować zaskórniki! Martwe komórki warstwy rogowej naskórka stają się rozluźnione i łatwiej się złuszczają, co rozjaśnia i wygładza skórę. Kwasy na twarz poprawiają koloryt i zmniejszają przebarwienia. Ich stosowanie może też poprawić nawilżenie skóry, która jest pobudzona do regeneracji.

  • Przykłady enzymów roślinnych o działaniu złuszczającym: papaina, bromelaina i ficyna.
  • Przykłady kwasów AHA: glikolowy, winowy, mlekowy, jabłkowy, cytrynowy.
  • Kwas azelainowy pozyskiwany z ziaren zbóż – złuszcza w mniejszym stopniu niż kwasy AHA i BHA, jest delikatniejszy i działa przeciwzapalnie. Znajdziesz go w peelingach kwasowych i serach do cery problematycznej, naczyniowej i trądzikowej.

Ale uwaga!

Z kwasami kosmetycznymi na twarz należy uważać! Lepiej kwasowe kuracje zaplanować na chłodniejsze miesiące i bezwzględnie zabezpieczać skórę filtrami UV. Zawsze czytaj etykiety i dopasuj częstotliwość zabiegów do potrzeb skóry. Przeczytaj, jakie kwasy wybrać i jak je stosować.

  • Jeśli zależy Ci na poprawie stanu skóry skłonnej do zaskórników i zanieczyszczeń, wprowadź do codziennej pielęgnacji naturalne serum z ekstraktem z drzewa herbacianego o działaniu antyseptycznym.
  • Możesz też wypróbować oczyszczające maseczki glinkowe (czarną i różową glinką, które działają ściągająco i oczyszczają pory) i z węglem aktywnym (redukują zaskórniki).

Wszystkie produkty do twarzy czekają na Ciebie w tym dziale sklepu z kosmetykami naturalnymi w Hebe.pl.

Przy mocno oczyszczającej pielęgnacji nie zapominaj o nawilżeniu cery i jej barierze lipidowej! Doprowadzenie do jej naruszenia może przynieść skutki odwrotne od zamierzonych – odwodnienie skóry prowadzi do wyprysków i nadwrażliwości na składniki czynne.