Co oznacza, ze produkt jest naturalny? Znaczenie certyfikatów
Co to są kosmetyki naturalne?
Kosmetyki naturalne nie mają jeszcze prawnie rozwiniętej definicji. Taką nazwą określa się powszechnie produkty, które nie zawierają składników syntetycznych lub ich zawartość procentowa jest znikoma (do kilku procent) w przeciwieństwie do kosmetyków konwencjonalnych. I choć nazywanie wyrobów nie jest uregulowane prawnie, to przyjmuje się (za m.in. ECOCERT), że ich receptura składa się przynajmniej w 95% ze składników naturalnych lub pochodzących z natury.
Zarówno składniki aktywne, jak i składniki bazowe odpowiedzialne za konsystencję i transportowanie substancji czynnych w głąb skóry są pozyskiwane w produktach naturalnych z roślin, z minerałów lub od zwierząt.
Naturalność kosmetyku nie wyklucza tego, że został on przebadany w laboratorium. Wręcz przeciwnie, wiele składników i produktów naturalnych ma udokumentowaną skuteczność, a każdy kosmetyk, który trafia na półki Hebe musi być oceniony pod względem bezpieczeństwa.
Laboratoria opracowują roślinne zamienniki syntetycznych składników, by naturalne kosmetyki zapewniały szybsze rezultaty i działały nie tylko powierzchniowo. Np. retinol jest zastępowany bakuchiolem, który działa równie skutecznie, ale jest mnie drażniący dla skóry.
Jak odróżnić kosmetyk naturalny od konwencjonalnego?
Jak rozpoznać, czy krem, pomadka lub szampon jest naturalny, a może jedynie inspirowany naturą? Nie każdy kosmetyk z „roślinną” etykietą lub ekologicznym opakowaniem musi być naturalny. Niestety niektóre marki wykorzystują trend na naturalność, stosując mylącą oprawę graficzną dla produktów z niewielką ilością ekstraktów, a naładowanych składnikami syntetycznymi. Takie zjawisko nazywa się greenwashingiem.
Jeśli kosmetyk jest naturalny, zwykle jasno informuje o tym producent oświadczeniem „X% składników pochodzenia naturalnego” – przy wyborze produktu można kierować się renomą i zaufaniem społecznym do marki. Jeśli jednak masz na oku artykuł nowego lub nieznanego Ci brandu, spójrz na jego skład.
Jakich składników NIE znajdziesz w kosmetykach naturalnych
- Pochodne ropy naftowej, np. parafina, wazelina (Paraffinum liquidum, Petrolatum)
- Silikony, np. Cyclopentasiloxane, Dimenthicone
- PEG-i
- Syntetyczne barwniki
- Parabeny, np. Butylparaben czy Phenoxyethanol
Składniki, które mogą się znaleźć w kosmetykach naturalnych
- Hydrolaty
- Oleje roślinne
- Masła roślinne
- Ekstrakty roślinne
- Olejki eteryczne
Certyfikaty kosmetyków naturalnych
Czytanie składów nie jest Twoją najmocniejszą stroną? Pozostaje zaufanie certyfikatom kosmetyków naturalnych, którymi może się pochwalić producent.
Uwaga!
Nie wszystkie produkty naturalne muszą być certyfikowane. Uzyskanie oznaczeń to dla marki ogromne koszty. Często, zwłaszcza na początku działalności, małych manufaktur zwyczajnie nie stać na uzyskanie certyfikatu, co nie jest równoznaczne, że ich produkty nie mają dobrego, przebadanego, naturalnego składu
Istnieje wiele organizacji, które poświadczają naturalność danego artykułu.
- ECOCERT COSMOS NATURAL – mogą go otrzymać produkty zawierające minimum 95% składników pochodzenia naturalnego. Każdy składnik receptury ma wskazane źródło pochodzenia, a deklaracje są zweryfikowane przez zewnętrzną instytucję certyfikującą. ECOCERT przyznaje też oznaczenia COSMOS ORGANIC – są to również produkty naturalne, a dodatkowo organiczne – ich składniki pochodzą z rolnictwa ekologicznego.
- NaTrue Natural Cosmetics – certyfikat organizacji True Friends of Natural and Organic Cosmetics.
- Certified Natural Cosmetic przyznawany przez niemiecką organizację BDIH.
W tej kategorii w Hebe zgrupowaliśmy wszystkie kosmetyczki naturalne Resibo, Nacomi, Oleiqu, Pure by Clochee, Hagi i wielu innych zaufanych marek. Znajdziesz tam naturalne kremy do twarzy, balsamy czy szampony, które posiadają certyfikaty renomowanych instytucji. Oraz wcale nie gorsze pomadki, tusze do rzęs i szampony naturalne bez certyfikatów, pochodzące z mniejszych produkcji, ale z bezpiecznymi i przebadanymi składami wprost z natury.
Przetestuj i sama oceń, które kosmetyki przynoszą więcej korzyści dla Twojej skóry, włosów i paznokci – konwencjonalne czy naturalne?