Blog

Dlaczego powinnaś stosować kremy SPF zimą? Przekonaj się!

Hebe
Hebe
Czy krem z filtrem jest potrzebny zimą? Oczywiście! Kremy SPF 50 do twarzy powinniśmy stosować przez cały rok, więc jak najszybciej włącz je do codziennej, zimowej pielęgnacji. Jaki krem z filtrem UV wybrać i czy zimą można używać produktów na bazie wody? Obalamy mity i potwierdzamy fakty!
Dlaczego powinnaś stosować kremy SPF zimą? Przekonaj się!

Czy krem z filtrem jest potrzebny zimą? Oczywiście! Kremy SPF 50 do twarzy powinniśmy stosować przez cały rok, więc jak najszybciej włącz je do codziennej, zimowej pielęgnacji. Jaki krem z filtrem UV wybrać i czy zimą można używać produktów na bazie wody? Obalamy mity i potwierdzamy fakty!

Po co stosować krem SPF zimą?

Promieniowanie UVA przebija się nawet przez grubą warstwę chmur i przenika w głębsze warstwy skóry – słońce przyspiesza starzenie się, może powodować przebarwienia i przyczynia się do powstawania nowotworów. Kremy SPF do twarzy są szczególnie ważne latem, ale też zimą, gdy spadnie śnieg, od którego odbijają się niebezpieczne promienie, atakujące wówczas skórę ze wzmożoną siłą.

Pamiętaj!

Zimą słońce jest groźne dla skóry, szczególnie w górach. Jeśli wybierasz się na stok narciarski, nie zapomnij o ochronie przeciwsłonecznej – bez kremu SPF do twarzy jesteś narażona na poparzenia również w mroźny, słoneczny dzień!

Czy krem z filtrem przeciwsłonecznym jest potrzebny, gdy siedzisz w domu?

Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie kremów SPF 50 do twarzy przez cały rok – również gdy pracujesz lub uczysz się zdalnie, nie wychodząc z domu. Niebezpieczne promienie przenikają bowiem przez szyby, więc jeśli masz w pokoju okno, zadbaj o ochronę skóry, stosując krem do twarzy z wysokim filtrem SPF.

Woda z kremu zamarza w skórze – prawda czy mit?

To mit. Krem nałożony na skórę jest ogrzewany przez ciało – woda w nim zawarta nie ma prawa zamarznąć. Poza tym po aplikacji woda z emulsji w kilka chwil odparowuje, więc zimą śmiało można korzystać z kremów z filtrem SPF zawierających wodę w składzie. Warto jednak wybierać kremy na zimę bardziej treściwe, tłustsze, które „otulą” buzię okluzyjną warstwą zabezpieczającą i zapobiegną odparowywaniu wody z naskórka. Dotyczy to również skóry tłustej, gdyż także ona może być narażona na odwodnienie.

Pamiętaj! Zima to pora roku szczególnie trudna dla cery. Zimne i suche powietrze sprawia, że skóra szybciej się odwadnia, staje się przesuszona, ściągnięta, szorstka i zaczerwieniona. Tłustsze kremy SPF są rekomendowane na tą porę roku, ponieważ zawierają emolienty. Treściwe produkty z zawartością olei, maseł, silikonów lub alkoholi tłuszczowych wzmacniają barierę hydrolipidową naskórka i zapobiegają wyparowaniu substancji nawilżających ze skóry i tym samym jej odwodnieniu.

Jak dobrać krem SPF na zimę do rodzaju cery?

Osoby z cerą suchą, mogą śmiało sięgać po treściwsze formuły, które wzmocnią barierę hydrolipidową naskórka, bez obaw, że buzia będzie się nadmiernie świecić. Przykład: przeznaczony do cery suchej i normalnej krem La Roche-Posay Anthelios Ultra nie tylko chroni przed działaniem promieni słonecznych, ale działa też antyoksydacyjnie i zabezpiecza przed promieniowaniem podczerwonym.

  • Co jednak mają zrobić osoby z cerą tłustą i problematyczną, ze skłonnością do trądziku i zatykania porów? Mogą sięgnąć po kremy SPF50 lżejsze i niezapychające, np. lekki krem Bandi UV Ekspert, który nie bieli, ma nietłustą formułę i chroni również przed promieniowaniem od ekranów urządzeń, więc idealnie sprawdza się na co dzień.
  • Osoby z problemami naczynkowymi wiedzą najlepiej, jakie są negatywne skutki braku ochrony przeciwsłonecznej. Krem ochronny Sunbrella SPF 50+ od Dermedic przeznaczony jest specjalnie do cery naczynkowej – zawiera kompleks filtrów zapewniających długotrwałą zabezpieczenie przed promieniowaniem UVA, UVB i IR.
  • Jeśli Twoja cera reaguje na słońce alergią, zmianami pigmentacyjnymi lub rumieniem, potrzebujesz szczególnie wysokiej ochrony UV – również w chłodniejszych miesiącach. Pharmaceris A Medic Protection to przykład kremu SPF 100 na zimę dla cery alergicznej, delikatnej, bardzo jasnej lub reagującej nietolerancją na promieniowanie słoneczne.

Jak dobrać zimowy krem z filtrem UV do potrzeb?

Jeśli pracujesz zdalnie lub cały dzień przebywasz w domu, możesz wybrać formuły nieco lżejsze, np. naturalny krem Nacomi Next Level city formula SPF50, który nie tylko zabezpiecza skórę przed promieniowaniem UV, ale też przed niebieskim światłem z urządzeń cyfrowych i monitorów.

Większość dnia przebywasz w zamkniętym budynku, np. biurze? Wciąż jesteś narażona na zmiany temperatury i promieniowanie słoneczne w trakcie transportu do pracy. Możesz skorzystać z dwóch rozwiązań sprawdzających się na co dzień:

  • zastosuj „czysty” filtr przeciwsłoneczny. Po jego nałożeniu odczekaj chwilę i wykonaj codzienny makijaż. Przykład produktu: filtr przeciwsłoneczny SPF 50 REVOX JUST o delikatnej konsystencji lub nawilżający krem SPF 50+ do twarzy Miya Cosmetics
  • sięgnij po krem BB o wysokim filtrze UV, który zapewnia matowe wykończenie (np. SKIN79 Super+ Orange) lub fluid korygujący o najwyższym stopniu ochrony, który nie tylko maskuje niedoskonałości, ale też koi wysuszoną skórę i wzmacnia barierę lipidową bez zatykania porów (np. Pharmaceris F Sun-Correction SPF 100).

Jedziesz na narty, snowboard lub planujesz piesze wycieczki w śnieżnej scenerii? Potrzebujesz mocnego filtru przeciwsłonecznego, tj. dermoochronnego kremu mineralnego Emotopic SPF 50+. Działa barierowo i zapobiega zmianom skórnym wywołanym przez promieniowanie UVA/UVB, wiatr i mróz.

Tutaj znajdziesz wszystkie dobre kremy SPF na zimę.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zajrzyj do naszego poradnika o ochronie skóry przed słońcem - dowiesz się, jak stosować krem z filtrami UV pod makijaż.