Pracujesz przy komputerze? Dbaj o oczy!
Wiele znoszą podczas pracy przed komputerem – niezliczone ilości bodźców, światło emitowane przez ekran i suche powietrze w pomieszczeniu. Nic dziwnego, że czasem szczypią, są zaczerwienione i zmęczone. Oczy, bo one są bohaterem tego artykułu, zasługują na więcej troski. Jak zapewnić im większy komfort i nawilżenie podczas pracy przed ekranem?
Praca przy komputerze i zespół suchego oka – objawy
Nasze oczy to delikatne organy, które są wrażliwe na czynniki środowiskowe. Nie służy im suche i gorące powietrze, kurz, smog, a także długotrwałe wpatrywanie się w monitory.
Warto wiedzieć
Korzystanie z komputera lub smartfona sprawia, że rzadziej mrugamy. To z kolei prowadzi do niedostatecznego rozprowadzania filmu łzowego na powierzchni oka. Długotrwale wpatrując się w ekran, osłabiamy też mięśnie odpowiedzialne za akomodację, czyli ostre widzenie z bliska i daleka.
W konsekwencji produkujemy mniej łez, które są naturalną ochroną oczu – zaopatrują je w składniki odżywcze i tlen. Gdy ta bariera jest niewystarczająca, łatwiej o przenikanie drobnoustrojów i infekcje. Zaburzenia związane z nieprawidłowym nawilżeniem powierzchni oka określa się nazwą zespołu suchego oka. Oczy mogą szczypać, swędzieć, nadmiernie wysychać. Stają się zaczerwienione i zmęczone. Przerwanie ciągłości filmu łzowego może w ostateczności prowadzić do trwałego zaburzenia widzenia. Lepiej tego nie lekceważyć.
Krople na suche oko, dużo wody i prawidłowa dieta
Jeśli zauważysz u siebie objawy zespołu suchego oka, przede wszystkim zasięgnij opinii lekarza okulisty, który pomoże ustalić przyczynę i jeśli to konieczne – wdroży leczenie. Pij dużo wody, która wspomoże produkcję łez. Ważna jest też dieta. Sięgaj często po czarne owoce, tj. jagody, aronia i czarna porzeczka. Unikaj cukru.
Z punktu widzenia prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku ważne suplementy diety to:
- luteina,
- ekstrakt ze świetlika lekarskiego,
- witamina A i E,
- cynk,
- selen,
- kwasy omega-3.
Kup też nawilżające krople do oczu, które przyniosą szybką ulgę. Po pracy ogranicz wszelkie ekrany – wiemy, że to nie jest łatwe, ale przynosi wiele korzyści nie tylko dla oczu.
Jak pomóc swoim oczom w pracy?
- O ile to możliwe, ustaw w urządzeniu mały kontrast. Dostępne są darmowe programy (np. f.lux), które dostosowują temperaturę barwową wyświetlacza do pory dnia. Warto używać zwłaszcza wieczorem i w nocy – redukują zmęczenie oczu i zakłócenia snu związane z ekspozycją na światło niebieskie.
- Ważne jest ustawienie monitora. Odchyl go o 10-20 stopni i ustaw około 50 cm od twarzy.
- Jeśli pracujesz wieczorem, to zawsze przy zapalonej lampce.
- Co jakiś czas zerkaj na widok za oknem lub w głąb pomieszczenia. Po prostu rozejrzyj się wokół. To proste ćwiczenie akomodacji oka.
- Zrób sobie co 20-30 minut choćby kilkusekundowe przerwy, podczas których zamkniesz powieki i rozluźnisz się.
- Dobrą ochronę przed światłem niebieskim stanowią okulary z powłoką antyrefleksyjną (jeśli nie masz wady wzroku, mogą być zerówki).
- Zadbaj o wietrzenie pomieszczenia pracy. Poprawę nawilżenia oka przynosi też stosowanie nawilżaczy powietrza.
Proste ćwiczenie mindfulness na nawilżenie oczu
Zamknij oczy i policz spokojnie w myślach do 10. Oddychaj przy tym głęboko. Następnie otwórz oczy i mrugaj intensywnie przez ok. minutę. Ćwiczenie nawilża gałkę oczną i rozluźnia mięśnie.
Najlepszy krem pod oczy i na powieki – ulga spojrzenia
Niestety zmęczenie widać nie tylko po oczach, ale też po skórze wokół nich. Jeśli borykasz się z opuchlizną na powiekach, workami pod oczami i zmarszczkami mimicznymi, wybieraj delikatne, hipoalergiczne kremy pod oczy. Wśród nich są takie, które nadają się na powieki. Świetlik lekarski, pietruszka, stokrotka, rumianek, kwas hialuronowy to przykładowe składniki preparatów przynoszących ulgę po ciężkim dniu przed komputerem – szukaj ich w Hebe w ofercie Nacomi, Floslek, Ziaja, Uzdrovisko i innych marek. Szybkie ukojenie zmęczonej skórze zapewniają też hydrożelowe płatki pod oczy.