Dermokosmetyki

Niewidzialni strażnicy naszej skóry

Hebe
Hebe
Probiotyki, prebiotyki, synbiotyki, mikrobiom – to określenia, które coraz częściej możemy spotkać na opakowaniach kosmetyków. Co one oznaczają? I czym są te tajemnicze składniki?
Niewidzialni strażnicy naszej skóry

Probiotyki, prebiotyki, synbiotyki, mikrobiom – to określenia, które coraz częściej możemy spotkać na opakowaniach kosmetyków. Co one oznaczają? I czym są te tajemnicze składniki?

Skóra jako bariera

Skóra to nasz największy narząd. I choć na co dzień dbamy przede wszystkim o to, by wyglądała zdrowo i promiennie, to warto pamiętać, że pełni ona również niezwykle ważne funkcje – jest pierwszą linią obrony naszego organizmu przed światem zewnętrznym i jego zagrożeniami. Niezwykle ważnym elementem tej bariery jest tzw. mikrobiom.

Co to jest mikrobiom?

Mikrobiom to występujący na naszej skórze niewidzialny mikroświat, który stanowią bakterie, wirusy i inne mikroorganizmy. Okazuje się, że są one tam nie bez przyczyny. Badania pokazują, że mają ogromny wpływ na stan i kondycję naszej skóry. Co zatem znaczą określenia „probiotyki”, „prebiotyki”, „synbiotyki”? Czy to samo co mikrobiom? Już wyjaśniamy.

Probiotyki są to drobnoustroje, które podane w niewielkiej ilości wywierają korzystny wpływ na skórę. W kosmetykach najczęściej wykorzystywane są bakterie z rodzaju Lactobacillus.

Prebiotyki to pożywka dla drobnoustrojów, zwykle w postaci wielocukrów (np. sok z korzenia yakonu). Ich podanie na skórę powoduje wybiórczy wzrost korzystnych dla niej mikroorganizmów.

Synbiotyki stanowią mieszaninę probiotyku z prebiotykiem.

Niezastąpiony mikrobiom

W jakim celu do kosmetyków są dodawane pro- i prebiotyki? Można to wyjaśnić na prostym przykładzie. Wyobraźmy sobie mały ogródek. Jeśli nie będziemy o niego dbać i nic w nim nie posadzimy, to szybko wyrosną tam chwasty. Ale jeśli zasiejemy kwiaty, będziemy je podlewać, to kiedy one wyrosną, nie będzie już miejsca dla innych niepożądanych roślin. Dokładnie tak samo jest z naszą skórą. Jeśli będziemy stosować kosmetyki z probiotykami i prebiotykami, to naszą skórę będą zasiedlać dobroczynne dla niej bakterie i nie będzie już miejsca do namnażania i wzrostu szkodliwych dla niej drobnoustrojów.

Czy wiesz, że?

Mikrobiom ma duży wpływ na wygląd i kondycję naszej skóry. W przypadku niektórych problemów ze skórą jego skład może być zaburzony. Dotyczy to np. cery wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Zaburzenia ilościowe i jakościowe mikrobiomu mogą mieć również wpływ na nieprawidłowy proces złuszczania i odnowy naskórka, a także skłonność do nadmiernej suchości skóry. Nieprawidłowości mikrobiomu stwierdzono w przebiegu niektórych chorób skóry, w tym: trądziku pospolitego i różowatego, alergiach skórnych, łojotokowym zapaleniu skóry, łuszczycy i AZS. W tych przypadkach stosowanie na co dzień kosmetyków z pro- i prebiotykami jest szczególnie zalecane.

Pielęgnacja dla mikrobiomu

Kiedy skóra jest podrażniona, ma zachwianą barierę ochronną i zmiany na poziomie jej mikrobiomu potrzebuje odpowiednich preparatów do pielęgnacji. Doskonały rozwiązaniem tu będzie zastosowanie preparatów z serii Anti Irritate, są to specjalistyczne dermokosmetyki zapewniające przede wszystkim właściwą pielęgnację skór szczególnie delikatnych i wrażliwych. Niezwykle istotnym jej etapem jest tonizacja, która z jednej strony powinna skutecznie przywracać pH skóry a jednocześnie dbać o odbudowę naturalnej mikrobiologicznej bariery ochronnej.

DODANO

Takie działanie zapewni Tonik-mgiełka S.O.S mikrobiomowy z serii Anti Irritate, który w swoim składzie posiada:

  • kompleks mikrobiomowy - który chroni skórę przed rozwojem chorobotwórczych drobnoustrojów i odbudowuje jej barierę ochronną
  • trehalozę - która jest jedną z najsilniejszych substancji nawilżających i zapewnia prawidłowe nawodnienie skóry

Na naszej skórze występują niewidzialni sprzymierzeńcy. Warto ich wspomagać, gdyż jest to pierwszy krok do zdrowej i pięknej skóry.

DODANO
DODANO
DODANO
DODANO

Ten wpis powstał we współpracy z marką Bandi.