Dermokosmetyki

Najskuteczniejsza ochrona przed promieniami UV od Vichy i La Roche-Posay

Hebe
Hebe

Słońce jest nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednak brak ochrony skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV to ryzyko poparzeń, zachorowania na czerniaka, a przede wszystkim przyspieszone fotostarzenie się skóry i przebarwienia. Jak i z użyciem jakich produktów Vichy i La Roche-Posay zapewnić skórze optymalną ochronę?

Najskuteczniejsza ochrona przed promieniami UV od Vichy i La Roche-Posay

Rodzaje promieniowania UV

Promieniowanie UV dzieli się na kilka rodzajów ze względu na długość fali i w zależności od typu inaczej działa na skórę. Promienie ultrafioletowe to:

  • Promienie UVC, o których niewiele się mówi, ponieważ nie docierają na powierzchnię Ziemi, skutecznie zatrzymywane przez warstwę ozonową;
  • Promienie UVB to pięć procent wszystkich promieni UV. To one w głównej mierze odpowiadają za widoczny na skórze rumień słoneczny zwany potocznie „poparzeniem skóry”. UVB nie przenikają przez chmury i również są blokowane przez szyby.
  • Promienie UVA stanowią aż 95 procent wszystkich promieni UV, z którymi mamy do czynienia. Ich działanie na skórę jest głębokie i mimo, że nie widzimy jego bezpośredniego efektu (jak poparzenie czy rumień), to ono jest odpowiedzialne za uszkodzenie komórek skóry, w tym uszkodzenie na poziomie DNA. Promieniowanie UVA jest obecne przez cały rok, niezależnie od pogody (także w pochmurne i deszczowe dni). Nie zatrzymują ani chmury, ani szyby.

Warto wspomnieć, że promieniowanie UVA można dodatkowo podzielić na trzy podrodzaje: krótkie, długie i ultradługie UVA. Ultradługie promienie UVA (zakres od 380 do 400 nm) są najbardziej szkodliwe – nie dość, że stanowią 30 procent całego spektrum promieni UVA, to docierają do najgłębszych warstw skóry. Penetrują skórę głębiej nie tylko niż promieniowanie UVB, ale także światło widzialne i podczerwone.

Jak promienie UV działają na skórę?

Efekty oddziaływania promieniowania UV na skórę zależą od rodzaju promieniowania i czasu i intensywności ekspozycji skóry na słońce. Niezabezpieczona filtrami skóra wystawiona na słońce zareaguje w pierwszym momencie rumieniem, popularnie nazywanym poparzeniem słonecznym. Jednak długotrwałe skutki ekspozycji na UV są znacznie bardziej złożone i rozłożone w czasie.

  • Starzenie skóry

Z badań wynika, że w połączeniu z zanieczyszczeniami, promienie UV są głównym czynnikiem starzenia się skóry – odpowiadają za ponad 80 procent oznak starzenia (wywołując m.in. stres oksydacyjny, uszkodzenie naczyń włosowatych, zaburzenie bariery ochronnej skóry prowadzące do przesuszenia, uszkodzenie włókien kolagenowych i elastanowych, wiążące się z utratą jędrności skóry).

  • Przebarwienia na skórze

Efektem ekspozycji na promieniowanie UV są w większości przypadków zmiany pigmentacyjne. Dodatkowo zaburzenia hormonalne w połączeniu z częstym wystawianiem skóry na działanie promieni UV mogą powodować intensywniejsze przebarwienia, tzw. melasmę (ostudę).

  • Choroby nowotworowe skóry

To największe ryzyko nadmiernej ekspozycji skóry na promieniowanie UV. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że w 2020 roku potwierdzono na świecie ponad 1,5 miliona nowych przypadków raka skóry, a w wyniku tej choroby zmarło ponad 120tys. osób. Dlatego tak ważna jest prewencja UV i obserwacja oraz regularne badanie znamion skórnych.

  • Obniżenie odporności skóry na infekcje i nasilenie problemów skórnych

Skóra uszkodzona jest bardziej podatna na rozwój chorobotwórczych drobnoustrojów i nasilenie takich problemów skórnych, jak nadmierna reaktywność, zaostrzenie egzemy czy

Jak działają filtry UV?

Naturalnym filtrem ochronnym, choć chroniącym w bardzo niewielkim zakresie, jest wytwarzany przez ludzki organizm pigment, czyli „opalenizna”. Filtry przeciwsłoneczne zawarte w kremach, balsamach, mgiełkach, sztyftach, fluidach, żelach czy mleczkach powinny chronić skórę przed promieniowaniem UVB oraz przed UVA (zazwyczaj oznaczenie UVA-PE lub UVA w kółku).

Wśród filtrów wyróżnia się:

  • Filtry fizyczne zawierające cząsteczki o pochodzeniu mineralnym (zazwyczaj tlenek tytanu lub tlenek cynku). Filtry fizyczne, czyli inaczej mineralne, tworzą na skórze fizyczny film, który odbija promienie UV.
  • Filtry chemiczne (zazwyczaj zawierające cząsteczki oksybenzonu lub metoksycynamonianu) pochłaniają promienie UV i zmieniają je w ciepło.

Dobierając odpowiednią ochronę skóry powinniśmy zwrócić uwagę na jej zakres (UVB, UVA) oraz dobór odpowiedniego współczynnika SPF. Im wyższa wartość SPF, tym dłuższa (wyższa) ochrona, i tak:

  • SPF 6-10 to niska ochrona przeciwsłoneczna
  • SPF 15-25 to średnia ochrona
  • SPF 30-50 to wysoka ochrona
  • SPF 50+ to bardzo wysoka ochrona

Innowacyjne produkty z filtrami UV od Vichy i La Roche-Posay

Skuteczną ochronę przed promieniami UV zapewnią innowacyjne, dogłębnie przebadane i opracowane przez ekspertów produkty La Roche-Posay oraz Vichy.

La Roche-Posay w ramach gamy ANTHELIOS UVMUNE400 oferuje produkty zawierające filtr Mexoryl 400™️ - skutecznie chroniący przed najbardziej szkodliwymi ultradługimi promieniami UVA (do 400nm). Spośród aż 5 dostępnych produktów ANTHELIOS UVMUNE400 wybrać można najlepiej dopasowany do potrzeb skóry:

  • ANTHELIOS UVMUNE 400 Niewidoczny Fluid SPF50+ ma lekką, niewidoczną i niewyczuwalną na skórze konsystencję, przy czym jest bardzo odporny na ścieranie, wodę, piasek i pot. Jest odpowiedni dla każdego rodzaju skóry, w tym skóry wrażliwej. Produkt doskonale sprawdzi się w codziennej, całorocznej pielęgnacji. Z łatwością można go także stosować pod makijaż.
  • ANTHELIOS UVMUNE 400 Krem Nawilżający SPF50+ nie tylko chroni skórę przed promieniowaniem UV, ale także doskonale nawilża skórę do 24 godzin.
  • ANTHELIOS UVMUNE 400 Fluid Barwiący SPF50+ chroni skórę przed działaniem promieni UV, a dodatkowo wyrównuje jej koloryt.
  • ANTHELIOS UVMUNE 400 Oil Control Żel-Krem SPF50+ to produkt o żelowej, nietłustej konsystencji. Matuje skórę na 12 godzin*, jest niekomedogenny i zapewnia bardzo wysoką ochronę.
  • ANTHELIOS UVMUNE 400 Oil Control Fluid SPF50+ również sprawdzi się w przypadku skóry tłustej i mieszanej. Lekka, nietłusta konsystencja zapewnia matowe wykończenie do 12 godzin*.

Marka Vichy także oferuje innowacyjne produkty chroniące przed promieniami UV stworzone z myślą o wymagającej skórze. W gamie Capital Soleil znajdziemy:

  • UV-AGE DAILY - lekki fluid przeciw oznakom starzenia. Preparat zapewnia wysoką ochronę przed promieniami UVA i UVB (wysokie spektrum ochrony UVB SPF 50+ i UVA PF46) i jednocześnie chroni skórę przed przedwczesnym fotostarzeniem: pojawieniem się zmarszczek i przebarwień oraz utratą jędrności. Ma ultralekką, wodną formułę opartą na technologii Netlock (tworzącą niewidoczną ochronną siateczkę na skórze) i zawiera również aktywne składniki przeciwstarzeniowe (peptydy, niacynamid i frakcje probiotyczne). UV-AGE DAILY można wybrać w dwóch wersjach: bez koloru i o lekko zabarwiającym skórę wykończeniu wyrównującym koloryt skóry (UV-AGE DAILY TINTED).
  • UV-CLEAR to fluid przeciw niedoskonałościom również zawierający opatentowaną technologię Netlock. Wyróżnia go ultralekka formuła wzbogacona o kwas salicylowy i niacynamid, które redukują niedoskonałości skóry (wypryski, nadmiar sebum, przebarwienia). Produkt jest nietłusty i nie zostawia białych śladów. UV-CLEAR jest odpowiedni dla osób z cerą tłustą i mieszaną.

Sposoby na jeszcze skuteczniejszą ochronę skóry przed promieniowaniem UV

Z badania epidemiologicznego przeprowadzonego przez La Roche-Posay na 17 tysiącach osób z różnych krajów wynika, że 88 procent badanych nie stosuje systematycznie środków ochrony przed słońcem, z kolei 77 procent nie chroni się przez cały rok, ale tylko w upalne dni na wakacjach.

Jeśli zależy nam na zdrowiu skóry, zapobieganie przedwczesnemu starzeniu się skóry postarzałej skórze i przebarwieniom, ochronę przed promieniami UV powinniśmy stosować przez cały rok, codziennie, każdego dnia. Późną wiosną, latem i wczesną jesienią oraz w czasie pobytu w krajach o dużym nasłonecznieniu dodatkowo należy przestrzegać poniższych zasad:

  • Nie przebywać bezpośrednio na słońcu pomiędzy godziną 11 a 15, gdy promienie operują najmocniej
  • Stosować ochronę o wysokim SPF i szerokim spektrum ochrony (UVA i UVB).
  • Regularnie nakładać nowe warstwy preparatu z filtrami – po kąpieli, wycieraniu się ręcznikiem.
  • Co roku zaopatrywać się w świeże produkty ochronne i przestrzegać daty ważności (w tym daty ważności od otwarcia produktu). Kremy otworzone w poprzednim sezonie nie zapewnią już odpowiedniej ochrony.

Ochrona przed promieniami UV powinna wejść nam w nawyk. Ułatwi nam to stosowanie na co dzień produktów pielęgnacyjnych dopasowanych do naszego rodzaju skóry i jej potrzeb oraz przyjemnych w użyciu. Produkty Vichy i La Roche-Posay na pewno będą pomocne w tym zakresie!

* Test konsumencki, 130 osób.

Ten wpis powstał we współpracy z marką Vichy i La Roche-Posay.