Blog Twarz

Pielęgnacja w rytmie cyklu

Hebe
Hebe
Czy wiesz, że w lustrze przeglądamy się nawet kilkadziesiąt razy dziennie? Mimo tego, wciąż tylko część z nas zauważa zmiany, przez które przechodzi skóra w trakcie trwania cyklu.
Pielęgnacja w rytmie cyklu

Czy wiesz, że?

W lustrze przeglądamy się nawet kilkadziesiąt razy dziennie? Mimo tego, wciąż tylko część z nas zauważa zmiany, przez które przechodzi skóra w trakcie trwania cyklu.

Wpływ cyklu na cerę najczęściej kojarzy się z powstawaniem niedoskonałości, które pojawiają się w określonym momencie. Jednak, jeśli zaczniesz przyglądać się swojej skórze dokładniej, zauważysz, że jej kondycja zmienia się o wiele częściej — nie tylko przed miesiączką.

Czy wiesz, że Twoja skóra zmienia się w trakcie cyklu?

Badania naukowe z 2005 roku dowiodły istnienia korelacji między fazą cyklu a konkretnymi reakcjami skóry w określonych momentach cyklu menstruacyjnego. Naukowcy w trakcie testów mierzyli:

  • poziom przeznaskórkowej utraty wody,
  • nawilżenia,
  • uwrażliwienia,
  • ilości sebum,
  • ustalili liczbę drobnoustrojów na centymetr kwadratowy skóry,
  • a także zbadali reakcje na promieniowanie UV-B.

To zupełnie inne spojrzenie na pielęgnację twarzy.

Czego potrzebuje Twoja skóra podczas zmieniających się faz cyklu?

DODANO

Menstruacja, około 1-7 dzień cyklu

W czasie miesiączki, za sprawą niskiego poziomu hormonów, nasza skóra staje się sucha. Wydziela mniej sebum i może być bardziej podatna na podrażnienia. Kluczem do właściwej pielęgnacji w tym czasie jest zachowanie prawidłowego poziomu nawilżenia. Z pomocą przyjdą substancje wiążące wodę, na przykład kwas hialuronowy oraz składniki ograniczające jej utratę, czyli chociażby naturalne oleje. Warto również sięgnąć po prebiotyki, które wzmacniają zdrową mikroflorę skóry i jej właściwości obronne.

DODANO

Faza folikularna i owulacja, około 8-14 dnia cyklu

Faza folikularna następuje po zakończeniu miesiączki, a kończy się owulacją. Poziom estrogenów zaczyna wzrastać, dzięki czemu zwiększa się ilość kolagenu i kwasu hialuronowego w skórze. Czujemy się piękne i tak w istocie wyglądamy - jedno i drugie zawdzięczamy właśnie hormonom. W tej fazie skóra zazwyczaj potrzebuje mniej uwagi. Nie musimy się zbytnio obawiać o poziom nawilżenia czy kondycję cery. To dobra okazja, by spróbować czegoś ekstra, np. bomb witaminowych przeciwdziałających starzeniu się skóry.

DODANO

Faza lutealna, około 15-28 dnia cyklu

Ostatnia, lutealna faza następuje zaraz po owulacji i trwa do kolejnej menstruacji. U wielu z nas wahania poziomu estrogenów i progesteronu skutkują pojawieniem się zmian skórnych, najczęściej wzdłuż linii żuchwy i włosów. W tym czasie warto skoncentrować wysiłki na łagodzeniu stanów zapalnych i regulacji wydzielania się sebum. Nie zapominaj jednak o nawilżaniu. Formuły przeciwtrądzikowe mogą mieć tendencję do przesuszania skóry, co powoduje obniżenie jej bariery ochronnej i większą podatność na zanieczyszczenia zewnętrzne. W fazie lutealnej nasza skóra jest szczególnie wrażliwa na słońce. Pamiętaj o filtrze UV.

Cykloczułość kluczem do skutecznej pielęgnacji

Samoobserwacja i lepsze poznanie faz cyklu menstruacyjnego pomogą Ci zrozumieć potrzeby Twojej skóry. To pierwszy krok do cykloczułej pielęgnacji. Gdy zauważysz pewne prawidłowości, możesz zacząć stosować ją świadomie i adekwatnie do aktualnych potrzeb skóry. Wypróbuj gotowe rozwiązania, jak zestaw Hagi PHASES. Sprawdź też kosmetyki, które już posiadasz i zastanów się, kiedy faktycznie warto ich używać, by odpowiedzieć na realne zapotrzebowania skóry.

DODANO
DODANO
DODANO
DODANO

Ten wpis powstał we współpracy z marką HAGI.