Zdrowie

Szczoteczka magnetyczna iO – przełomowa technologia w oczyszczaniu zębów

Hebe
Hebe

Od 2021 roku polski rynek szczoteczek elektrycznych rewolucjonizuje technologia magnetyczna iO. Czym jest? Co ją cechuje? Czym różni się od znanych już szczoteczek elektrycznych i sonicznych? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania i dowiesz się co eksperci sądzą na temat szczoteczki magnetycznej. 

Szczoteczka magnetyczna iO – przełomowa technologia w oczyszczaniu zębów

Szczoteczka manualna a magnetyczna

Zwykłe szczoteczki ręczne w dalszym ciągu są najczęściej używanym rodzajem szczoteczki do zębów w Polsce. Coraz więcej zwolenników zdobywają jednak szczoteczki o napędzie akumulatorowym, tworzące dużą grupę szczoteczek elektrycznych, do których zaliczamy te z okrągłą jak i z podłużną główką pracującą. Te ostatnie znane są również jako szczoteczki soniczne. Zdecydowaną przewagą szczoteczek z napędem jest znacznie większa ilość ruchów generowanych przez główkę czyszczącą w porównaniu do zwykłej szczoteczki ręcznej, co przekłada się na efektywność szczotkowania. W tym samym czasie szczoteczka elektryczna jest w stanie usunąć znacznie więcej płytki nazębnej niż szczoteczka ręczna. Wiele badań naukowych potwierdza wyższą skuteczność szczoteczek elektrycznych w usuwaniu płytki bakteryjnej w porównaniu do szczoteczki manualnej. Dodatkowo szczoteczka poruszając się samoistnie wykonuje za nas większość pracy i zwalnia nas ze stosowania skomplikowanej techniki szczotkowania szczoteczką manualną.

Ewolucja szczoteczek do zębów

Historycznie szczoteczkę manualną z włosiem pochodzenia naturalnego zastąpiło rozwiązanie z włóknami z tworzywa sztucznego – najczęściej nylonu – na którym ilość mnożących się bakterii była organiczna. Ten rodzaj materiału stosowany jest do dziś. W latach sześćdziesiątych XX wieku pojawiły się pierwsze szczoteczki soniczne o podłużnej główce, jak w szczoteczce manualnej, ale tu dzięki zastosowaniu napędu poddusza się ona samoistnie z boku na bok. W latach 90. XX wieku powstały szczoteczki elektryczne z okrągłą główką o napędzie mechanicznym, a w latach 20. XXI wieku wprowadzono na rynek szczoteczki magnetyczne.

Skuteczność udowodniona badaniami

Jak twierdzi nasz ekspert, lekarz dentysta dr n. med. Beata Golan: „Konfiguracja ruchów główki szczoteczki i odpowiednia częstotliwość jej pracy zapewnia wyśmienite efekty czyszczące. Badania kliniczne wykazały większą ilość usuniętej pyłki nazębnej przy użyciu szczoteczki magnetycznej w porównaniu do szczoteczki manualnej czy sonicznej”.

Inteligentny czujnik siły nacisku

Efektywność szczotkowania dopełnia ochrona przed zbyt mocnym szczotkowaniem. Szczoteczka magnetyczna Oral-B iO jest wyposażona w inteligentny czujnik nacisku, który kolorem czerwonym diody informuje o zbyt mocnym dociskani szczoteczki do zębów. Kolor zielony wskazuje natomiast optymalną siłę, czyli taką, przy której usuwanie płytki nazębnej jest najefektywniejsze.

Nowoczesne metody komunikacji z użytkownikiem

Interaktywny wyświetlacz umieszczony w rączce szczoteczki magnetycznej Oral-B iO umożliwia łatwą nawigację po funkcjach szczoteczki oraz dostarcza użytkownikom informacji takich jak: powitanie, wybór trybów szczotkowania, poziom naładowania akumulatora, czas szczotkowania czy przypomnienie o wymianie końcówki. Nowa, elegancka ładowarka magnetyczna, zapewnia pełne i długotrwałe naładowanie szczoteczki zaledwie w trzy godziny.

Szczoteczka iO wyposażona jest w sztuczną inteligencję oraz czujniki położenia znajdujące się w rączce. W szczoteczkach Oral-B iO 9 i iO 10 zastosowano nową technologię monitorowania zębów 3D, która rozpoznaje oczyszczane aż 16 stref w jamie ustnej.

Różnorodność modeli szczoteczek magnetycznych Oral-B iO

Obecnie na rynku dostępne są już modele szczoteczek z serii iO oznaczone numerami od 4 do 10. Niezależnie od wariantu – wszystkie szczoteczki iO pracują w technologii magnetycznej, czyli posiadają liniowy napęd magnetyczny, okrągłą główkę szczoteczki wykonującą ruchy oscylacyjno-rotacyjne, generując mikrowibracje. Dodatkowo inteligentny czujnik nacisku pomaga użytkownikowi szczotkować zęby z odpowiednią siłą i ostrzega go przed zbyt dużym naciskiem.

Inteligentny poziom higieny – seria szczoteczek magnetycznych iO 10

Szczoteczki z serii iO 10 oferują najbardziej zaawansowaną technologię służąca utrzymywaniu higieny jamy ustnej. Aby zapewnić jeszcze bardziej spersonalizowane doświadczenie czyszczenia zębów, seria iO10 została wyposażona w urządzenie o nazwie iOSense™, które wykorzystuje sztuczną inteligencję. Dzięki temu w czasie rzeczywistym oferuje wskazówki dotyczące parametrów mycia, aby było ono jak najskuteczniejsze i jak najbardziej intuicyjne dla użytkownika. Wskazówki dotyczą między innymi:

  • ile czasu szczotkować: iOSense™ posiada Timer, który odlicza optymalny czas szczotkowania oraz zegar Wi-Fi. Licznik śledzi czas trwania każdej sesji szczotkowania. Dzięki niemu użytkownicy wiedzą, czy szczotkują zęby przez rekomendowany przez dentystów czas,
  • gdzie szczotkować: wskaźnik iOSense™ pozwala monitorować w czasie mycia 6 obszarów jamy ustnej, dzięki czemu użytkownik nie przegapi żadnego z nich,
  • jak szczotkować: aplikacja Oral-B® zapewnia łatwą nawigację po funkcjach szczoteczki, śledzi indywidualne cele użytkownika i dostarcza spersonalizowanych informacji zwrotnych po każdym szczotkowaniu.

Nie ulega wątpliwości, że rozwój technologii szczoteczek elektrycznych w ostatnich latach to prawdziwa rewolucja. Poza niezwykłą skutecznością oczyszczania zębów zaawansowane modele przekazuj nam zindywidualizowane informacje zwrotne, aby pomóc nam stosować do zaleceń dentystów w ociąganiu perfekcyjnej higieny jamy ustnej. W tym aspekcie szczoteczka magnetyczna jest niezwykle pomocna.

Czy wiesz, że…

Okrągła główka szczoteczek elektrycznych została zainspirowana narzędziami profesjonalnymi stosowanymi przez dentystów w gabinecie? To właśnie okrągły kształt główki szczoteczki pozwala precyzyjnie oczyścić każdy ząb z osoba, a mała główka potrafi dotrzeć w trudno dostępne miejsca. Dokładnie przylega też do zębów przednich od strony języka, z czym szczoteczki o podłużnym kształcie główki mają problem.

Szczoteczka magnetyczna – rozwiązanie na miarę XXI wieku

Od 2021 roku polski rynek szczoteczek elektrycznych rewolucjonizuje technologia magnetyczna iO. Sekretem jest tu zastosowanie liniowego napędu magnetycznego, dzięki czemu energia czyszcząca jest bezpośrednio przekazywana na końce włókien. Mała okrągła główka szczoteczki porusza się ruchem oscylacyjno-rotacyjnym, któremu towarzyszą mikrowibracje włókien. Całość sprawia, że szczotkowanie jest bardzo ciche, delikatne i niezwykle skuteczne, a przy tym nadzwyczaj przyjemne. 


Artykuł powstał we współpracy z Oral-B.