Kwasy na twarz – które kosmetyki z kwasami wybrać i jak je bezpiecznie stosować

Jak działają kwasy złuszczające, czyli rodzaje kwasów kosmetycznych
Kwasy złuszczające stosuje się w celu wygładzenia skóry, pozbycia się martwego naskórka i ujednolicenia kolorytu cery. Wiele kwasów na też działanie przeciwstarzeniowe poprzez spłycenie drobnych zmarszczek i stymulację produkcji kolagenu i elastyny w skórze. Działają także bakteriobójczo i sebostatycznie, przynosząc znakomite rezultaty w leczeniu trądziku. Kwasy na twarz oddziałują praktycznie nieustannie podczas kilkumiesięcznej kuracji, w przeciwieństwie na przykład do peelingów mechanicznych i na tym właśnie polega ich skuteczność. W ten sposób pomagają w pozbyciu się uporczywych zaskórników, przebarwień i blizn.
Kwasy dzieli się głównie na trzy grupy:
Różnice między nimi dotyczą przede wszystkim budowy chemicznej i intensywności działania. Ważną rolę odgrywa też stężenie kwasów, od którego zależą właściwości preparatu. Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym grupom, rodzajom kwasów i wybranym produktom.
Kwasy AHA – oczyszczenie, złuszczenie, redukcja przebarwień, walka z trądzikiem
Kwasy AHA to najliczniejsza i najbardziej popularna grupa, jeśli chodzi o pielęgnację domową. Zaliczamy do nich m.in. kwas glikolowy, migdałowy, cytrynowy, mlekowy. Są to kwasy o małych cząsteczkach i działaniu na powierzchni skóry. Rozpuszczają się w wodzie, ale nie rozpuszczają się w tłuszczach. Mogą przenikać w głąb skóry. Ich rolą jest przede wszystkim:
- perfekcyjne złuszczenie cery,
- oczyszczenie rozszerzonych porów,
- ujednolicenie kolorytu skóry,
- redukcja przebarwień.
Kwasy AHA poleca się osobom z problemami z trądzikiem i łagodniejszymi wykwitami na skórze. Jeśli Twoja skóra wymaga mocnego odżywienia i regeneracji, na przykład po opalaniu, również możesz skorzystać z zabiegu kwasami AHA na twarz.
Uwaga!
Niskie stężenia kwasów AHA (od 5% do 15%) wykazują działanie nawilżające. Im wyższe stężenie kwasu, tym posiada on mocniejsze działanie złuszczające.
Kwasy w kosmetykach mają różne stężenie i występują w odmiennych formułach. Przygody z kwasami AHA nie rozpoczynaj od wysokich stężeń i silnie skoncentrowanych formuł. Możesz zacząć od złuszczającego toniku Only Bio Pinch of Glow, aby zobaczyć, jak Twoja skóra reaguje na kwasy i czy te składniki jej służą. Toniku możesz używać 2-3 razy w tygodniu przed snem. Mocne działanie oczyszczające ma też płyn do mycia twarzy bez wody Niszcz Pryszcz DLA z kwasem migdałowym – idealny dla osób o cerze tłustej i trądziku łojotokowym. Oczyści twarz i przygotuje ją do dalszej pielęgnacji.
Jeśli chcesz wytoczyć cięższe działo w walce z niedoskonałościami i przebarwieniami, wypróbuj jedno z peelingujących serów z kwasami AHA:
Test czułości
Przed pierwszym użyciem wykonaj test czułości – nanieś produkt na niewielki obszar na twarzy lub jeśli masz wrażliwą cerę, w zgięciu łokcia. Jeśli po 24 h nie wystąpi podrażnienie, możesz użyć serum na twarz. W przypadku kłucia lub pieczenia, zmyj produkt jak najszybciej wodą. Jeśli uczucie się utrzymuje, skonsultuj się z lekarzem.
Kwasy BHA – walka z zaskórnikami i redukcja sebum
Kwasy BHA to wąska grupa kwasów na twarz, do których zalicza się kwas salicylowy. Jego zadaniem jest przede wszystkim:
- redukcja zaskórników,
- zmniejszenie wydzielania sebum,
- złuszczenie naskórka.
Kwasy BHA są przeznaczone głównie do skóry tłustej, problematycznej, łojotokowej i mieszanej. Kwas salicylowy jako jedyny jest rozpuszczalny w tłuszczach i przeniknie przez warstwę sebum. Odblokuje pory i dogłębnie oczyści skórę. Jest polecany dla osób z zaskórnikami zamkniętymi, czyli grudkami podskórnymi. Jest to najmocniejszy kwas dostępny w kosmetykach domowego użytku, dlatego dostępny jest zwykle w 2% stężeniu. Doskonale redukuje nadmierny łojotok i otwarte bądź zamknięte zaskórniki (grudki). Kwas salicylowy w kosmetykach znajdziesz m.in. w:
Kwasy PHA – dla cer wrażliwych
Kwasy PHA to liczna grupa kwasów kosmetycznych. Są przeznaczone do cer wrażliwych, naczynkowych, skłonnych do podrażnień. Nie są fotouczulające, więc można stosować je przez cały rok. Zalicza się do nich np. popularny kwas laktobionowy. Zwykle w kosmetykach złuszczających, przeciwtrądzikowych i przeciwprzebarwieniom poli-hydroksykwasy są łączone z innymi hydrokwasami. Na przykład:
Porada
Jeśli walczysz z trądzikiem różowatym, wypróbuj kwas azelainowy Just Revox, który delikatnie złuszcza, odblokowuje pory i wygładza skórę. Kwas azelainowy charakteryzuje się przede wszystkim działaniem przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym – pomaga więc zredukować rumień i zmniejsza postępowanie zmian zapalnych, nie naruszając bariery ochronnej skóry, co jest bardzo ważne przy wrażliwej, naczyniowej cerze.
Czy kwas hialuronowy złuszcza?
Zacznijmy od tego, że kwas hialuronowy … nie jest kwasem! To wielocukier, którego zadaniem jest przede wszystkim nawodnienie, nawilżenie cery. Więcej o jego działaniu przeczytasz w artykule o kwasie hialuronowym. 10-procentowe stężenie tego składnika znajdziesz np. w serum Nacomi Next Level – istna bomba nawilżająca, która pomaga odbudować uszkodzoną warstwę hydrolipidową i wygładzić skórę. Można go stosować jako uzupełnienie kuracji kwasami złuszczającymi, gdy cera potrzebuje nawilżenia szczególnie.
Jak stosować kwasy na twarz – efekty uboczne?
Stężenie kwasów w kosmetykach domowego użytku jest zwykle niskie, ale warto przyzwyczajać skórę do ich działania i na początku stosować kosmetyk np. co trzeci dzień. Najlepsze efekty można uzyskać, stosując kwasy przez cały sezon jesienny lub zimowy – wyjątkiem są kwasy PHA, które można stosować cały rok. Kwasy zaleca się stosować na noc, na suchą twarz. Część z nich należy pozostawić na skórze, inne trzeba zmyć – zawsze zapoznaj się z zaleceniem producenta kosmetyku. Skóra po kwasach AHA i BHA może reagować pieczeniem lub mrowieniem, które powinno ustąpić po kilku minutach. Jeśli dyskomfort jest zbyt duży, skonsultuj to z dermatologiem. Być może kwas został dobrany nieprawidłowo do potrzeb.
W trakcie kuracji peelingiem migdałowym lub kremem z kwasem salicylowym zostaje osłabiona bariera ochronna skóry. Aby odbudować jej właściwości obronne, warto ją wzmacniać kremami z probiotykami, prebiotykami i witaminami (bez witaminy A!). Nie nakładaj serów i kremów z kwasami na podrażnioną, z opryszczką czy infekcjami. Zaleca się unikania produktów z kwasami w okresie ciąży.
Pamiętaj!
Kwasów AHA i BHA nie można łączyć z innymi kwasami, witaminą A i retinoidami. Unikaj też bezpośredniej ekspozycji na słońce i bezwzględnie używaj filtrów przeciwsłonecznych SPF50 lub 50+ podczas dni kuracji i tydzień-dwa po jej zakończeniu. Najbezpieczniej zaplanować kurację kwasami w chłodne miesiące. Pamiętaj, że może wystąpić indywidualna nietolerancja produktu. Jeśli pojawi się dyskomfort, zaprzestań używania kosmetyku z kwasami.