Zapachy

Nuty zapachowe, czyli architektura perfum w pigułce

Hebe
Hebe
Dlaczego perfumy inaczej pachną chwilę po rozpyleniu na skórze, a inaczej po kilku minutach od aplikacji? Sekret tkwi w uwalniających się nutach zapachowych i stopniowej budowie kompozycji. Najpierw wybrzmiewa nuta głowy, następnie uwalniana jest nuta serca. Ich podstawę i wzmocnienie stanowi nuta bazowa. Odkryj z nami tajemnice perfum – najpiękniejszych zapachów dla niej i dla niego.
Nuty zapachowe, czyli architektura perfum w pigułce

Dlaczego perfumy inaczej pachną chwilę po rozpyleniu na skórze, a inaczej po kilku minutach od aplikacji? Sekret tkwi w uwalniających się nutach zapachowych i stopniowej budowie kompozycji. Najpierw wybrzmiewa nuta głowy, następnie uwalniana jest nuta serca. Ich podstawę i wzmocnienie stanowi nuta bazowa. Odkryj z nami tajemnice perfum – najpiękniejszych zapachów dla niej i dla niego.

Pierwsze spotkanie z nutą zapachową: nuta głowy

To ona decyduje o pierwszym wrażeniu ze spotkania z perfumami. Nuta głowa wpływa na pamięć zapachu i zwykle to od niej zależy, czy finalny bukiet Ci się spodoba. Górna nuta zapachowa jest wyczuwalna od razu po spryskaniu skóry lub testera, ale też najszybciej się zaciera – nie ma po niej śladu już po kilku-kilkunastu minutach. Ma zachęcać do dalszej „podróży” po zapachu. Wykorzystuje się w niej najbardziej intensywne i wyraziste w swoich kategoriach substancje zapachowe o wysokiej lotności, np.:

  • w perfumach cytrusowych: bergamotkę, limonkę, pomarańczę,
  • w perfumach owocowych: melon, arbuz, ananas,
  • w perfumach korzennych: czarny i zielony pieprz,
  • w perfumach zielonych: miętę, ogórek, melisę, lawendę, tymianek.

Nuta serca, czyli jakość perfum

Po 10-20 minutach od rozpylenia do głosu dochodzi nuta serca, która jest bardzo subtelna i przez niewprawione nosy słabo wyczuwana. Pełni jednak ważną rolę – płynnie łączy akordy wysokie z bazowymi, decydując o jakości całej kompozycji. Na skórze każdego może pachnieć nieco inaczej. Nutę serca współtworzą substancje zapachowe o średniej lotności. Są to najczęściej:

  • aromaty korzenne, np. goździk, cynamon, imbir, kardamon,
  • aromaty zielone: szałwia, rozmaryn, jałowiec,
  • aromaty kwiatowe: ylang-ylang, tuberoza, róża, jaśmin, lilia, konwalie, fiołek.

Nuta serca utrzymuje się średnio do 1-4 godziny od rozpylenia i jej akordy stopniowo łączą się z nutą głębi.

Czy wiesz, że?

Środkowa nuta w piramidzie zapachów stanowi temat przewodni perfum. To ona definiuje rodzinę zapachową, do której będą należeć konkretna woda. Na przykład jeśli nuta serca jest oparta na molekułach korzennych, to perfumy będą klasyfikowane jako orientalne. Jeśli w nucie środkowej pojawią się kwiaty, perfumy będą wpisywane do kategorii kwiatowych itd.

Podstawa zapachu – nuta głębi

U „podłoża” perfum leżą najmniej lotne, ciężkie substancje zapachowe, które stabilizują i wzmacniają mieszankę. Nutę głębi wyczujesz ok. godziny od aplikacji. Bywa ona wzbogacona utrwalaczami, dzięki czemu może wybrzmiewać kilkanaście godzin, a nawet kilka dni. To od niej zależy trwałość zapachu. Tworzą ją najczęściej:

  • zapachy drewniane i zielone, np. drzewo sandałowe, cedrowe, paczula,
  • zapachy zwierzęce: piżmo, ambra,
  • zapachy słodkie: wanilia, miód, marcepan,
  • zapachy skórzane, tytoniowe, balsamiczne i kadzidlane.

Piramida zapachowa – wskazówka przy wyborze perfum

Poszczególne nuty łatwiej wyczuć w perfumach opartych na naturalnych składnikach, ale coraz więcej producentów stosuje składniki syntetyczne, które trudno przyporządkować do konkretnej kategorii. To nie oznacza, że perfumy syntetyczne są gorsze – mają po prostu bardziej złożony profil zapachowy. Jednak producenci w opisach nadal stosują klasyczną piramidę zapachową, która ma na celu zobrazować klientowi charakter mieszanki i przyporządkować ją do konkretnej rodziny zapachów. Spis nut zapachowych perfum to rodzaj wskazówki pomocnej przy wyborze nowych perfum. Warto się nim sugerować, zwłaszcza gdy wybierasz perfumy przez internet. Zobacz też nasze wskazówki, jak dobierać perfumy do typu urody, osobowości, a nawet figury.

Jak wybierać perfumy po nucie zapachowej? Przykłady

Jeśli lubisz słodkie perfumy waniliowe, szukaj wanilii w bazowej nucie zapachowej, (np. Lancôme La Vie Est Belle, Tous Oh! The Origin). Gdy wolisz zapachy intensywne, mocne, orientalne sprawdzaj, czy w podstawie zawarto paczulę, ambrę i akordy drzewne (np. Yves Saint Laurent Black Opium, Paco Rabanne Lady Million). Możesz też zrobić quiz, który dobierze nuty zapachowe pasujące do twojej osobowości, sprawdź!