Blog Ciało

Miesiączkowa rewolucja – wybieramy kubeczki menstruacyjne, wielorazowe podpaski i naturalne tampony

Hebe
Hebe
Są ekologiczne, ekonomiczne i lepsze dla zdrowia – wielorazowe popaski i silikonowe kubeczki menstruacyjne zdobywają rzesze zwolenniczek. Jakie mają wady i zalety? Poznaj zdrowsze zamienniki tradycyjnych środków higienicznych.
Miesiączkowa rewolucja –  wybieramy kubeczki menstruacyjne, wielorazowe podpaski i naturalne tampony

Są ekologiczne, ekonomiczne i lepsze dla zdrowia – wielorazowe popaski i silikonowe kubeczki menstruacyjne zdobywają rzesze zwolenniczek. Jakie mają wady i zalety? Poznaj zdrowsze zamienniki tradycyjnych środków higienicznych.

3 powody, dla których warto wypróbować zamienniki zwykłych podpasek

  1. Są zdrowsze. Nie zawierają chloru, dioksyn, glifosatu, barwników i innych szkodliwych związków chemicznych.
  2. Są ekologiczne. Podpaski jednorazowe są zwykle biodegradowalne, a wielorazowe zgodne z trendem zero waste.
  3. Wielorazowe produkty są tańsze w dłuższej perspektywie stosowania. Np. koszt kubeczka menstruacyjnego wynosi tyle co zaledwie 4-5 miesięcy stosowania zwykłych podpasek.

Czy wiesz, że?

Statystycznie każda z nas w ciągu życia zużyje około 20 tys. sztuk środków służących do ochrony podczas okresu!

Naturalne alternatywy dla środków menstruacyjnych

Naturalne podpaski i wkładki jednorazowe

Są produkowane z organicznej bawełny i oddychających materiałów. Nie zawierają barwników i substancji zapachowych. Podpaski ekologiczne są dodatkowo biodegradowalne. Wybieraj produkty opiniowane i/lub certyfikowane. Na przykład:

  • Femina Pure mają pozytywną opinię Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników,
  • Naturella Cotton Protection dostały certyfikat Cotton Inc. i zatwierdzenie organizacji Skin Health Alliance,
  • Gentle Day mają certyfikat ekologiczny Oeko-Tex® 100 (Nr 2011LK0006) i spełniają wymagania ekologiczne dla produktów posiadających bezpośredni kontakt ze skórą.
DODANO
DODANO
DODANO
DODANO
DODANO
DODANO

Naturalne tampony jednorazowe

Podobnie jak ekologiczne podpaski powinny być wykonane w 100% z certyfikowanej bawełny organicznej. Wybieraj produkty niechlorowane, bez pestycydów czy pozostałości herbicydów. Przykład: Gentle Day, Silvercare, O.B. Organic.

DODANO
DODANO
DODANO

Wkładki i podpaski wielorazowe

Są to podpaski szyte z ekologicznych, naturalnych materiałów, zwykle z bawełny organicznej. Różnią się wielkością i stopniem chłonności. Można je wielokrotnie prać. Jak stosować podpaski wielokrotnego użytku? Weźmy przykład produktów marki Silvercare. Podpaski i wkładki wielorazowe mają skrzydełka zapinane na zatrzaski, dzięki czemu łatwo dopasowują się do bielizny i nie przekręcają podczas noszenia. Po użyciu zaleca się je wycisnąć i pozostawić do wymoczenia w zimnej wodzie, a następnie uprać w pralce w temperaturze 40 stopni. I można używać ponownie, średnio do 100 razy! Wszystkie znajdziesz w kategorii podpaski naturalne.

DODANO
DODANO
DODANO
DODANO

Czy wiesz, że?

Dostępne są również majtki menstruacyjne. Stanowią alternatywę dla wielorazowych podpasek albo pełnią dodatkową ochronę podczas obfitych miesiączek.

Kubeczki menstruacyjne

Co to są kubeczki menstruacyjne? Wywołują sporo kontrowersji, ale nie można im odmówić ekologicznych i ekonomicznych zalet. To nowoczesna alternatywa dla tamponów i podpasek. Są to małe pojemniczki z miękkiego silikonu, które wkłada się do pochwy i w nich zbiera się miesiączka. Wystarczają nawet na kilka lat. Mogą być stosowane przez dziewczyny i kobiety w każdym wieku. Nie przeciekają nawet przez 12 h.

Wybieraj produkty wykonane z medycznego silikonu. Dobierz rozmiar do obfitości okresu i długości szyjki macicy (w opisie produktu Selena Cup, producent świetnie wyjaśnia, jaki kubeczek menstruacyjny będzie dla Ciebie najlepszy i jak to sprawdzić).

Jak założyć kubeczek menstruacyjne?

Złóż go w palcach i powoli wsuń do pochwy – nie za głęboko, ale by nie wystawał. Kubeczek powinien się wtedy otworzyć, zapewniając pełną ochronę.

Pamiętaj, że najważniejszy jest Twój komfort i dobre samopoczucie. Testuj i wybieraj naturalne środki higieniczne, w których czujesz się pewnie i jest Ci po prostu wygodnie.