Blog Ciało

Skuteczne sposoby na zrogowaciałe pięty - jak się ich pozbyć?

Hebe
Hebe

Zrogowaciała skóra stóp to nie tylko nieprzyjemny widok, ale i spory dyskomfort. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na suche pięty, dzięki którym można poczuć się pewnie, niezależnie od pory roku. Co na zrogowaciałe pięty sprawdzi się najlepiej? Oto sprawdzone porady!

Skuteczne sposoby na zrogowaciałe pięty - jak się ich pozbyć?

Jakie są przyczyny zrogowaciałego naskórka na stopach?

Aby zminimalizować problem w przyszłości, warto dowiedzieć się, jakie są jego bezpośrednie przyczyny. W przypadku skóry na stopach trzeba mieć na uwadze, że może być ona nawet 4 razy grubsza, aniżeli na rękach czy tułowiu. Naskórek ulega więc intensywnemu rozrastaniu się, co jest naturalnym procesem. Jednak ze względu na nasze codzienne nawyki, zjawisko to może być nasilone, np. pod wpływem noszenia niewłaściwego obuwia, a także nieprawidłowej pielęgnacji.

Okazuje się też, że problem może potęgować nadmierne i zbyt częste złuszczanie naskórka. Wówczas uruchamiane są procesy obronne skóry i jeszcze szybsze rogowacenie. Wiele problemów może przynieść także nieprawidłowo przeprowadzony pedicure, który najlepiej wykonywać tylko w specjalistycznych gabinetach kosmetycznych.

Problem suchych i pękających pięt częściej dotyczy także cukrzyków. Takie osoby mają wrażliwszą skórę na stopach oraz pogorszone ukrwienie w kończynach dolnych. Dlatego też ich stopy są bardziej podatne na wszelkiego rodzaju urazy, które później trudniej się goją. Najlepiej więc, aby cukrzycy korzystali ze stałej pomocy podologa.

Jak usunąć zrogowaciały naskórek z pięt?

Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na zrogowaciałe pięty, wymagają one jednak regularności. 

Pierwszym krokiem, o który warto zadbać są kąpiele dla stóp. Jak je przeprowadzać? Najistotniejsza jest ciepła woda pozwalająca na szybkie zmiękczenie naskórka. Ważne jest jednak także to, aby podczas namaczania dostarczyć skórze dodatkowych składników odżywczych. Doskonale sprawdzą się do tego zioła, w tym nagietek, rumianek oraz liście brzozy. Alternatywą są sole do kąpieli pełne drogocennych minerałów, które mają na celu odżywienie cery. Ile powinno trwać takie moczenie? Najlepiej do 15 minut, co pozwoli zmiękczyć skórę stóp i ułatwić dalsze zabiegi.

Jak jeszcze dbać o zrogowaciałe pięty? Absolutną podstawą powinny być peelingi do kąpieli. Pozwalają one usunąć martwy naskórek w sposób delikatny, ale skuteczny. Dzięki temu łatwiej walczyć ze zrogowaciałą skórą, przy czym tylko wtedy, gdy taki zabieg wykonywany jest w regularny sposób. Warto wybierać także peelingi gruboziarniste, które skuteczniej poradzą sobie ze skórą w tym miejscu.

Innym sposobem na suche pięty jest zastosowanie pumeksu lub specjalnej tarki. Taki zabieg trzeba jednak wykonywać delikatnie i umiejętnie, gdyż nadmierna siła może doprowadzić do efektu odwrotnego, czyli uszkodzenia skóry i tym samym jej jeszcze szybszego rogowacenia. Jak więc przeprowadzać zabieg? Najlepiej delikatnie usunąć martwy naskórek na sucho, poprzez wykonywanie okrężnych ruchów. Trzeba też pamiętać o tym, aby pumeks lub tarka były suche i czyste. Należy dodatkowo regularnie je wymieniać, są one bowiem doskonałym środowiskiem do rozwoju bakterii. Te ostatnie - jeśli przedostaną się na stopy - mogą doprowadzić np. do grzybicy.

Jak działają kosmetyki zmiękczające zrogowaciałe pięty?

Odpowiadając sobie na pytanie, jak wyleczyć zrogowaciałe pięty, nie można zapomnieć o specjalnych kosmetykach przeznaczonych do tego celu. Chodzi tutaj o kremy do stóp z tak dobranymi składnikami, aby lepiej radzić sobie ze suchymi oraz zrogowaciałymi piętami

W składzie takich preparatów powinny znaleźć się przede wszystkim takie substancje jak:

  • mocznik wiążący wodę w naskórku, przez co poprawia się jego nawilżenie, a także sprężystość,
  • gliceryna, która eliminuje uczucie szorstkości,
  • alantoina, która nawilża oraz koi, a także regeneruje i zmiękcza naskórek,
  • masło shea intensywnie nawilżające oraz tworzące przyjemny, ochronny film,
  • witamina A ułatwiająca regenerację oraz zmniejszająca rogowacenie,
  • witamina E wspierająca odbudowę oraz regenerację skóry.

Im więcej takich składników w kosmetyku, tym lepsza pielęgnacja stóp. Aby jednak zapewnić optymalne wchłanianie, preparat najlepiej nakładać na dobrze oczyszczone oraz wysuszone stopy, oraz pozostawić do pełnego wchłonięcia się.

Sprawdź wszystkie kosmetyki do pielęgnacji stóp, które mogą pomóc w walce ze zrogowaciałym naskórkiem.

W jakiej sytuacji warto skonsultować się z podologiem?

Jeśli domowe sposoby na zrogowaciałe pięty nie działają, to koniecznie trzeba odwiedzić podologa. To specjalista chorób stóp, który na podstawie aktualnego stanu skóry zaleci odpowiednie postępowanie szyte na miarę danego pacjenta. Wykona także niezbędne zabiegi pomagające poradzić sobie ze zrogowaciałą skórą pięt, co może być trudne do samodzielnego wykonania, bez odpowiedniej wiedzy i narzędzi. 

Jak pozbyć się zrogowacenia na piętach? Jak widać sposobów jest wiele, a absolutną bazą jest odpowiednia pielęgnacja, a także wsparcie w postaci kosmetyków. Z poważniejszym problemem warto też udać się do podologa, który wskaże, jakie preparaty stosować oraz jakie zabiegi powtarzać, aby w krótszym czasie zminimalizować problem oraz cieszyć się piękną skórą stóp.