Naturalne

Naturalna pielęgnacja ciała – jak zadbać o skórę w zgodzie z naturą?

Hebe
Hebe
Dlaczego warto zaufać naturalnej pielęgnacji ciała? Ponieważ naturalne kosmetyki – żele pod prysznic, dezodoranty, peelingi, balsamy, kremy do opalania czy preparaty do golenia – nie zalewają nas chemicznymi substancjami, które mogą potencjalnie uczulać i wpływać na gospodarkę hormonalną. Podpowiadamy, jak wprowadzić do rutyny produkty do ciała zgodne z jego biologią i środowiskiem. Poznaj kosmetyki naturalne do pielęgnacji ciała!
Naturalna pielęgnacja ciała – jak zadbać o skórę w zgodzie z naturą?

Dlaczego warto zaufać naturalnej pielęgnacji ciała? Ponieważ naturalne kosmetyki – żele pod prysznic, dezodoranty, peelingi, balsamy, kremy do opalania czy preparaty do golenia – nie zalewają nas chemicznymi substancjami, które mogą potencjalnie uczulać i wpływać na gospodarkę hormonalną. Podpowiadamy, jak wprowadzić do rutyny produkty do ciała zgodne z jego biologią i środowiskiem. Poznaj kosmetyki naturalne do pielęgnacji ciała!

Zmyj się z siebie chemię: naturalne żele pod prysznic

Naturalne żele pod prysznic mają w składzie substancje naturalnego pochodzenia. Zamiast mocno pieniących się SLS i SLES, które mogą przesuszać skórę i wywoływać uczulenie, do naturalnych balsamów i żeli pod prysznic dodaje się np. delikatniejsze substancje myjące pozyskiwane z kokosa. Produkty naturalne są pozbawione parabenów, parafiny, barwników, syntetycznych aromatów i sztucznych silikonów. Zamiast tego są wypełnione ekstraktami roślinnymi:

  • wodami kwiatowymi i hydrolatami, np. z róży, ogórka, arbuza. Przykład: żel pod prysznic YOPE Róża i Kadzidło;
  • nawilżającym ekstraktem z aloesa. Przykład: żele pod prysznic YUMI;
  • ziołami i ekstraktami z roślin leczniczych, tj. rumianek, nagietek, kora dębu, wąkrotka azjatycka. Przykład: żel nawilżający YOPE z dziurawcem;
  • ekstraktami owocowymi, tj. brzoskwinka, ananas, mango, cytryna, limonka. Przykład: żel pod prysznic Hebe Naturals Pomarańcza i Imbir;
  • olejkami, tj. arganowy, jojoba, ze słodkich migdałów. Przykład: olejek do mycia ciała Clochee Cleansing.

Mogą mieć formę pianki do mycia ciała, olejku, żelu, mydła w kostce – do wyboru, do koloru. Naturalne żele i mydła są bezpieczne dla skóry, ponieważ nie uszkadzają warstwy wodno-lipidowej. Mogą zawierać jedynie dodatki nieszkodliwych konserwantów, które są gwarantem zachowania konsystencji i świeżości produktu. Naturalne żele pod prysznic pięknie pachną i skutecznie, choć delikatnie zmywają zabrudzenia, resztki filtrów przeciwsłonecznych i inne codzienne zanieczyszczenia. Dla fanów kosmetyków zero waste polecamy naturalne mydła w kostce, np. z oliwą z oliwek lub śluzem ślimaka.

Warto wiedzieć!

Składniki zawarte w naturalnych mydłach i żelach pod prysznic ulegają biodegradacji, dlatego nie zanieczyszczają wód.

Zedrzyj z siebie szorstką skórę: naturalne peelingi do ciała

Dlaczego regularne złuszczanie ciała jest tak ważne w pielęgnacji? Ponieważ skóra jest dokładnie oczyszczona z warstwy martwych komórek naskórka. Dzięki temu pozbędziesz się przesuszeń i zrogowaceń na piętach, łokciach i kolanach – skóra stanie się gładsza, miększa i lepiej przygotowana do przyjęcia składników aktywnych z balsamów.

Co wykorzystać do naturalnego peelingowania ciała? Możesz wykonać 1-2 razy w tygodniu peelingi cukrowe, kawowe lub z drobinkami soli morskiej. W botanicznych skrubach stosuje się też drobno zmielone pestki owoców. W peelingach enzymatycznych znajdziesz natomiast delikatnie rozpuszczające martwy naskórek ekstrakty i enzymy roślinne. Oryginalne czarne mydło również działa peelingująco. Świetnym i niedrogim sposobem na wygładzanie skóry (i pozbycie się cellulitu!) jest szczotkowanie ciała na sucho szczotką z naturalnym włosiem, np. z agawy.

Czy wiesz, że?

Kosmetyki naturalne mogą być certyfikowane, co nie oznacza, że kosmetyki bez certyfikatów nie mogą być naturalne. Drogowskazem dla kupujących może być na przykład wskaźnik NOI (Natural Origin Index), który dostarcza informacje o procentowej zawartości botanicznych i mineralnych substancji zawartych w kosmetykach. Wartość powyżej 90% to bardzo dobry rezultat świadczący o naturalności produktu do ciała, twarzy lub włosów. Dowiedz się więcej o znaczeniu certyfikatów naturalności w kosmetykach.

Przywróć skórze nawilżenie: naturalne balsamy i olejki do ciała

Tego kroku nie możesz pominąć w codziennej pielęgnacji, a już na pewno nie podczas sezonu letniego i zimowego, gdy skóra jest narażona na utratę ochronnej warstwy hydrolipidowej, co skutkuje szybkim przesuszeniem. Nawilżanie skóry całego ciała balsamem, mleczkiem, musem, olejkiem lub kremem zawierającym naturalne wyciągi z roślin wspiera odbudowę naturalnej bariery ochronnej naskórka i zapewnia zachowanie nawilżenia na właściwym poziomie.

Naturalne kremy do ciała oraz olejki do ciała są często bardzo treściwe, ponieważ opierają się na naturalnych olejach i masłach roślinnych, np. shea, z jojoby, arganowym, kokosowym. Dzięki temu są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych i uszczelniają płaszcz hydrolipidowy skóry. W ten sposób naturalne olejki i masełka do ciała chronią skórę przed uszkodzeniami i utratą wody.

Wskazówka

Oczywiście w naturalnej pielęgnacji możesz sięgać po produkty jednoskładnikowe. Mnóstwo czystych hydrolatów i olejków znajdziesz w ofercie marki Nature Queen. Możesz je dodawać do balsamów lub stosować na wybrane partie ciała (np. olej z pestek malin cudownie działa na rozstępy). W ten sposób ściśle dopasujesz produkt do potrzeb Twojej skóry.

Tłuszcze formuły są idealne na zimę i chłodniejsze miesiące. Na lato lub gdy po prostu wolisz lżejsze konsystencje, możesz wybierać lekkie naturalne balsamy oraz mleczka z ekstraktami roślinnymi, które silnie nawilżą ciało. Nieocenione w ten roli są żele aloesowe do ciała lub naturalne balsamy z aloesem.

Zadbaj o przesuszone partie ciała: naturalne kremy do rąk, stóp i łokci

Niektóre części ciała, a mamy na myśli łokcie, kolana, dłonie i stopy, szybciej się przesuszają. Na szorstkie partie zastosuj naturalny superskładnik – propolis. Masełka i maści z propolisem genialnie regenerują skórę. Innym woskiem, tym razem pozyskiwanym nie od pszczół, lecz w owczej wełny, jest lanolina, która przypomina warstwę lipidową ludzkiego naskórka. Zapobiega keratynizacji, czyli nadmiernemu narastaniu naskórka.

Jeśli jesteś wege i szukasz wyłącznie wegańskich kremów do rąk naturalnych, wybieraj kremy do rąk z wysoką zawartością maseł i olejów, np. z.

  • sandałowca,
  • awokado,
  • kokosa,
  • makadamia,
  • kiełków pszenicy,
  • shea.

Wszystkie naturalne kremy do rąk mamy tu. Natomiast w naturalnych kremach do stóp świetnie sprawdza się mentol, olejek miętowy, olejek z drzewa herbacianego, kora dębu – działają dezynfekująco i dają przyjemne uczucie odświeżenia. Cenionym składnikiem organicznym stosowanym w kremach do stóp jest też mocznik, który nie tylko silnie nawilża, ale też zmiękcza skórę.

Warto wiedzieć

Aloes to naturalny superskładnik, który nie tylko łagodzi i nawilża, ale działa też przeciwgrzybicznie.

Zachowaj świeżość: dezodoranty w naturalnym wydaniu

W kulce, sztyfcie lub w postaci kryształu – coraz częściej wybieramy naturalne dezodoranty i antyperspiranty. Produkty są wyrabiane na bazie sody i olejków roślinnych, a także ałunu, czyli naturalnego minerału, który neutralizuje nieświeży zapach. Dezodoranty z pudrem bambusowym również zabezpieczą skórę przed nadmiernym poceniem się i przykrymi aromatami nawet w gorące, letnie dni. Sprawdź wybór naturalnych dezodorantów.

Chroń się przed słońcem: naturalne kremy SPF

Czy już wspominaliśmy na blogu, że ochrona skóry to podstawa świadomej pielęgnacji? ;) Nie wychodź na plażę ani nie zwiedzaj miast bez filtrów UV – lekceważenie negatywnego wpływu promieniowania słonecznego może skutkować odwodnieniem skóry i przyspieszeniem jej fotostarzenia. Sięgnij po kremy i olejki do opalania z odpowiednio wysokim faktorem SPF. Jeśli bliska sercu jest Ci naturalna pielęgnacji, sięgnij po filtry mineralne, które odbijają promienie słoneczne od skóry jak lustro. Zawierają naturalne substancje, np. tlenek cynku (Zinc oxide) i dwutlenek tytanu (Titanium dioxide).

Zobacz też przewodnik po ekokosmetykach dla początkujących

Kosmetyki naturalne do ciała opierają swoje składy w przeważającym procencie na środkach pochodzenia roślinnego. Nie zawierają silikonów, parafiny i olejów mineralnych. Koją skórę wrażliwą, trądzikową, podrażnioną słońcem. Warto sięgać po składniki, które podsuwa nam Matka Natura – w poszanowaniu dla mikrobiom skóry i naszej planety.