Dermokosmetyki

Cera naczynkowa – jak o nią dbać?

Hebe
Hebe
Skóra naczynkowa potrafi być naprawdę kłopotliwa. Szczególnie, jeśli stany zapalne w postaci czerwonych rumieńców utrzymują się nieustannie na policzkach, brodzie, czy nosie. O cerę naczynkową należy dbać przez cały rok, ale ważne, by wystarczająco dobrze przygotować ją np. do zimy oraz zaopiekować się nią przed wiosną. Czy wiesz, jak pielęgnować cerę naczynkową?
Cera naczynkowa – jak o nią dbać?

Skóra naczynkowa potrafi być naprawdę kłopotliwa. Szczególnie, jeśli stany zapalne w postaci czerwonych rumieńców utrzymują się nieustannie na policzkach, brodzie, czy nosie. O cerę naczynkową należy dbać przez cały rok, ale ważne, by wystarczająco dobrze przygotować ją np. do zimy oraz zaopiekować się nią przed wiosną. Czy wiesz, jak pielęgnować cerę naczynkową?

Czy mam skórę naczynkową? O tym musisz wiedzieć!

To pytanie z pewnością zadaje sobie wiele spośród kobiet. Odpowiedź na nie, nie zawsze jest jednoznaczna, a niekiedy do dokładnego sprecyzowania rodzaju skóry konieczna jest analiza specjalisty. Ogólnie rzecz biorąc cera naczynkowa to taka, która jest płytko unaczyniona. Oznacza to mniej więcej tyle, że naczynia krwionośne są w tym przypadku rozszerzone i tłoczą się dosłownie tuż pod skórą. Ścianki takich naczyń są dość słabe i mało elastyczne, mają także tendencję do gwałtownego rozszerzania pod wpływem niekorzystnych czynników. Osoby ze skórą naczynkową zwykle narzekają na silne rumieńce, które pojawiają się np. w stresujących sytuacjach lub podczas uprawiania sportów zimowych. Warto podkreślić, że zbyt długa ekspozycja twarzy z cerą naczynkową na mróz, jest zdecydowanie niewskazana.

Kiedy rozpoczyna się problem z rozszerzonymi naczyniami od razu widoczne są liczne zaczerwienienia, skóra może swędzieć i piec. Na skórze naczynkowej mogą pojawić się rumieńce, które nie znikają po upływie kilku minut. Nie są łatwe do zakamuflowania nawet solidnym makijażem.

DODANO
DODANO
DODANO
DODANO

Czy wiesz, że?

Skóra naczynkowa to bardziej domena kobiet, niż mężczyzn. Nasza skóra jest delikatniejsza, cieńsza i wrażliwsza, a wpływ ma na to żeński hormon estrogen, który odpowiada za rozkurczanie naczyń krwionośnych.

Problemu cery naczynkowej nie należy bagatelizować, szczególnie, jeśli rumieńce pojawią się już w dzieciństwie. Zbagatelizowana przypadłość wraz z dojrzewaniem może nabrać na sile. W praktyce, naczynia krwionośne mogą przestać się obkurczać i pozostaną widoczne na skórze w postaci drobnych pajączków. Następstwem zaniedbanej skóry naczynkowej może być także późniejszy trądzik różowaty i liczne stany zapalne. Ten ostatni, trudny i dość niekorzystnie wyglądający etap rozwoju zaniedbania cery naczynkowej jest trudny do całkowitego wyleczenia.

Pamiętaj, że! Zły wpływ na stan cery naczynkowej może mieć także:

  • Intensywne opalanie, bez zabezpieczenia filtrami UV,
  • Sauna i solarium,
  • Nagłe zmiany temperatury – osobom z cerą naczynkową nie zaleca się np. mycia twarzy lodowatą wodą i szybkie ogrzewanie np. ciepłym ręcznikiem, ani mycia twrazy gorącą wodą,
  • Pikantne jedzenie – należy unikać potraw kuchni meksykańskiej, ostrej papryki, tabasco, przesolenia potraw,
  • Nieodpowiednio dobrane, drażniące kosmetyki,
  • Nadmierne spożywanie alkoholu, palenie tytoniu.

Jak dbać o cerę naczynkową, by cieszyć się pięknym wyglądem?

To prawda, że cera naczynkowa jest jedną z trudniejszych w pielęgnacji. Należy o nią dbać szczególnie, ponieważ wiele z drażniących kosmetyków może znacząco pogorszyć jej stan.

Uwaga

W kosmetykach do pielęgnacji cery naczynkowej nie powinny znaleźć się takie składniki jak mentol, mięta pieprzowa, olejek eukaliptusowy, kwas witaminy A, mocznik, aceton, glikol propylenowy czy alkohol etylowy.

Zamiast nich lepiej wybierać delikatniejsze substancje, umieszczone spośród szerokiej gamy bezpiecznych dermokosmetyków.

DODANO
DODANO
DODANO
DODANO

Ponadto w codziennej pielęgnacji warto przestrzegać następujących zasad:

  • Nie powinno się myć twarzy wodą z chlorem, najlepiej byłoby stosować wyłącznie wodę przegotowaną lub mineralną,
  • Podczas demakijażu można użyć np. delikatnego płynu micelarnego lub mleczka do cery alergicznej; takie produkty mają zwykle działanie nawilżające i z pewnością nie podrażnią tak delikatnej skóry.
  • Po umyciu, skórę wystarczy osuszyć, dotykając delikatnie ręcznikiem, nie pocieramy jej,
  • Nie ma konieczności wykonywania zbyt częstego peelingu cery naczynkowej, jeśli już się na niego zdecydujemy to stosujmy produkty enzymatyczne.
  • Na skórę, szczególnie przed wyjściem z domu warto nałożyć solidny krem z filtrem, a dodatkowo także podkład; pamiętaj aby unikać pudrów o zabarwieniu różowym,
  • Szukasz odpowiedniej maseczki pielęgnacyjnej? Skóra naczynkowa polubi się z taką, która w swoim składzie opiera się na: witaminie C, witaminie K, wyciągu z arniki górskiej, czy kasztanowca,
  • Jeśli chcesz delikatnie zatuszować zaczerwienienia, ale nie chcesz wykonywać mocnego makijażu, nałóż w newralgiczne miejsca twarzy korektor o zielonkawym zabarwieniu.

Podsumowując, pamiętaj, że: 3 główne obszary pielęgnacji cery naczynkowej przedstawiają się w następujący sposób:

  • Zwiększaj elastyczność i uszczelniaj naczynia krwionośne stosując kosmetyki na bazie witaminy C i K,
  • Wzmacniaj naturalną barierę ochronną skóry dbając o to, by była ona systematycznie nawilżana produktami posiadającymi w swoim składzie witaminę B3, aloes, grzybki maitake,
  • Rozjaśniaj koloryt skóry np. za pomocą arbutyny lub wyciągu z korzenia lukrecji.
DODANO
DODANO
DODANO
DODANO