Składniki

Kwasy - czyli jak przyspieszyć odnowę skóry?

Hebe
Hebe
Kwasy w pielęgnacji skóry twarzy są jednymi z najbardziej efektywnie działających składników. Aby lepiej zrozumieć dlaczego warto dodać je do swojej rutyny pielęgnacyjnej, należy poznać procesy przez które skóra stale przechodzi. Jakie są formy kwasów i ich poszczególne właściwości? Co warto wiedzieć przed wprowadzeniem ich do pielęgnacji?
Kwasy - czyli jak przyspieszyć odnowę skóry?

Kwasy w pielęgnacji skóry twarzy są jednymi z najbardziej efektywnie działających składników. Aby lepiej zrozumieć dlaczego warto dodać je do swojej rutyny pielęgnacyjnej, należy poznać procesy przez które skóra stale przechodzi. Jakie są formy kwasów i ich poszczególne właściwości? Co warto wiedzieć przed wprowadzeniem ich do pielęgnacji?

Skóra ma swój cykl

Skóra posiada swój naturalny cykl odnowy komórkowej, który prawidłowo funkcjonuje w młodej i zdrowej cerze. Mechanizm wymiany komórek na nowe trwa mniej więcej 28 dni. Wraz z wiekiem proces ten ulega wydłużeniu, a w rezultacie skóra potrzebuje więcej czasu na regenerację. Zalegające na jej powierzchni martwe, niezłuszczone komórki naskórka przykrywają nowe i świeże warstwy. Spowolniona odnowa sprawia, że skóra staje się szorstka, szara i pozbawiona blasku.

Ale czy tylko wiek działa na cykl odnowy skóry? Nie. Osoby z cerą tłustą mogą częściej borykać się z zaleganiem niezłuszczonych komórek, przez co ujścia gruczołów łojowych ulegają zatkaniu i tworzą się stany zapalne. Dodatkowo na rozregulowanie cyklu może też wpływać nadmierne wystawianie skóry na działanie promieni UV, przez które skóra staje się sucha i odwodniona.

AHA, BHA, PHA…

Tajemniczo brzmiące nazwy powodują pewien strach, a tak naprawdę nie ma się czego bać. Nowoczesne formuły kosmetyków złuszczających działają o wiele delikatniej, a zarazem skuteczniej, niż peelingi mechaniczne.

Rodzaje kwasów i ich właściwości:

  • AHA – alfa-hydroksylowe – to największa grupa kwasów do której należą m.in. kwas mlekowy, kwas migdałowy, kwas glikolowy, kwas szikimowy, kwas winowy, kwas cytrynowy czy kwas jabłkowy. Polecane są dla skóry zgrubiałej i suchej. Dzięki swojemu silnemu działaniu skutecznie złuszczają naskórek, a w zależności od stężenia wykazują właściwości nawilżające, odmładzające, antybakteryjne, a także rozjaśniające przebarwienia.
  • BHA – beta–hydroksylowe – w tej grupie znajduje się jedynie kwas salicylowy. Bardzo dobrze sprawdzi się u osób z trądzikową, mieszaną i tłustą cerą. Kwas ten posiada właściwości dokładnie oczyszczające pory i wspomagające walkę z zaskórnikami. Rozpuszcza warstwę utrzymującą martwe komórki na powierzchni skóry. Taki proces umożliwia ich skuteczniejsze złuszczanie.
  • PHA – poli-hydroksylowe – przedstawicielami tej grupy są glukonolakton i kwas laktobionowy. To kwasy, które wykazują podobne działanie złuszczające do kwasów AHA, jednak działają łagodniej ze względu na większą cząsteczkę i mniejsze zdolności do przenikania przez skórę. Mają właściwości nawilżające, przeciwzmarszczkowe i antyoksydacyjne.

Czy wiesz że…

Wyróżniamy jeszcze jedną formę kwasów. LHA, czyli lipo-hydroksykwas, to nowa pochodna kwasu salicylowego. Jego innowacyjność polega na tym, że oprócz cech charakterystycznych dla kwasu salicylowego, ma większe powinowactwo do naskórka, dzięki czemu działa łagodniej. Z tego względu dobrze sprawdzi się przy cerze skłonnej do podrażnień.

Zalety stosowania peelingów kwasowych:

  • usuwają zbędny naskórek, dzięki czemu skóra nabiera świeżości i zdrowego kolorytu
  • wspomagają procesy naprawcze w skórze, która regeneruje się szybciej - poprawiają strukturę skóry - wspomagają usuwanie przebarwień
  • cera staje się oczyszczona, przez co składniki odżywcze z nakładanych później kosmetyków łatwiej w nią wnikają oraz działają efektywniej
  • mimo swojego złuszczającego działania nie wysuszają skóry, ale dodatkowo ją nawadniają, dzięki czemu staje się ona gładsza i jędrniejsza.
  • posiadają właściwości antybakteryjne, dzięki czemu przeciwdziałają powstawaniu wykwitów skórnych

Jak wprowadzić kwasy do pielęgnacji twarzy?

Kwasy to składki aktywne o skutecznej sile działania, jednak należy postępować z nimi ostrożnie i z umiarem. Kiedy będziesz przestrzegać określonych zasad ustalonych na samym początku kwasowej przygody, ich stosowanie przyniesie zadowalające rezultaty szybciej niż myślisz.

Małe kroki

Wybierz jeden produkt zawierający kwasy i wprowadź go do swojej rutyny pielęgnacyjnej na początku 1 raz tygodniu, zwiększając użycie do 2 razy w tygodniu.

W duecie z SPF

Stosując kwasy w pielęgnacji nocnej nie zapominaj o ochronie skóry w czasie dnia. Peelingi kwasowe zwiększają wrażliwość cery na działanie promieniowania UV, dlatego wybierz produkty o szerokim spektrum zapewniającym ochronę UVA, UVB, a najlepiej jeszcze HEV i IR.

Nie zapominaj o nawilżaniu

W dni kiedy nie używasz kwasów zafunduj skórze maksymalną dawkę nawilżenia i regeneracji. Pamiętaj, równowaga w złuszczaniu i nawilżaniu to klucz do sukcesu! Zbyt częste używanie kwasów może wpłynąć na zaburzenie bariery ochronnej skóry.

Pozostaw solo

Nakładając wieczorem na skórę produkt z kwasami nie używaj już produktów z innymi składnikami aktywnymi. Łączenie tych produktów nie będzie dobrym pomysłem zarówno dla Twojej skóry jak i w skuteczności działania poszczególnych produktów.

Jak wybrać odpowiedni peeling kwasowy?

Najchętniej chcielibyśmy połączyć działanie wszystkich kwasów w jeden produkt, aby uzyskać kosmetyk o szerokich właściwościach i korzyściach dla skóry. Czy to możliwe? Tak!

Peelingi kwasowe ACID PEEL marki Oxygenetic to linia specjalistycznych kosmetyków, które zawierają w składzie zarówno kwasy AHA, o skutecznym działaniu usuwającym martwy naskórek i dogłębnie odbudowującym skórę, a także kwas PHA wykazujący dodatkowo właściwości nawilżające, zatrzymujące wodę oraz chroniące przed jej utratą. W każdym produkcie marki Oxygenetic został umieszczony kompleks dotleniających minerałów, który wiąże cząsteczki tlenu, zwiększając ich dostępność w skórze. Precyzyjnie dobrane składniki regulują odnowę komórkową skóry, pozostawiając ją promienną i gładką.

Kiedy Twojej skórze brakuje blasku i stała się szara, wybierz Oxygenetic – Odnawiający peeling kwasowy ACID PEEL. W tym produkcie znajdziesz m.in. kwas migdałowy 10%, glukonolakton 5%, kompleks dotleniających minerałów, ekstrakty z borówki i aceroli, a także nawilżający panthenol. Takie połączenie składników to idealne rozwiązanie dla cery wymagającej regeneracji, nawilżenia oraz rozświetlenia.

Jeśli na skórze zauważasz oznaki starzenia się skóry i czujesz, że wymaga ona poprawy sprężystości wypróbuj Oxygenetic – Przeciwstarzeniowy peeling kwasowy ACID PEEL o składnikach stymulujących procesy wytwarzania włókien elastyny i kolagenu. Produkt ten zawiera kompleks roślinnych kwasów 15% (cytrynowy, winowy, mlekowy, jabłkowy, glikolowy), glukonolakton 5%, kompleks dotleniających minerałów, retinol z adenozyną, kwas hialuronowy oraz łagodzący panthenol.

Ten wpis powstał we współpracy z marką Oxygenetic.