Blog Twarz

Reaplikacja SPF, czyli kiedy i dlaczego należy dokładać kolejną warstwę ochrony przeciwsłonecznej?

Hebe
Hebe
Żeby filtr przeciwsłoneczny mógł spełniać swoje zadanie, czyli chronić przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym, musi być stosowany prawidłowo. Ważna jest między innymi jego reaplikacja. Kiedy i w jaki sposób to robić? Sprawdź w naszym poradniku.
Reaplikacja SPF, czyli kiedy i dlaczego należy dokładać kolejną warstwę ochrony przeciwsłonecznej?

Żeby filtr przeciwsłoneczny mógł spełniać swoje zadanie, czyli chronić przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym, musi być stosowany prawidłowo. Ważna jest między innymi jego reaplikacja. Kiedy i w jaki sposób to robić? Sprawdź w naszym poradniku.

Reaplikacja SPF – dlaczego należy o tym bezwzględnie pamiętać?

Coraz więcej osób zaczyna być świadomych tego, jak szkodliwy wpływ ma na skórę działanie promieni ultrafioletowych UVA i UVB. Mogą nie tylko powodować jej przesuszenie, szybsze starzenie i pojawianie się na niej nieestetycznych przebarwień, ale też przyczynić się do pojawiania się chorób nowotworowych! Żeby zapobiec poważnym problemom, należy unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce, a w razie koniecznści – obligatoryjnie stosować odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną w postaci kosmetyków z filtrami SPF.

Należy jednak pamiętać, że produkty fotoprotekcyjne będą chronić nas prawidłowo wyłącznie wtedy, gdy będą odpowiednio używane. Ważna jest nie tylko jakość kosmetyku i faktor ochrony, jaką gwarantuje, ale też jego ilość oraz… obecność na skórze. Formuły przeciwsłoneczne nie tylko spłukują się podczas kąpieli wodnych czy wtedy, gdy się pocimy, ale też ścierają się podczas dotykania ciała lub twarzy czy w kontakcie z odzieżą. Co więcej, same mogą też ulegać przemianom metabolicznym, w efekcie których tracą one swoje właściwości.

Właśnie dlatego tak ważna jest reaplikacja SPF, czyli ponowne nakładanie filtra na skórę. Jak robić, kiedy mamy na sobie makijaż? Kiedy należy o procesie reaplikacji pamiętać? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w dalszej części naszego wpisu.

Kiedy należy ponownie użyć kosmetyku fotoprotekcyjnego?

Jak już wiesz, kosmetyk przeciwsłoneczny należy nanosić ponownie w ciągu dnia. Kiedy to robić? Przyjmuje się, że co do zasady reaplikacja powinna następować maksymalnie co 2-3 godziny. Oczywiście nie dotyczy to sytuacji, kiedy pływasz, uprawiasz sport czy mocno się pocisz, a jednocześnie przebywasz na słońcu – wtedy należy dostosować częstotliwość reapikacji SPF do indywidualnych potrzeb, sięgając po krem czy spray fotoprotekcyjny nawet co 10 minut czy po każdym wyjściu z wody (lub powrocie z boiska).

Pamiętaj, że z obowiązku reaplikacji SPF nie zwalnia Cię fakt pozostawania w domu czy w biurze – światło słoneczne docierające przez szyby jest tak samo niebezpieczne jak to na plaży, a potrafi być zdecydowanie bardziej zdradliwe. Dlatego nawet podczas przebywania w budynku należy pamiętać o konieczności nanoszenia kolejnych warstw produktów fotoprotekcyjnych w ciągu dnia.

Jak ponownie aplikować kosmetyk z filtrem przeciwsłonecznym?

Jeśli chodzi o reaplikację filtrów SPF podczas kąpieli słonecznej na plaży czy w przydomowym ogródku, sprawa jest prosta – wystarczy nanieść na skórę twarzy i ciała kolejną warstwę kosmetyku. Co jednak zrobić, kiedy na naszej twarzy znajduje się pieczołowicie wykonany makijaż, którego nie chcemy zniszczyć? W takiej sytuacji należy zastosować jeden z prostych trików, dzięki którym skóra będzie zabezpieczona przez promieniami ultrafioletowymi, a makeup pozostanie nienaruszony.

  • Reaplikację SPF na makijaż możesz wykonać… gąbeczką do makeupu. Wystarczy, że zanurzysz ją w kremie przeciwsłonecznym, a następnie miejsce przy miejscu dociśniesz gąbkę do twarzy, aż produkt się wchłonie.
  • Możesz użyć sprayu przeciwsłonecznego, który otuli twarz mgiełką, nie tylko chroniąc przed promieniowaniem ultrafioletowym, ale też dodatkowo utrwalając makijaż.
  • Skorzystaj z pudru z filtrem SPF, którym omieciesz twarz w ciągu dnia, wzmacniając ochronę, a dodatkowo matowiąc skórę.

Kosmetyki, które pozwolą na wygodną reaplikcję SPF na makijaż

Jak mogłaś zauważyć, we wszystkich sposobach, które opisaliśmy, kluczowe będzie wybranie właściwego produktu z SPF. Co warto wiedzieć?

  • Jeśli chcesz nanieść na makijaż kolejną warstwę kremu, najlepiej wybierz taki, który nie bieli skóry i pozostawia ją lekko matową. Idealny będzie na przykład krem z SPF50+ Sunbrella Dermedic, przeznaczony do skóry tłustej i mieszanej.
  • Jeśli chodzi o mgiełki, najlepiej sięgnąć po te przeznaczone do ochrony przeciwsłonecznej twarzy. Świetnie się sprawdzi chociażby lekki i niewidoczny spray Anthelios XL SPF50 La Roche-Posay.
  • Doskonały puder do poprawek makijażu z niezbędnymi filtrami SPF w składzie? Postaw na przykład na dostępny wyłącznie w drogerii Hebe puder HYPOAllergenic Aloe od Bell z SPF15. To stosunkowo niski faktor, więc warto pamiętać o częstszej reaplikacji kosmetyku, wcześniej zbierając nadmiar sebum i makijażu za pomocą chłonnej bibułki matującej.
DODANO
DODANO
DODANO

Na pewno nie trzeba przekonywać Cię, że ochrona przeciwsłoneczna polegająca na stosowaniu kosmetyków z filtrami o odpowiednio wysokim faktorze jest szalenie ważne. Jeśli chcesz zabezpieczyć się przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych UVA i UVB, sięgnij po fotoprotekcyjne produkty, które znajdziesz w ofercie drogerii Hebe.