Blog Ciało

Co na komary? Jak odstraszyć kleszcze? Zobacz najlepsze repelenty dla dzieci i dorosłych

Hebe
Hebe
Czym odstraszyć kleszcze? Jak złagodzić ukąszenia po komarach? Zajrzyj do przeglądu repelentów – od naturalnych olejków eterycznych po mocny DEET. Które preparaty przeciw kleszczom można stosować u małych dzieci i czy bransoletki na komary działają? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące ochrony przed owadami.
Co na komary? Jak odstraszyć kleszcze? Zobacz najlepsze repelenty dla dzieci i dorosłych

Czym odstraszyć kleszcze? Jak złagodzić ukąszenia po komarach? Zajrzyj do przeglądu repelentów – od naturalnych olejków eterycznych po mocny DEET. Które preparaty przeciw kleszczom można stosować u małych dzieci i czy bransoletki na komary działają? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące ochrony przed owadami.

Repelenty na kleszcze i komary – który składnik czynny jest najskuteczniejszy?

DEET

Dietylotoluamid to często stosowany składnik o bardzo skutecznym, ale i kontrowersyjnym działaniu. Im wyższe stężenie substancji czynnej w preparacie, tym dłuższa ochrona przed komarami i kleszczami, jednak badania sugerują, że stężenie powyżej 50% nie wydłuża już znacząco działania. DEET sprawia, że owady Cię nie wyczuwają.

Bezwzględnie nie może być stosowany u niemowląt. Uwaga! Może podrażniać skórę i odbarwiać materiały. Jedno jest pewne: najskuteczniej ze wszystkich opisanych w tym artykule środków chroni przed ukąszeniami kleszczy i komarów, więc pośrednio też przed ich groźnymi następstwami: boreliozą czy malarią.

Przykłady repelentów z DEET:

Ikarydyna

Jest uważana za substancję mniej niebezpieczną od DEET, choć mniej skuteczną. Ikarydyna raczej nie powoduje podrażnień. Preparaty przeciw kleszczom i komarom o stężeniu 10% chronią przez 3-8 godzin, natomiast 20% - do 14 godzin.

Przykłady repelentów z ikarydyną:

  • Spray OFF! Max
  • Spray Kick The Tick Max Repelent Plus
DODANO
DODANO

Uwaga!

Nie mieszaj preparatów z ikarydyną i DEET – to toksyczna dla człowieka mieszanka.

IR3535

Butyloacetyloaminopropionian etylu to nietoksyczny środek, który działa w stężeniach od 10 do 30%. IR3535 nie powoduje podrażnień na skórze, ale może szczypać w oczy. W niższych stężeniach może być stosowany u dzieci już od 1. roku życia.

Przykład repelentu z IR3535:

Naturalne olejki eteryczne na kleszcze i komary

Niektóre naturalne olejki eteryczne są znane z działania odstraszającego owady latające. Olejek z eukaliptusa cytrynowego – handlowa nazwa Citriodiol lub PMD – jest uznawany z najskuteczniejszy i jego czas działania to ok. 6 h (najdłuższy ze wszystkich olejków eterycznych). Przykładem repelentu opierającego się na citridiolu jest spray Bros Zielona Moc.

Ponadto z preparatach odstraszających komary, meszki i kleszcze stosuje się:

  • olejek cytronelowy,
  • olejek lawendowy,
  • olejek z geranium,
  • olejek z mięty pieprzowej,
  • olejek z trawy cytrynowej.
DODANO
DODANO
DODANO

Repelenty dla dzieci – spraye przeciw kleszczom, bransoletki na komary i inne formy ochrony

Dzieci w każdym wieku również potrzebują zabezpieczenia przed ukąszeniami i użądleniami owadów. W jakie artykuły przeciw owadom i po ukąszeniach zaopatrzyć się na wakacje dla maluszka lub starszego dziecka?

1. Moskitiera

Nakryjesz nią wózek lub łóżeczko turystyczne podczas drzemki malucha.

Czy wiesz, że?

Kolor niebieski przyciąga komary, więc do lasu i na wieczorny spacer lepiej nie ubierać się na błękitno.

2. Repelenty na kleszcze i komary dostosowane do wieku dziecka

Repelenty mogą być w formie sprayu lub kremu, ważne by były łagodne i dopasowane do wieku dziecka.

  • Chroniąc przed kleszczami czy meszkami maluszki przed 1. rokiem życia, trzeba zachować szczególną ostrożność. Dla niemowląt zabezpieczeniem mogą być bransoletki nasączone naturalnymi olejkami albo klipsy na wózku. Można też spryskać wózek olejkiem eterycznym.

Uwaga!

Używając naturalnych środków ochrony, trzeba zachować ostrożność, bo wiele ekstraktów roślinnych to silne alergeny! Np. czystego olejku z eukaliptusa cytrynowego nie powinno się stosować u dzieci poniżej 3. roku życia.

Dla dzieci po 1. roku życia już jest więcej środków ochrony przed komarami i kleszczami, np. środki z IR3535 o stężeniu 7-10% czy citriodiolem.

  • Im dziecko starsze, tym szerszy wachlarz wyboru składników przeciw kleszczom. Dzieci dwu- i trzyletnie mogą stosować preparaty z ikarydyną w stężeniu 10%.
  • DEET — mimo swojej skuteczności — jest odradzany dzieciom poniżej 12. roku życia.

Aplikację środków przeciw kleszczom i komarom powtarzaj co 2 godziny na wszystkie odkryte części ciała, zwłaszcza gdy spacerujecie po lesie lub trawiastej łące, ponieważ po tym czasie większość preparatów na kleszcze i komary traci właściwości odstraszające. Jeśli pogoda na to pozwala, dziecko warto ubrać w długie spodnie i bluzkę z długim rękawem, a na głowę założyć kapelusz. Długie skarpety naciągnij na spodnie, a zamiast sandałów wybierz letnie trzewiki.

DODANO
DODANO
DODANO

Warto wiedzieć

Rodzice niemowląt również powinni stosować produkty dla najmłodszych. Dzieci, kiedy przytulają się do mamy lub taty, mogłyby dotknąć buzią dekoltu czy ramion posmarowanych szkodliwą dla nich substancją.

3. Opaski, bransoletki, spirale na komary

Producenci w ostatnich latach nie zawodzą i proponują coraz to doskonalsze akcesoria chroniące dzieciaki przed kąsającymi owadami. Antykomarowe opaski i bransoletki dla dzieci są nasączone naturalnymi olejkami odstraszającymi owady, np. lawenowym lub z trawy cytrynowej. Zazwyczaj nadają się nawet dla starszych niemowląt (zapoznaj się zawsze z ulotką przed zastosowaniem). Niektóre są odblaskowe (np. opaska zaciskowa No Bzee), inne świecą w ciemności fluorescencyjnym światłem (np. bransoletka na komary Expel). Spiralki antykomarowej Chicco dziecko może używać jako gumki do włosów.

DODANO
DODANO
DODANO

4. Naklejki i plastry przeciw komarom

Dzieciaki uwielbiają naklejki. Dostępne są specjalne nalepki nasączone aromatycznymi olejkami, które stopniowo uwalniają zapach i skutecznie chronią przed owadami. Przykleja się je zazwyczaj do ubrania w pobliżu odsłoniętych części ciała lub na przedmioty znajdujące się w bliskim otoczeniu dziecka – na wózek, moskitierę, namiot, łóżko itd.

DODANO
DODANO

5. Dodatkowe środki ochrony przed kleszczami

Plastry i bransoletki przeciw komarom to nie koniec gadżetów przydatnych podczas wakacyjnych wyjazdów. Dostępne są wypełnione zapachem trawy cytrynowej klipsy Chicco do przypięcia do odzieży, plecaka czy wózka dziecięcego. Trzeba przyznać, że zadbano o ich walory estetyczne – nie dość, że chronią, to jeszcze fajnie wyglądają.

Wszystkie preparaty na kleszcze i komary znajdziesz w sekcji Ochrona przed insektami.

Specjalna pęseta do usuwania kleszczy

Koniecznie sprawdzaj na bieżąco na spacerze, czy na skórze i ubraniu dziecka nie czai się kleszcz. Po powrocie z łona natury obejrzyj dokładnie ciało dziecka. Dobrze byłoby wziąć choćby szybki prysznic. Wiosną, latem i jesienią najlepiej oglądać skórę dziecka każdego dnia. W przypadku zauważenia owada wbitego w skórę, nie panikuj. Jak najszybciej wyciągnij kleszcza zdecydowanym ruchem, używając przyrządu do usuwania kleszczy.

DODANO
DODANO
DODANO

Uwaga!

Kleszcze lubią szczególnie miejsca na ciele ciepłe i lekko wilgotne – kark, zgięcia pod łokciami i kolanami. Warto obejrzeć każdy kawałeczek skóry, również pomiędzy palcami czy za uszami – nimfy kleszczy są bardzo małe.

Przed pozbyciem się owada niczym go nie smaruj i nie psikaj, bo w odruchu obronnym może wyrzucić groźną wydzielinę. Po wyjęciu kleszcza zdezynfekuj miejsce ukąszenia jodyną, wodą utlenioną czy innym środkiem odkażającym. I bacznie obserwuj ślad przez najbliższe dni i tygodnie. Jeśli pojawi się rumień lub inny niepokojący objaw, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem.

Jak złagodzić ukąszenia komarów i innych owadów?

Dostępny jest cały szereg preparatów łagodzących ukąszenia owadów, które warto mieć zawsze pod ręką. Aby złagodzić nieco świąd, pokrzywkę czy obrzęk możesz sięgnąć po:

  • maści i żele, które chłodzą i niwelują nieprzyjemne pieczenie po ukąszeniu, np. żel Vaco Fenti Max oparty na rumianku do stosowania od 3 roku życia, żel łagodzący po ukąszeniach komarów Ziaja Antybzzz z alantoiną i łagodzącym kompleksem z alg (bez ograniczeń wiekowych) czy balsam Mugga z aloesem i mentolem (od 2. roku życia);
  • plastry na komary – środki polecane jako bardzo skuteczne, które nakleja się na miejsce ukąszenia. Tworzą mechaniczną barierę, która zapobiega drapaniu, co jest szczególnie ważne w przypadku dzieci. Przykładem plasterków na ukąszenia są plastry Expel Kids z naturalnymi składnikami aktywnymi (nagietek lekarski i mięta pieprzowa), które działają kojąco i chodząco, przynosząc natychmiastową ulgę. Kolorowe wzorki podobają się najmłodszym.
DODANO
DODANO
DODANO
DODANO
DODANO
DODANO

Uwaga!

Jeśli reakcja alergiczna jest silna lub nasilająca, skonsultuj się niezwłocznie z lekarzem – możliwie, że konieczne jest wdrożenie np. leków przeciwhistaminowych.